سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تلاش گسترده دشمنان اسلام و ایران در تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و قتل‌عام فرهنگی مردم بی‌تاثیر نبوده چراکه دشمنان تلاش می‌کنند تا مردم را از فرهنگ دور کنند از طرفی حوزه علمیه و دستگاه‌های فرهنگی نیز تلاش می‌کنند تا مردم را در مسیر فرهنگ رسمی هدایت کنند.
احمد مازنی با اشاره به فاصله بین فرهنگ رسمی و فرهنگ عمومی در جامعه گفت: این مسئله خود یک عنوان پژوهشی است و نیازمند کار تحقیقی عمیق میدانی است اما در مجموع به عنوان یک فرضیه می‌توانم درباره این مسئله اظهار‏نظر کنم؛ به نظر بنده بخشی از این فاصله به جهانی‏شدن برمی‌گردد یعنی اینترنت و گسترش شبکه‌های اجتماعی بر روی هویت افراد تاثیر گذاشته است. تلاش گسترده دشمنان اسلام و ایران در تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و قتل‏عام فرهنگی مردم بی‌تاثیر نبوده چراکه دشمنان تلاش می‌کنند تا مردم را از فرهنگ دور کنند.
مردم تحت تاثیر فضای مجازی هستند
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه‌ملت، افزود: افراد بیش از آنکه تحت تاثیر فرهنگ بومی، ملی، مذهبی یا فرهنگ ناشی از سازمان، حکومت و نظام رسمی خود باشند، تحت تاثیر جریان فرهنگی حاکم بر رسانه یا فضای مجازی هستند و به نوعی می‌توان گفت که مجموعه این موارد آنها را تحت تاثیر قرار داده و بحران هویت در این افراد شکل گرفته و ما نیز از این قاعده مستثنی نیستیم.
فاصله نسلی بین مردم و مسئولان آسیب‏زننده است
وی ادامه داد: عامل دوم به فاصله عمیق مسئولان کشور از این فضایی که در دنیا شکل گرفته برمی‌گردد. یعنی دنیا با سرعت نور در حوزه ارتباطات و اطلاعات در حال رشد است و با گسترش شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی پیش می‌رود اما مسئولان عمدتا از نسلی هستند که برخی حتی پیامک‏زدن را بلد نیستند و طبیعی است که فاصله بین جامعه‌ای که اکثرا جوان هستند و با گوشی موبایلی که در اختیار دارد، با تمام مسائل دنیا می‌تواند ارتباط برقرار کند و از آنها تاثیر بگیرد، فاصله مسئولان با چنین نسلی باعث شده تا فرهنگ رسمی از ناحیه نسل حاکم با نسل محکوم بسیار عمیق و گسترده باشد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با تاسیس حکومت دینی و نظام جمهوری اسلامی، بسیاری از ارزش‌های اجتماعی و فرهنگی را که در گذشته جدا از نظام سیاسی تعریف می‌شد و بین دین و سیاست فاصله بود، زمانی که در هم ادغام شد در عین اینکه اصل دیانت و سیاست و هماهنگی و ادغام اینها را به عنوان یک امر اعتقادی می‌دانیم اما رفتار سیاسی ما به شکلی بوده که جامعه را به سمت فاصله گرفتن از فرهنگ رسمی هدایت کرده است.
حاکمیت رفتار دوگانه دارد
وی اظهار کرد: عامل بعدی رفتار دوگانه حاکمیت است. حاکمیت از یک طرف می‌گوید که دیانت ما عین سیاست ما و سیاست ما عین دیانت ما است اما در عمل در کنار نظام رسمی بین دیانت و سیاست تفاوت قائل می‌شود و یک نظام غیر‏رسمی ایجاد می‌کند؛ به عنوان مثال درحالی‌که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عنوان یک نهاد فرهنگی حکومتی داریم اگر حکومت دیانت و سیاستش با هم ادغام شده پس این سازمان باید محافظ دین و دنیای مردم در حوزه فرهنگ باشد.
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: این سازمان یک سازمان تبلیغات اسلامی، ستاد نماز، ستاد زکات و یا دفتر تبلیغات حوزه قم هم درست می‌کند در واقع ده‌ها سازمان تبلیغی فرهنگی ایجاد می‌کند و عملا می‌گوید آن چیزی که در حاکمیت در نظام سیاسی تعریف شده با فرهنگ دینی فاصله دارد بنابراین آنها حقوق می‌گیرند که کار فرهنگی غیر دینی انجام دهند و اینها حقوق بگیرند که کار مذهبی کنند در نتیجه جامعه در عمل با حکومتی رو به رو است که عملا سکولاریسم را ترویج می‌کند به جای اینکه بیاید هماهنگی بین نظام سیاسی و دینی را ترویج کند.
دشمنان تلاش می‌کنند تا مردم را از فرهنگ دور کنند
مازنی افزود: به نظر بنده این عوامل تاثیر بسیاری در تفاوت بین فرهنگ عمومی و رسمی و مطلوب حاکمیت در جامعه دارد ضمن اینکه تلاش گسترده دشمنان اسلام و ایران در تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و قتل‏عام فرهنگی مردم بی‏تاثیر نبوده چرا که دشمنان تلاش می‏کنند تا مردم را از فرهنگ دور کنند و حوزه علمیه و دستگاه فرهنگی نیز تلاش می‏کنند که مردم را در مسیر فرهنگ رسمی هدایت کنند.
وی تصریح کرد: طبیعتا این وسط هر که زور بیشتری داشته باشد، تاثیرگذاری بیشتری نیز دارد و از کار خود نتیجه بهتری می‌گیرد. تمام این موارد با فرض این است که اول باید بررسی شود که آیا واقعا باید بین فرهنگ رسمی و غیر‏رسمی تفاوت وجود دارد؟ در صورت مثبت بودن چند درصد از جامعه رفتارشان با فرهنگ رسمی فاصله دارد؟ بعد از مشخص شدن جواب‌ها باید فرضیه‌هایی مشخص شود و در قالب کار پژوهشی میدانی کار تحقیقی انجام شود.
دستگاه‌های فرهنگی باید کار مشترک انجام دهند
این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: پژوهش را باید انجام داد تا این فاصله کم شود و در پایان پژوهش جواب‌هایی که به دست می‌آید می‌تواند نشان دهد که چه کارهایی باید انجام داد. البته به نظر بنده شورای‏عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس، دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی کشور به صورت مشترک در یک نشستی باید این موضوع را بررسی کنند و با نگاه علمی ابعاد مسئله را بسنجند و راه‌حل را پیدا کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام