سرمقاله

توسعه به مثابه دو امدادی

پیمان مولوی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه هر روز خرداد را باید سرفصلی از تاریخ دانست، گفت: خرداد خلاصه تاریخ انقلاب و ماه حادثه‌ها است و پایان خرداد هم یادآور دو نام بزرگ و ماندگار در عالم اندیشه، تعهد و راهگشایی یعنی علی شریعتی و مصطفی چمران است.
به گزارش خانه ملت، محمدرضا تابش در نشست علنی روز سه‌شنبه مجلس در نطق میان دستور خود با اشاره به اینکه در افق ملی به چند نکته به اختصار اشاره می‌کنم، تصریح کرد: در روزهای پایانی ماه خرداد به سر می‌بریم، خرداد خلاصه تاریخ انقلاب ما و ماه حادثه‌ها است، باید تاریخ را بفهمیم و میراث تاریخی و ملی خود را پاس بداریم و روزآمد کنیم، نیمه خرداد نقطه عطف مبارزات ملی ما، روزی که ملت در 15 خرداد سال 42 در برابر استبداد و استعمار ایستاد و از آن پس، اندیشه امام خمینی‌(ره) را در پیگیری آزادی استقلال، حقوق اساسی و پیشرفت از موضع دین با نیل به پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 دنبال کرد.
تابش اظهار کرد: شگفت آنکه امام خمینی‌(ره) در آستانه همین روز، 14 خرداد سال 68 با بزرگ‌ترین بدرقه ملت سر بر آستان جان نهاد. آغاز خرداد دو سرفصل حیات و سرزندگی ملت ما را در بر دارد، سوم خرداد روزی که با آزادی خرمشهر در جنگ تحمیلی رزمندگان ما اراده و قدرت نهفته خویش را نشان دادند و دوم خرداد که ملت اراده به قدرت بی‌پایان خود را در پای صندوق‌های رای نمایان ساختند و اصلاحات را به عنوان لازمه تداوم انقلاب رقم زدند. وی عنوان کرد: پایان خرداد هم یادآور دو نام بزرگ و ماندگار در عالم اندیشه و تعهد و راهگشایی است. 29 خرداد سالگرد رحلت معلم انقلاب دکتر علی شریعتی که تفکر و التزام اجتماعی روشنفکرانه را به میان مردم برد و نه تنها در تراز ملی‌ بلکه در تراز مبارزات فکری و اجتماعی در جهان اسلام سرمشقی نو آفرید و 31 خرداد سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران پلی شد میان نبوغ و علم با فداکاری و وارستگی.
تابش خاطرنشان کرد: در این میان هر روز خرداد را می‌توان فصلی از تاریخ دانست و با خواندن توفیق‌ها و عدم توفیق‌های آنها درس‌هایی برای امروز گرفت. از تلاش‌های بی‌شائبه جوانان در تاسیس جهاد سازندگی تا برگزاری منظم انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، مهم این است که از کنار همه این حوادث بدون اندیشیدن نگذریم، دیروز را بشناسیم، اما در امروز زندگی کنیم و به فکر فردا باشیم.
ما باید در اندیشه برداشتن گام دوم انقلاب باشیم
وی بیان کرد: اکنون بنا بر تعبیر درست مقام معظم رهبری باید در اندیشه برداشتن گام دوم انقلاب باشیم، شرط لازم برای این کار از یک سو شناختن فرصت‌ها و دور شدن از تهدیدهای مزمن و جدید است، باید به طور جدی مسائل پیش رو را آسیب‌شناسی کنیم و درصدد رفع کاستی‌ها و کجی‌ها برآییم. تابش یادآور شد: مهم‌ترین نیاز ما برای برداشتن گام‌های استوار و جدید، بازسازی و تقویت سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد، امید و همبستگی ملی است، آنچه بنیاد اعتماد و امید مردم را به باد می‌دهد گستردگی و عادی شدن فساد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که هیچ نسبتی با آیین ما، انقلاب ما، فرهنگ اسلامی – ایرانی ما ندارد، دور شدن از اخلاق، مروت و انصاف و رواج دروغ و بهتان با اسلامی که پیامبرش برای تکمیل اخلاق مبعوث شده تناسبی نداشته و ندارد، تبعیض و پیدایش شکاف‌های طبقاتی در جامعه و بهره‌مندی اقلیتی از درآمدهای سرشار و گرفتار شدن اکثریتی در فقر و فرودستی که متاسفانه جلوه‌های خشن و دردآور آن را می‌توان در سراسر جامعه دید چه نسبتی می‌تواند با جامعه عدالت‌محور امام علی‌(ع) و جامعه آرمانی و انقلابی ما داشته باشد. وی بیان کرد: اعمال محدودیت‌های خودسرانه و سلیقه‌ای در مسیر حقوق شهروندان با آزادی‌‎های مسرع قانونی و تنگ کردن فضای فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مدنی و وضع حبس‌ها و حصرهای سنگین و محروم کردن شخصیت‌ها و افراد موثر و مورد اعتماد جامعه از حقوق انسانی و قانونی خویش چه میزان با اخلاق محمدی(ص)، رفتار علوی یا حسینی جامعه انقلاب اسلامی ما سازگار است، باید پیشبرد گام دوم انقلاب را جدی بگیریم و بر آن اساس به تامل و بازاندیشی در اشتباهات، خطاها و کاستی‌ها و کشف و خلق فرصت‌های جدید برسیم.
تحریم‌های ظالمانه دولت ترامپ و زورگویی‌هایش در جهان مسئله بزرگ پیش روی ما است
این نماینده مردم در مجلس دهم، عنوان کرد: تحریم‌های ظالمانه و اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه دولت ترامپ و زورگویی‌های او در جهان مسئله بزرگ پیش روی ما است و وظیفه ما در تمام نهادها و ارکان نظام است که سایه این تهدیدها و تحریم‌ها را از کشور دور کنیم و امنیت روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را در جامعه تامین کنیم، شرایط اقتصادی و معیشتی مناسب‌تری برای مردم فراهم کنیم، همه ما باید در اندیشه ایران باشیم و هر‌گونه گزندی را چه سرزمینی، چه قومیتی، چه اقتصادی، چه اجتماعی، چه منطقه‌ای و چه جهانی با تدبیر از کشور دور کنیم.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: باید تفرقه و تشتت را در این شرایط کنار بگذاریم و به درک مشترک و اقدام مشترک و رفع هر‌گونه شری نسبت به کشور و نظام برسیم، ایران امروز نیازمند تفاهم ملی، وحدت ملی و همبستگی ملی است پس بهتر آنکه به قدرت مردم یعنی قدرت وحدت و همبستگی ملی بازگردیم و راه را برای حضور و مشارکت یکپارچه مردم و همه جریان‌های سیاسی وفادار به انقلاب، نظام و ایران باز کنیم تا در سایه وحدت و همدلی، دشمن را در اجرای نقشه‌های شوم ناکام سازیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام