سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

گزینه خارجی پرسپولیس، گذشته‌ای با شکوه دارد و دنبال بازگشت به آن دوران است.
به گزارش وب‌سایت نود، گزینه خارجی مدیران پرسپولیس، بالاخره لو رفته و معلوم شده در حال حاضر، کالدرون بعد از نوری بیشترین شانس را برای نشستن روی نیمکت پرسپولیس دارد. مربی که لیگ دوازدهم تا چند قدمی نیمکت این تیم جلو رفت اما در نهایت، رویانیان بر اساس نظرسنجی‌های مختلف مانوئل ژوزه را برای باشگاه انتخاب کرد. پرسپولیس بعد از انتخاب ژوزه، روزهای پر فراز و نشیبی را گذراند و در سال‌های اخیر تیم موفقی بود. بر خلاف کالدرون، که پس از آن روزها دیگر نتوانست افتخاراتش را تکرار کند.
هم‌بازی مارادونا در جام جهانی 1990، زمانی که گزینه پرسپولیس رویانیان شد گزینه جذابی محسوب می‌شد. او پس از شروع مربیگری در کان فرانسه و لوزان اسپورت سوئیس، روی نیمکت عربستان نشست و نتایج خوبی گرفت. کالدرون عربستان را بالاتر از کره جنوبی، به عنوان تیم اول به جام جهانی 2006 رساند و بازی آخر، در خانه حریف کره را شکست داد. بعد از کالدرون، عربستانی‌ها تا 12 سال بعد نتوانستند مجوز حضور در جام جهانی را به دست آورند. بعد از عربستان، کالدرون مدتی روی نیمکت عمان نشست و در دور گروهی جام ملت‌های آسیا 2007 حذف شد. با این حال، کارنامه‌اش تا حدی قابل قبول بود که ابتدای فصل 2009/2008، الاتحاد سراغ او برود و روزهای رویایی در کنار هم بسازند. کالدرون فصل اول حضورش در الاتحاد، این تیم را بالاتر از الهلال به قهرمانی رساند و فصل بعد، با بردهای پر گل مقابل پاختاکور ازبکستان و ناگویا ژاپن، به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید و نایب قهرمان شد. با این حال فصل دوم حضورش، فاصله زیاد با الهلال در صدر جدول باعث شد از باشگاه جدا شود. فصل بعد الهلال که اریک گرتس سرمربی‌اش را به خاطر رفتن به تیم ملی مراکش از دست داده بود، کالدرون را استخدام کرد و او هم تیم صدرنشین لیگ را بدون دردسر به قهرمانی رساند و جام ولیعهد را هم گرفت. با این حال پس از پایان فصل، در تصمیمی عجیب اخراج شد و الهلال هم فصل بعد قهرمانی را از دست داد! فصل بعد عملکرد کالدرون در بنی‌یاس هم قابل قبول بود. او تیمی که اواسط فصل تحویل گرفت را کاملا از منطقه سقوط خارج کرد و به فینال پرزیدنت کاپ رساند. همان مقطع، پرسپولیس سراغ او آمد و در نهایت مانوئل ژوزه را انتخاب کرد. از آن روز تا به حال، اوضاع برای کالدرون خوب پیش نرفته است. او یا نتایج خوبی نگرفته یا صاحب تیم‌هایی نشده که مدعی قهرمانی و جام باشند. کالدرون کمتر از یک سال روی نیمکت بحرین بود و اخراج شد. در رئال بتیس فقط 4 ماه دوام آورد. بعد از باخت 5-0 رئال بتیس مقابل رئال مادرید مربی باشگاه شد و از 15 بازی 11 امتیاز گرفت. رئال بتیس به عنوان تیم آخر جدول سقوط کرد اما معدل امتیازات کالدرون، بالاتر از مربی قبلی باشگاه بود. فصل 2014/15 زمانی که الوصل در رده سیزدهم جدول بود، کالدرون را انتخاب کرد و در پایان فصل، به رده ششم رسید. بر خلاف الوصل، کارنامه او در تیم بعدی یعنی القطر ناامید کننده بود. القطر قرارداد گرانقیمتی با کالدرون بست اما او 7 بازی از 9 بازی ابتدای فصل را باخت و خیلی زود اخراج شد. حدود یک فصل و نیم بعدی را هم در خانه نشست و حالا، کاندیدای مربیگری پرسپولیس است.
حاشیه‌های قرارداد کالدرون و القطر نشان می‌دهد او برای پرسپولیس، مربی ارزان قیمتی نخواهد بود. با این حال شاید ناکامی سال‌های پایانی و البته مدت‌ها خانه نشینی، باعث شود رقم قرارداد بهتری با پرسپولیس داشته باشد. او در تهران، به دنبال تکرار روزهای طلایی در عربستان خواهد بود. دنبال اینکه نشان بدهد هنوز، تمام نشده است. همان مربی قهرمان الاتحاد و الهلال است و کارنامه سال‌های اخیرش در بتیس و القطر را به فراموشی بسپارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام