سرمقاله

لبنان پس از انفجار

جلال خوش‫چهره

برخورد قاطع با ماموران متخلف ماجرای پارک پلیس تهرانپارس
گروه حوادث: در روزهای گذشته، انتشار ویدئویی مبنی بر برخورد با دختری جوان در یکی از پارک‌های شرق تهران باعث واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی و نیز چهره‌ها شده است. بنا بر ادعای منتشر شده همراه این ویدئو، دختر جوان به همراه دوستانش در حال آب‌بازی در پارک بوده که با برخورد پلیس مواجه می‌شود. در این ویدئو، مامور پلیس که البته یونیفرم نیروی انتظامی را بر تن ندارد، دختر را با شدت گرفته، درون ماشین می‌اندازد و ضربه‌ای را هم به او می‌زند، در حالی که دختر و یکی از همراهانش نیز با جیغ و فریاد به این رفتار واکنش نشان می‌دهند.
عصر دوشنبه، مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ درباره ویدئوی منتشر شده، توضیحی را منتشر کرد. در این توضیح آمده است: «عصر روز شنبه یکم تیرماه در پی تماس تلفنی تعدادی از شهروندان مبنی بر حضور چند دختر و پسر در پارک پلیس منطقه تهرانپارس و انجام حرکات نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی از سوی آنان، واحد گشت کلانتری برای بررسی موضوع به محل اعزام شد که در بررسی اولیه مشخص شد پنج دختر و پسر که فاقد حرکات طبیعی و نرمال و همچنین پوشش مناسب بودند، با انجام شوخی‌های سخیف، نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه با یکدیگر، موجبات جریحه‌دار شدن احساس شهروندان و به دنبال آن نارضایتی و اعتراض دیگر افراد حاضر در پارک را فراهم کرده‌اند. ماموران پس از حضور در محل، ابتدا ضمن ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر این افراد، آنان را به رعایت عفت و هنجارهای اجتماعی دعوت کردند که در مقابل این رفتار مامور پلیس، یکی از این افراد ضمن ایجاد جوسازی شروع به فحاشی نسبت به ماموران کرده که در نتیجه این ماجرا سه پسر و دو دختر دستگیر و به کلانتری انتقال داده شدند». در ادامه این توضیحات آمده است: «در بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این افراد به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا فاقد حالت طبیعی بوده‌اند؛ لذا در این خصوص اقدامات قانونی صورت گرفت. همچنین با دستور فرمانده پلیس پایتخت علاوه بر انجام تحقیق از شاهدان این ماجرا، فیلم کامل این اتفاق که بخش‌هایی از آن در فضای مجازی منتشر شده، به دقت مورد بررسی و بازبینی قرار گرفته و چنانچه مامور پلیس مرتکب خطایی خارج از چهارچوب مقررات شده باشد با وی برخورد و نتیجه متعاقباً اعلام خواهد شد». در پایان این توضیح آمده است: «برخورد با این‌گونه جرایم که موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی جامعه می‌شود علاوه بر اینکه از مطالبات جامعه به شمار می‌آید از وظایف پلیس نیز محسوب می‌شود».
به دنبال این توضیح، دیروز نیز سرکلانتر شرق تهران و نیز رئیس پلیس پایتخت، از برخورد با ماموران خاطی در این ماجرا خبر دادند.
سرهنگ عبدالوهاب حسنوند، سرکلانتر شرق تهران با اشاره به درگیری رخ داده میان مامور پلیس و دختری جوان در پارک پلیس تهران که انتشار تصاویر آن در فضای مجازی واکنش‌های زیادی در پی داشته است، گفت: پس از اعلام رفتار خارج از عرف چند جوان در پارک پلیس از سوی شهروندان ماموران کلانتری در محل حاضر شدند. ماموران ابتدا ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر کرده و آن افراد را دعوت به آرامش کردند اما در مقابل یکی از دختران که فیلمش هم هست اقدام به جوسازی و فحاشی به مامور کلانتری کرد. وی با اشاره به انتقال این افراد به کلانتری گفت: در بررسی اول مشخص شد که این افراد به دلیل مصرف مواد مخدر توهم‌زا حالت عادی نداشتند. حسنوند با تاکید بر اینکه برخورد با اینگونه موارد از مطالبات شهروندان جزو وظایف پلیس نیز محسوب می‌شود، درباره اینکه چرا برخورد ماموران پلیس با مصرف مواد مخدر در پارک‌ها اینگونه نیست و به نظر می‌رسد که شدت رفتار مامور با جرم رخ‏داده همخوانی ندارد، گفت: قبل از برش فیلم و در فیلم کامل دختر خانمی در فیلم هست که آمده کشف حجاب کرده و حرکات سخیفی داشته، فحاشی و فضاحت کرده و از حالت طبیعی خارج شده بود. او ابتدا با سیلی مامور ما را زده و عینک مامور را شکسته است و اینجا کشف حجاب کرده و حتی قسمتی از لباسش نیز در تصاویر منتشر شده مشخص است. سرکلانتر شرق تهران که در یک برنامه زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد درباره اینکه آیا رفتار مامور را تایید می‌کنید یا خیر اظهار کرد: به هیچ عنوان رفتار مامورمان را تایید نمی‌کنیم و اگر همکاران ما این قصور را داشته باشند با مامورمان برخورد خواهد شد. از تدابیر رئیس پلیس پایتخت است که با مامورانی که خطا دارند برخورد قانونی خواهد شد. وی درباره اینکه چرا در این ماجرا مامور آقا وارد شده و از مامور پلیس زن استفاده نشده است، گفت: همان لحظه که مردم تماس گرفتند مامور کلانتری در محل حاضر شده، بار اول دخترجوان به پلیس که در برش اولیه فیلم که در اختیار ماست و تصاویر آن وجود دارد، بی‏احترامی کرده،  مامور هم عصبانی شده اما ما خطای مامور را اصلاً نمی‌پذیریم. مامور ما هم خطا کرده و ما خطای مامور را نمی‌پذیریم. ما با مامور متخلف برخورد خواهیم کرد و قطعاً با این فرد هم برخورد خواهد شد. حسنوند با تاکید بر اینکه پلیس در خدمت مردم است، گفت: اما مردم بدانند که ابتدا این دختر خانم تعرض کرده اما ما با این مامور برخورد قاطع و قانونی خواهیم کرد.
رئیس پلیس پایتخت نیز از دستگیری و عزل دو مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در پارک پلیس تهرانپارس خبر داد. سردار حسین رحیمی درباره ماجرای درگیری با دختری در پارک پلیس تهران گفت:  ساعت ۱۶:۳۰ روز اول تیرماه در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اعلام شد که عده‌ای جوان در وضعیتی نامناسب در پارک پلیس هستند و شئونات را زیر پا گذاشته‌اند. وی گفت: در این این گزارش ماموران ما که جانشین کلانتری نیز در میان‌شان بود در محل حاضر شده و در گام نخست اقدام به ارائه تذکر به این افراد کردند که افراد حاضر در محل نیز شاهد این موضوع هستند. وی افزود: اما با آغاز تذکر ماموران ما این افراد با ماموران درگیر شده و اقدام به رفتارهای نامناسبی با مامور ما کردند و به قانون نیز تمکین نکردند که پس از آن درگیری رخ داد. رحیمی درباره اینکه آیا این افراد دستگیر شده‌اند، گفت: پنج نفر شامل سه مرد و دو زن جوان بازداشت شده و همچنان نیز در بازداشت پلیس هستند. جرم آنها خودداری از عمل به دستور پلیس، هنجارشکنی و درگیری با مامور و نیز کشف حجاب است و همچنان نیز در اختیار پلیس هستند. رحیمی درباره اینکه آیا با ماموران متخلف نیز برخورد شده است، گفت: جانشین کلانتری و یکی از ماموران کلانتری در این ماجرا بازداشت و از سمت خود عزل شده‌اند.
رحیمی درباره اینکه چرا از مامور زن در این ماجرا استفاده نشد، خاطرنشان کرد: گزارش ما از ۱۱۰ به کلانتری واصل شده و بنا نیز  بر برخورد نبوده و همکاران ما برای تذکر به این منطقه رفته بودند که آن درگیری پیش آمد. رئیس پلیس پایتخت درباره اینکه آیا رفتار پلیس مستندسازی می‌شود گفت: ما رفتار مامورانمان را مستندسازی می‌کنیم اما در این مورد دوربین نداشتیم. رئیس پلیس پایتخت همچنین درباره اینکه چطور پلیس مصرف مواد مخدر از سوی این افراد را بلافاصله تایید کرد، گفت: هنگام حضور پلیس در محل این افراد وضعیت عادی و رفتار عادی نداشتند و به طور کامل کشف حجاب کرده بودند.
این ماجرا که واکنش افکار عمومی و حتی چهره‌هایی مثل برخی نمایندگان مجلس را به دنبال داشته، نشان می‌دهد که مسئولیت پلیس به‏ویژه در حوزه اجتماعی تا چه حد خطیر و حساس است. در شرایطی که گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین و شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده در سطح جامعه استفاده می‌شوند، در بسیاری از موارد، چنین حوادثی از چشم‌ها و افکار عمومی دور نمی‌مانند و گاه هزینه‌های سنگینی برای جامعه، پلیس و حتی کلیت نظام ایجاد می‌کند. هر چند اقدامات اخیر پلیس در استفاده از راهکارهای نظارتی در شرایط برخورد بد و نامناسب یا تخلفات پلیس نشان از بهبود این فرآیند می‌دهد، اما پیشگیری از وقوع چنین حوادثی با آموزش‌های کنترل رفتار به نیروهای پلیس می‌تواند مانع تکرار آن شود. البته که برخوردهای قاطع با ماموران متخلف نیز می‌تواند به بهبود این روند کمک کند و باید این اقدام پلیس پایتخت را تقدیر کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام