سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته در همایش «نفس‌های سوخته» در تجلیل از صبوری قربانیان سلاح‌های شیمیایی در خصوص ادعای رئیس‌‏جمهوری آمریکا مبنی بر اینکه به‌خاطر جان 150 نفر به ایران حمله نکرده پرسید: با ما راجع به 150 نفر صحبت می‌‌کنید؟ نگران 150 نفر بودید؟ چند نفر را با سلاح هسته‌ای کشتید؟ چند نسل را با این سلاح‌ها نابود کردید؟ این ما هستیم که سردمدار مقابله با این سلاح‌ها هستیم. ما هستیم که براساس دیدگاه شرعی و استراتژیک خود هیچگاه دنبال سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت، به خاطر اینکه آن را مخل امنیت و انسانیت می‌دانیم.
به گزارش فارس، وی افزود: در عین حال تلاش می‌کنیم کسانی که از سلاح شیمیایی استفاده کردند را به پای میز عدالت بکشانیم. وزارت امور‏خارجه افتخار دارد که در این زمینه توانسته تاجر اصلی فروش سلاح شیمیایی به عراق را به ۱۸ سال زندان محکوم کند. افتخار داریم که در کنار سایر دوستان تلاش کنیم برای اینکه حقوق جانبازان و خانواده‌های شهدای شیمیایی را در دادگاه‌های جمهوری اسلامی بر اثر عمل متقابل از آمریکا و سایر حامیان سلاح‌های شیمیایی بگیریم. ظریف ادامه داد: تلاش می‌‌کنیم که در همه مجامع بین‌المللی با حضور پر‏ارزش خانواده‌ها و جانبازان سلاح‌ شیمیایی نشان دهیم که واقعیت مقابله با سلاح شیمیایی کجاست؟ چه کسانی در برابر سلاح شیمیایی ایستاده‌اند و کماکان تلاش می‌‌کنیم که در منطقه خاورمیانه منطقه عاری از سلاح کشتار‏جمعی ایجاد کنیم تا هیچ سردشت و حلبچه دیگری ایجاد نشود.
وی گفت: باید کابوس سلاح کشتار‏جمعی از صحنه منطقه ما و جهان حذف شود تا دوباره مردمی مجبور نباشند تمامی عمرشان را با یاد سلاح شیمیایی و کابوس این سلاح زندگی کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام