سرمقاله

آموزش و پرورش نهاد انسان‫ساز

کورش الماسی

سید علی رضا طباطبایی در بررسی روند اجرای نوسازی و توسعه شبکه آبرسانی بوشهر با بیان اینکه مشکلات آبرسانی بوشهر بهبود می‌یابد اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص استان بوشهر در عرصه تامین آب آشامیدنی، برای رفع این مشکل در شهرهای بوشهر، برازجان و جم از ظرفیت اعتباری شرکت‌های بزرگ آب و فاضلاب در کشور استفاده می‌شود.
وی، از تعدیل توزیع آب در شبکه آبرسانی شهرها خبر داد و تصریح کرد: عملیات اجرایی توسعه و اصلاح شبکه آبرسانی بوشهر، برازجان و جم با مشارکت شرکت‌های آبفای مشهد، تهران، اصفهان، شیراز و آذربایجان شرقی از اردیبهشت ماه امسال آغاز شده است.
وی اجرای طرح نوسازی و توسعه شبکه آبرسانی را استفاده از لوله با جنس چدن داکتیل دانست و بیان کرد: شرکت آبفای آذربایجان شرقی و اصفهان در شهر بوشهر، مشهد و شیراز در شهر برازجان و در جم شرکت آب و فاضلاب استان تهران در توسعه و اصلاح شبکه آبرسانی همکاری می‌کنند.
مدیرکل دفتر نظارت بر بهره‌برداری آب و فاضلاب کشور، با اشاره به نقش مهم اجرای این طرح در بهبود وضعیت آبرسانی بیان کرد: اجرای این طرح بیشتر با هدف تعدیل شرایط موجود برای گذر از تابستان پیش‌رو و شرایط سخت است.
طباطبایی با اشاره به اینکه تاکنون پیشرفت فیزیکی این طرح‌هابالای ۵۰ درصد است افزود: کل حجم طرح‌های اجراء شده افزون بر ۴۲ کیلومتر است که تکمیل آن نقش مهمی در بهبود شرایط توزیع عادلانه آب دارد.
وی با تاکیدبر همکاری مشترکین آب در گذر از شرایط سخت در تابستان پیش‌رو گفت: مصرف بهینه آب باید در دستور کار همه مشترکان قرار بگیرد.
تاسیسات جدید آب شیرین‌کن به ظرفیت ۶۰ هزار متر مکعب در شهرهای مختلف استان بوشهر درحال اجرا است
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر گفت:به ظرفیت ۶۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز آب شیرین‌کن در استان بوشهر در حال اجرا است
عبدالحمید حمزه‌پور در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه ۲ دهه خشکسالی امسال پشت سرگذاشتیم اظهار کرد: سال آبی ۹۶ - ۹۷ شاهد کمترین بارش باران در کشور و بوشهر بودیم که در ۵۰ سال گذشته بی سابقه بود و این مهم بر کمبود تامین آب آشامیدنی استان بوشهر اثرگذار بود.
وی، با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر خارج از استان است خاطر نشان کرد: ۶۰ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد و ۲۵ درصد هم از خط آبرسانی کازرون و مابقی از طریق چاه‌های آب استان تامین می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر از تولید آب از طریق شیرین سازی آب دریا خبر داد و بیان کرد: اکنون ۲ سایت آب شیرین‌کن در کنگان و بوشهر با ظرفیت ۲۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب تولید در شبانه‌روز وارد مدار است که ۸ درصد از آب استان بوشهر را تامین می‌کند.
حمزه‌پور از اجرایی شدن تاسیسات جدید آب شیرین‌کن در شهرهای مختلف استان بوشهر خبر داد و خاطر نشان کرد: اکنون به ظرفیت ۶۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز آب شیرین‌کن در استان بوشهر در حال اجرا است که با وارد مدار شدن این طرح‌ها، تولید آب از آب‌شیرین‌کن‌های استان بوشهر از ۸ درصد به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد.
وی، با اشاره به اینکه عملیات اجرایی طرح آب شیرین‌کن ۳۵ هزار متر مکعب بوشهر آغاز شده گفت: فاز سوم ۱۰ هزار متر مکعبی بوشهر و ۱۵ هزار متر مکعب در شهرهای وحدتیه - دالکی و آب پخش - سعدآباد در شهرستان دشتستان عملیات اجرایی آن آغاز که این پروژه‌ها در قالب ۴ سرمایه‌گذار عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه به‌زودی ۳ پروژه آب شیرین‌کن دیگر آغاز می‌شود افزود:آب شیرین‌کن عسلویه و تنگستان هر کدام به ظرفیت ۵ هزار مترمکعب و آب شیرین‌کن ۱۷ هزار متر مکعبی برازجان که در ساحل بوشهر ساخته می‌شود به‌زودی پیمانکار و سرمایه‌گذار آن تعیین می‌شود.حمزه‌پور بیان کرد: در مجموع طرح‌های اجرایی ظرفیت شیرین سازی آب دریا برای تامین آب آشامیدنی استان بوشهر به ۹۰ هزار مترمکعب می‌رسد.وی، از وارد مدار شدن فاز نخست آب شیرین‌کن بوشهر خبر داد و تصریح کرد: طرح ۱۰ هزار متر مکعب آب شیرین‌کن بوشهر در حال اجرا است که ۵ هزار متر مکعب آن اواسط تابستان امسال و ۵ هزار متر مکعب دیگر پاییز وارد مدار تولید می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با بیان اینکه آب استان بوشهر همیشه از طریق منابع مذکور تخصیص می‌یابد گفت: یکی از مشکلات آبرسانی استان بوشهر، فرسودگی شبکه‌ها است که بازسازی و نوسازی شبکه‌ها در دستور کار قرار دارد.
حمزه‌‌پور از همکاری شرکت‌های آب و فاضلاب استان‌های دیگر برای نوسازی شبکه آب استان بوشهر خبر داد و افزود: در این زمینه ۵۰ کیلومتر شبکه آب استان بوشهر در سه شهر بوشهر، برازجان و جم با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان نوسازی می‌شود که نقش مهمی در توزیع عادلانه آب دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام