سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان قوه قضائیه اعلام کردند: پیشنهاد مذاکره، فریب آمریکا برای خلع سلاح و عوامل اقتدار ملت است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی روز گذشته در دیدار رئیس، مسئولان و جمعی از قضات و کارکنان قوه قضائیه، «عدالت» را محور اساسی دستگاه قضا خواندند و با ابراز خرسندی از اقدام رئیس قوه در تهیه برنامه‌ای خوب برای ایجاد تحول در این دستگاه، «اجرای زمان‌بندی ‌شده، شجاعانه و متکی بر روش‌های مبتکرانه این برنامه» را کاملاً ضروری برشمردند و با تجلیل از ایستادگی تحسین برانگیز چهل ساله مردم در مقابل زورگویان جهانی افزودند: ملت مظلوم و مقتدر ایران‌ در مقابل فشارها، تهمت‌ها و اهانت‌های شریرترین حکومت جهان یعنی آمریکا از اهداف خود کوتاه نمی‌آید و مسیر انقلاب و امام را برای دستیابی به عزت، رفاه و پیشرفت و سرافرازی ادامه خواهد داد.
رهبر انقلاب اسلامی با تبریک هفته قوه قضائیه و تجلیل از شخصیت شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی به عنوان بنیانگذار دستگاه قضایی در نظام اسلامی گفتند: شهید بهشتی، انسانی صاحب فکر و اراده، قوی، منضبط، اهل کار، با نشاط و به معنی واقعی یک نعمت بزرگ بود. آیت‌الله خامنه‌ای اهمیت قوه قضائیه را مبتنی بر وظیفه اصلی آن یعنی «اقامه عدل» دانستند و افزودند: قوه قضائیه در نظام جمهوری اسلامی همچون نهالی جدید روز به روز رشد کرده و در دوره‌های مختلف پیشرفت‌هایی داشته است که در دوره جدید نیز باید نسبت به دوره‌های قبل، پیشرفت و آورده جدیدی داشته باشد.
ایشان با تاکید بر اینکه مهم‌ترین ماموریت قوه قضائیه در دوره جدید‌ «ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی است»، خاطرنشان کردند: تحول به معنای استفاده از شیوه‌های کارآمدتر و موثرتر و بهینه شدن شیوه‌های قبلی و همچنین رفع نقص‌ها، خلاءها و اشکالات گذشته است. رهبر انقلاب اسلامی ایجاد تحول در قوه قضائیه را نیازمند «طراحی کلان» و «برنامه مدون و زمان‌بندی‌شده» دانستند و گفتند: برای ایجاد تحول، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، پنجاه درصدِ کار است و پنجاه درصدِ بقیه مربوط به تحرک و اقدام و عمل است. آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز امیدواری به تحقق تحول در قوه قضائیه در دوره جدید، تاکید کردند: باید اجرای سند آماده شده‌ تحول، بدون تاخیر شروع شود. ایشان در ادامه با اشاره به وظایف گسترده قوه قضائیه در قانون اساسی و جایگاه بسیار مهم این قوه افزودند: «احیای حقوق عامه که گستره وسیعی از اقتصاد و امنیت تا عرصه بین‌المللی را در بر می‌گیرد»، «گسترش عدل و آزادی‌های مشروع»، «پیشگیری از وقوع جرم» و «نظارت بر حُسن اجرای قانون» از جمله این وظایف مهم است که اجرای آنها نیازمند شیوه‌های نو و ابتکاری و انسان‌های توانا است. رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از وظایف مهم قوه قضائیه را «مبارزه سختگیرانه با فساد» در درون قوه و در خارج از قوه برشمردند و تاکید کردند: مبارزه با فساد در دورن قوه قضائیه در اولویت است زیرا حتی یک عنصر ناباب در دستگاه قضایی می‌تواند زحمات قضات شریف و پاکدامن و کارکنان امین این قوه در سراسر کشور را مخدوش کند و تاثیرات مخربی بر جای بگذارد. آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: گناه فردی که مسئول مبارزه با فساد است و دچار فساد می‌شود، چند برابر و نابخشودنی است‌ بنابراین در این موضوع سخت‌گیری شود. ایشان با اشاره به تهمت و بدگویی و تعرض به قوه قضائیه به‌ویژه در فضای بی در و دروازه مجازی خاطرنشان کردند: در طول تاریخ، امیرمومنان یعنی مظهر کامل عدالت را هم به بی‌عدالتی متهم می‌کردند، بنابراین فضاسازی و تهمت نباید در عزم و اراده و فعالیت‌ها تاثیر منفی بگذارد. رهبر انقلاب «تصویرسازی از قوه قضائیه در افکار عمومی» را بسیار مهم خواندند و افزودند: باید در این زمینه کاملاً مراقب و هوشیار بود چرا که برخی حوادث ممکن است خصوصیات یک قوه قضائیه خوب یعنی شرافت، صداقت و عدالت را در چشم مردم، بر عکس جلوه دهد. ایشان در تبیین خصوصیات ضروری دستگاه قضا در افکار عمومی تاکید کردند: دستگاه قضا در چشم مردم باید در «انتصابات، احکام، گفتار و رفتار» دارای «حکمت» باشد و مردم کارهای این قوه را متکی بر کار «علمی و کارشناسی» ببینند. «برخورداری از گوش شنوا در همه مراحل قضایی و صبر و حوصله شنیدن از همه شاکیان و متهمان» و نیز «برخورداری از قاطعیت و اقتدار» دو خصوصیت دیگری بود که رهبر انقلاب آنها را برای تصویر دستگاه قضا در افکار عمومی، کاملاً ضروری خواندند. آیت‌الله خامنه‌ای «طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها» را ضربه به اقتدار قوه قضائیه دانستند و خاطرنشان کردند: وقتی پرونده‌ای ده سال در محاکم به نتیجه نمی‌رسد، از نظر مردم نشان‌دهنده ناتوانی و سردرگمی دستگاه قضایی در این پرونده است، بنابراین باید پرونده ها با سرعت لازم به نتیجه برسند و احکام صادر شده اجرا شوند.
رهبر انقلاب «رفتار، گفتار، عملکرد و تبلیغات صحیح» را زمینه‌ساز ترسیم تصویر مناسب از قوه قضائیه در اذهان عمومی خواندند و افزودند: همه دستگاه‌ها از جمله صداوسیما باید به دستگاه قضا کمک کنند. ایشان دقت در انتصابات قضایی را مهم برشمردند و با استناد به فرمان امیرمومنان به مالک اشتر درباره انتخاب برترین مردم برای قضاوت افزودند: مسئولان و مدیران قضایی این فرمان تاریخی را حتماً مطالعه کنند و در انتصابات و گزینش‌ها خصوصیاتی را که امیرمومنان مورد تاکید قرار داده، ملاک عمل قرار دهند. «توجه به اخلاق و روش‌هایی که در روندِ ظاهراً خشک کارهای دستگاه قضا باعث تلطیف می‌شود»، توصیه دیگر رهبری به مسئولان قضا بود. ایشان افزودند: با همه مراجعان و در همه مراحل قضایی خوش رفتار، با حوصله و صبور رفتار کنید و با توصیه به عفو و گذشت، به روش‌هایی نظیر احیای حکمیت و استفاده صحیح از شوراهای حل اختلاف اهمیت دهید. آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به مسائل روز افزودند: این روزها خبرگزاری‌های خارجی به نقل از کارشناسان، مکرر اذعان می‌کنند که ملت ایران را نمی‌توان با فشار و تهدید و تحریم به زانو درآورد. البته این واقعیت ناشی از حوادث ماه‌های اخیر نیست، بلکه نتیجه چهل سال ایستادگی، عزت، عظمت و اقتداری است که ملت ایران از خود نشان داده است. ایشان، پیروزی انقلاب را نقطه بیرون آمدن ملت از «لاک ذلت و توسری خوری» برشمردند و خاطرنشان کردند: در چهار دهه اخیر، تلفیق هویت ایرانی با خصوصیات اسلامی، موجب شده فشارهای زورگویان جهانی، تاثیری در روند حرکت ملت نداشته باشد. رهبر انقلاب حضور همیشگی در راهپیمایی‌های ۲۲ بهمن و روز جهانی قدس و همچنین شرکت در انتخابات متعدد را نشانه عزم و اراده تحسین برانگیز ملت دانستند و افزودند: در اواخر امسال نیز انتخابات داریم که معتقدم با وجود تردید افکنی برخی‌ها، مردم در آن انتخابات نیز با شور و شوق شرکت می‌کنند و عظمت خود را نشان می‌دهند. آیت‌الله خامنه‌ای اتهامات، اهانت‌ها و دشنام‌های شریرترین حکومت جهان یعنی آمریکا به ملت ایران را یادآور شدند و افزودند: منفورترین و خبیث‌ترین دولت جهان که عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت کشورها و ملت‌ها است، ملت شریف ایران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار می‌دهد اما مردم ایران از این اعمال زشت آمریکا جا نمی‌خورند و عقب نمی‌نشینند. ایشان تحریم‌های آمریکا را ظلمی بارز به ملت ایران خواندند و تاکید کردند: ملت مظلوم اما در عین حال مقتدر ایران، به فضل الهی، همچنان مثل کوه می‌ایستد و با قوت به حرکت خود ادامه می‌دهد و به همه مقاصد مورد نظرش دست می‌یابد.
رهبر انقلاب، پیروزی نظام اسلامی بر همه توطئه‌ها از جمله جنگ، فتنه، نفوذ، تحریکات تروریستی و دیگر اقدامات خباثت‌آمیز آمریکا را نشانه آشکار حمایت پروردگار از این ملت خواندند و افزودند: بخش اصلی اقتدار ملت مرهون اعتقاد عمیق به حمایت‌های الهی است. آیت‌الله خامنه‌ای پیشنهاد مذاکره آمریکا را یک «فریب» خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن وقتی نتوانسته با فشار به هدفش برسد، با تصور سادگیِ ملت ایران، پیشنهاد مذاکره می‌دهد و می‌گوید ملت ایران باید پیشرفت کند، البته این ملت حتماً پیشرفت خواهد کرد اما بدون شما و به شرطی که شما نزدیک نشوید.
ایشان با یادآوری همه کاره بودن آمریکا و انگلیس در دوران رژیم پهلوی گفتند: شما عامل عقب‌ماندگی ملت ایران در آن دوره منحوس هستید و الان هم حضور شما جز عقب ماندگی و توقف پیشرفت ایران هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت. رهبر انقلاب هدف اصلی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره را «خلع سلاح ملت و حذف عوامل اقتدار ایران» خواندند و خاطرنشان کردند: آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می‌خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می‌خواهند سر ملت بیاورند.
ایشان افزودند: اگر در مذاکرات حرف او را قبول کردی پدر ملت در می‌آید و اگر قبول نکردی همین فضاسازی‌های سیاسی، تبلیغات و فشارها ادامه خواهد یافت. آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سوءاستفاده آمریکایی‌ها از ابزار حقوق بشر گفتند: شما حدود ۳۰۰ مسافر بی‌گناه را در آسمان می‌کشید، با کمک به سعودی‌ها در یمن جنایات مکرر می‌کنید، آن وقت از حقوق بشر دم می‌زنید.
رهبر انقلاب در پایان سخنان‌شان تاکید کردند: ملت ایران با ادامه راهی که اسلام، انقلاب و امام ترسیم کرده‌اند، اهداف با ارزش و جذاب خود یعنی دستیابی به عزت، رفاه مادی، پیشتازی در علم و آرامش و امنیت اجتماعی را محقق خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام