سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

ناتالی توچی، مشاور ارشد فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه با راشاتودی، تهدید ایران برای کاهش تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای برجام را «منصفانه» توصیف کرد.
‌توچی در پاسخ به سوال مجری برنامه‌ مبنی بر اینکه آیا تهدیدهای ایران درباره خروج از برجام آخرین هشدارها به اتحادیه اروپا برای پایبندی به تعهداتش است، گفت: «اگر خودم را جای ایرانی‌ها قرار دهم، یعنی اگر من یکی از افراد تصمیم‌گیر در ایران بودم احتمالاً همین تهدیدها را می‌کردم، درست هم هست.‌»
وی اضافه کرد: «منظورم این است که روشن است که اگر یکی از طرف‌های یک قرارداد به تمام تعهداتش پایبند بماند - یعنی ایران - منصفانه است که به طرف‌های دیگر بگوید مراقب باشید، وگرنه از توافق خارج می‌شوم.»
به گزارش فارس، توچی در ادامه مصاحبه با ‌راشاتودی، با اشاره به موعد برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: اینکه ایران بخواهد قبل از سال ۲۰۲۰ از توافق هسته‌ای برجام خارج شود «غیرعقلانی» است.
وی گفت: «حالا که این را گفتم، بگویم که به نظرم کاملاً غیرعقلانی است که ایران قبل از ۲۰۲۰ از برجام خارج شود، به این دلیل ساده که یک سال و چند ماه دیگر ممکن است تغییراتی در ایالات متحده رخ دهد.» اشاره توچی به وعده‌های برخی نامزدهای دموکرات برای بازگشت به توافق هسته‌ای برجام در‌صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا است.
مشاور موگرینی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه ممکن است تغییر مدنظر او در آمریکا رخ ندهد، تصریح کرد: «بله، ممکن هم هست که چنین تغییری رخ ندهد. اگر اینطور نشد، من هم اگر جای ایران باشم، احتمالاً داخل برجام نمی‌ماندم، چون همان‌طوری که گفتم یک قرارداد اجتماعی تنها در‌صورتی پابرجا می‌ماند که دو طرف به آن متعهد باشند.»
توچی درباره اینکه آیا انتظاراتی که ایران در‌خصوص اجرای برجام مطرح می‌کند «مشروع» هستند، گفت: «کاملاً.»
وی سپس درباره اینکه آیا تهدیدهای ایران می‌تواند اروپا را به انجام اقدامات لازم برای برخوردار کردن ایران از عواید این توافق وادار کند، گفت: «اقداماتی انجام شده است، اما نکته اینجا است که ما داریم درباره چیزی صحبت می‌کنیم که هم به لحاظ فنی و هم به لحاظ سیاسی بسیار پیچیده است.»
مشاور موگرینی در ادامه ضمن اشاره به راه‌اندازی کانالی برای تسهیل تجارت میان ایران و اروپا، موسوم به «اینستکس»، گفت که مسئله حفظ برجام، صرفاً مسئله‌ای مربوط به اتحادیه اروپا نیست. او سپس به تحریم‌های ثانویه آمریکا اشاره کرد و روسیه را نیز متهم کرد که انتظارات ایران را آنطور که مورد انتظار تهران بوده، برآورده نکرده است.
مجری ‌راشاتودی‌ گفت که روسیه، دست‌کم با تحریم‌های آمریکا علیه ایران همراه نشده، اما شرکت‌های اروپایی بعد از اعمال تحریم‌های آمریکا مراودات خود با ایران را قطع کرده‌اند. توچی در پاسخ گفت: «منظور من هم همین است. مسئله چگونگی ایجاد یک فضای سرمایه‌گذاری در جهان است که شرکت‌ها را حتی در‌صورت اعمال تحریم‌های فراسرزمینی آمریکا به انجام سرمایه‌گذاری‌ ترغیب می‌کند.» وی در ادامه اضافه کرد: «البته‌ دولت‌ها نمی‌توانند سلاح روی سر شرکت‌ها بگذارند و آنها را مجبور به انجام این کار (سرمایه‌گذاری در کشورهای تحت تحریم آمریکا) کنند، اما کاری که ما تلاش می‌کنیم انجام دهیم ایجاد یک فضای سرمایه‌گذاری و تجارت بین‌المللی است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد بدون مواجه شدن با تنبیه‌های غیرمنصفانه، وارد این سرمایه‌گذاری‌ها شوند.»
گفتنی است ‌دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه نیز طی نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اظهارات روز گذشته سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره کاهش یا توقف اجرای برخی تعهدات برجامی، گفت: «ما فعلا بر مبنای این فرض عمل می‌کنیم که ایران به الزاماتش پایبند است». وی در واکنش به ادعای مقامات آمریکایی و صهیونیستی درباره نقض تعهدات توسط ایران‌ گفت: «گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید می‌کنند که ایران تا کنون به تمام تعهدات برجامی‌اش پایبند بوده است».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام