سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

رئیس ستاد پنجمین انتخابات شورایاری ها تهران از برگزاری این انتخابات در ۴ مرداد خبر داد.
محمد‌رضا جوادی یگانه  در نشست خبری که به منظور تشریح اقدامات پنجمین دوره انتخابات شورایاری برگزار شد با بیان اینکه از روز دوشنبه فرآیند ثبت نام انتخابات آغاز شده است، گفت: کاندیدا از روز دوشنبه می‌توانند با مراجعه به سایت‌http://shorayari.tehran.ir  نسبت به بارگذاری اطلاعات خود اقدام کنند. وی با بیان اینکه انتخابات در ٣۵٢ محله در ۴ مرداد اجرایی می شود، اظهار کرد: در این دوره با مصوبه شورای شهر دو تبصره به آیین‌نامه شورایاران اضافه شده است به‌گونه‌ای که برای اولین بار شهرداری و شورای شهر تهران ملزم شدند از نظر و تجربه  شورایاران در تصمیم‌گیری‌های محلی بهره گیرند همچنین شورایاران به هیچ وجه اجازه دخالت در امور مالی، اجرایی، معاملاتی اداری و... مدیریت شهری را ندارند و تنها ناظر هستند.
وی در ادامه با بیان اینکه ستاد هماهنگی شورایاری‌ها و هیئت نظارت بر انتخابات با حضور هفت نفر از اعضای شورای شهر تشکیل شده است، گفت: معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری نیز به عنوان رئیس هیئت اجرایی مرکزی انتخاب شده است و شهرداران مناطق نیز به عنوان هیئت اجرایی انتخابات در مناطق انتخاب شده‌اند. جوادی یگانه با اشاره به اینکه ثبت‌نام امسال تمام مکانیزه است، اظهار کرد: لازم است که در انتخابات شورایاری‌ها، زنان و جوانان نقش موثری داشته باشند چراکه زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند اما تنها حضور ۱۱ درصدی در شورایاری‌ها دارند. ‌باید سهم جوانان نیز افزایش یابد. وی از همه خیریه‌ها، احزاب، سمن‌ها و… دعوت کرد که در انتخابات شورایاری شرکت کنند و گفت: اشتغال یا سکونت حداقل یک سال در محله، نداشتن سوءسابقه، داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت و نداشتن سابقه محکومیت از جمله شرایط احراز صلاحیت است.
جوادی یگانه با اشاره به اینکه ۸۰۰۰ صندوق رای در ۱۸۰۰ شعبه اخذ رای در ۳۵۲ محله در نظر گرفته شده است، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقدامی در راستای ممنوعیت و جلوگیری از رای دادن اتوبوسی در محلات در نظر گرفته‌اید، اظهار کرد: شما ساکن تهران هستید و می‌توانید در انتخابات شهر تهران مشارکت کنید و اینکه برخی افراد در محلات دیگر رای می‌دهند تخلف نیست.
سید‌حمید طهایی دبیر هیئت اجرایی برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها نیز در این نشست خبری با اشاره به برگزاری انتخابات شورایاری‌ها در چهارم مردادماه سال جاری با بیان اینکه تعداد اعضای شورای محله در این دوره برگزاری انتخابات از ۷ به ۹ نفر رسیده است، گفت: ثبت نام از روز گذشته آغاز و تا دهم تیرماه ادامه خواهد داشت. وی با بیان اینکه از روز دوشنبه تاکنون ۳۵۷ نفر برای شرکت در انتخابات شورایاری ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: برای اولین بار انتخابات به صورت مکانیزه خواهد بود.
وی با بیان اینکه رای‌دهندگان به انتخابات شورایاری‌ها به صورت مکانیزه رای خود را ثبت خواهند کرد، گفت: هنگامی که شهروندان کد هر کاندیدا را در سامانه ثبت کنند اسم، اطلاعات و عکس کاندیدای مورد نظرشان بر روی صفحه مانیتور نقش می‌بندد و افراد پس از تایید، رای خود را ثبت می‌کنند و در آخر وقت نیز مسئولان صندوق و ناظران آمار را از سیستم دریافت کرده و آرا را در اختیار هیئت اجرایی قرار می‌دهند که طبیعتاً پس از چند ساعت هیئت اجرایی می‌تواند آرا را ارائه دهد. وی با بیان اینکه سن رای‌دهندگان ۱۸ سال به بالا تعیین شده است، گفت: سن کاندیدا ۲۲ تا ۷۵ سال در نظر گرفته شده است. طهایی با بیان اینکه براساس زمان‌بندی انجام شده تبلیغات از ۲۸ تیرماه و تا دوم مردادماه ادامه خواهد داشت، گفت: تسهیلاتی برای تبلیغات کاندیدا نداریم. دبیر هیئت اجرایی برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در پاسخ به سوالی مبنی بر سیاسی شدن انتخابات شورایاری‌ها با بیان اینکه اتفاقاً تشویق کنید تا احزاب به صحنه بیایند و نقش‌آفرینی کنند، گفت: جامعه باید همه جریان‌ها را ارزیابی کند تا ببیند این افراد به قول خود عمل می‌کنند یا نه و ما نمی‌توانیم برای حزب خاصی محدودیت قائل شویم و در همه انتخابات همه احزاب فعال هستند و دنبال کرسی می‌گردند. وی با بیان اینکه کوچک‌ترین مجموعه اجتماعی که در محله شکل می‌گیرد شورایاری است، گفت: دیدگاه سیاسی فرد در عمران و آبادانی محله نقشی ندارد و در جریان انتخابات از همه گروه‌های فعال اعم از نظام مهندسی، نظام پزشکی، نظام کارگری، صنفی و… دعوت می‌کنیم تا در این انتخابات شرکت کنند. وی درباره رد صلاحیت‌ها نیز با بیان اینکه هیئت نظارت منطقه‌ای از طریق پیامک تایید یا رد صلاحیت کاندیدا را به آن‌ها اعلام می‌کند، گفت: افراد رد صلاحیت شده می‌توانند از طریق هیئت نظارت منطقه‌ای یا مرکزی نسبت به ثبت اعتراضات خود اقدام کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام