سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: یکی از مهم‌ترین محصولات این صندوق، بیمه کردن قراردادهای صادراتی است. بیمه نامه‌های صندوق می‌تواند عملاً برای اطمینان‏بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادرکننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.
افروز بهرامی، گفت: کسانی که به قصد سرمایه‌گذاری صادراتی به کشور می‌آیند علاوه بر بیمه قراردادهای صادراتی آنها، بیمه‏نامه‌هایی با فاینانس نیز داریم. صندوق ضمانت صادرات می‌تواند تامین مالی یا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد، یعنی اگر صادرکننده بخواهد مدت‏دار محصولات و کالاهای خود را به کشورهای خارجی بفروشد و نگران این باشد که در سررسید پولشان بازنگردد، صندوق با بیمه‏نامه‌ها این موضوع را تضمین می‌کند. اگر صنایع صادرات‏محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می‌دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین‌المللی را در دست داشته باشند. برای این موضوع در کنار نظام بانکی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آن را نیز برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی نیز به آنها کمک می‌کنیم. یعنی صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در کنار نظام بانکی برعهده دارد و از طرفی در مورد ضمانت‏نامه بانکی نرخ بهره ما بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار پایین‌تر از نرخ نظام بانکی است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در رابطه با تضامین موجود برای حضور سرمایه‌گذاران در کشور یادآور شد: ظرفیت‌های زیادی از جمله بازار قابل توجه نیرو و انرژی ارزان در کشور ما وجود دارد. ۱۵ کشور همسایه ما سالیانه هزار میلیارد دلار واردات دارند و ایران فقط ۲.۵ درصد از سهم واردات آنها را پوشش می‌دهد. بسیاری از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری نگران ریسک‌های سیاسی هستند، اگر چه منطقه به دلیل حضور نیروهای بیگانه ناامن است ولی کشور ما از جمله کشورهای امن در منطقه است. صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در کنار نظام بانکی برعهده دارد. همچنین اگر صنایع صادرات‏محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می‌دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین‌المللی را در دست داشته باشند سازمان سرمایه‌گذاری خارجی و کمک‌های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس مجوزی که صادر می‌کند ریسک‌های سیاسی سرمایه‌گذاران خارجی را ضمانت کرده و پوشش می‌دهد و هر زمان سرمایه‌گذار خارجی احساس کند که می‌خواهد سرمایه خود را از کشور خارج کند، دولت این تضمین را به وی خواهد داد.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درباره نقش و سازوکار این صندوق در رونق تولید و بخش صادرات گفت: در همه جای دنیا مهم‌ترین نگرانی صادرکنندگان ریسک‌های سیاسی و تجاری است که اگر در روند صادرات اتفاقی بیفتد، می‌تواند بازپرداخت وجوه حاصل از صادرات خدمات یا کالاهای صادرکنندگان را با خطر مواجه کند. یکی از مهم‌ترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه کردن قراردادهای صادراتی است. بیمه‏نامه‌های صندوق می‌تواند عملاً برای اطمینان‏بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادرکننده ایرانی جایگزین ال سی باشد. صندوق ضمانت صادرات ایران بر اساس بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد قرارداد بین فروشنده و خریدار را در فرآیند مدیریت ریسک و اعتبارسنجی انجام می‌دهد و به دلیل نقش و جایگاه حمایتی خود کارمزدهای ناچیزی دریافت می‌کند.
بهرامی در رابطه با توانایی این صندوق برای حمایت بیشتر از صادرات گفت: متاسفانه سرمایه صندوق دودهم درصد کل صادرات غیرنفتی کشور است البته اینکه ما می‌توانیم نفت را هم حمایت کنیم. در حال حاضر سرمایه ثبتی صندوق ضمانت صادرات ایران هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است که قطعاً باید افزایش سرمایه داشته باشد، همتایان ما در منطقه از جمله عربستان دارای سرمایه ۴ میلیارد یورویی و اگزیم بانک ترکیه دو میلیارد دلار و ساچه ایتالیا ۱۲ میلیارد یورویی هستند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اعتقاد به اینکه واقعی شدن نرخ ارز به جهش صادراتی کمک می‌کند تا جلوی واردات خیلی از کالاهای غیرضروری گرفته شود، گفت: همواره تولیدکنندگان مدعی بودند که اگر جلو قاچاق کالا و واردات گرفته و نرخ ارزبه قیمت واقعی خود نزدیک شود، قله‌های بین‏المللی را در صادرات فتح خواهیم کرد. اکنون این اتفاق افتاده است و به اعتقاد من باید از فرصت موجود برای صادرات استفاده کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام