سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

کارشناسان سلامت در یک بررسی جدید به مطالعه تاثیر ماده ضد‏میکروبی تری‌کلوسان بر سلامت استخوان زنان پرداختند.
تری‌کلوسان که یک ترکیب شیمیایی مورد استفاده در هزاران محصول پرمصرف و آنتی‏باکتریال است و برای از بین بردن باکتری‌ها کاربرد دارد می‌تواند به سلامت استخوانی در زنان آسیب وارد کند. متخصصان چینی در بررسی‌های خود دریافتند وجود سطح بالاتر از معمول تری‌کلوسان در ادرار با کاهش تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها همراه است و می‌تواند خطر پوکی استخوان به‏ویژه در دوره پس از یائسگی را افزایش دهد. متخصصان اظهار کردند: پیش از این تاثیر ترکیب تری‌کلوسان بر تراکم مواد معدنی استخوان در سلول‌ها و حیوانات تایید شده بود و این اولین شواهد به‏دست‏آمده از تاثیر مشابه این ترکیب بر بافت استخوانی انسان است.
تری‌کلوسان در انواعی از محصولات از جمله صابون، خمیردندان و دهان‌شویه‌ها کاربرد گسترده‌ای دارد. از آنجایی که در این بررسی متخصصان به آزمایش روی زنانی پرداختند که در دوران زندگی‌شان در معرض تری‌کلوسان و چندین ماده شیمیایی دیگر قرار داشتند این مطالعه نقش تری‌کلوسان در عارضه پوکی استخوان را تایید نمی‌کند.
طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا ترکیب تری‌کلوسان با کاهش سطح برخی هورمون‌های تیروئید مرتبط است و خطر مقاومت باکتری‌ها به داروهای آنتی‌بیوتیک‌ را افزایش می‌دهد. هرچند، هیچ‏یک از این خطرات هنوز به طور قطع تایید نشده‌ است. همچنین یکی از متخصصان آمریکایی از دانشگاه کالیفرنیا در رابطه با نتایج این مطالعه گفت: تاثیر ترکیب تری‌کلوسان بر تغییر زیست شیمی استخوان معقول است.
به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی نیوز، در این مطالعه متخصصان به بررسی اطلاعات نزدیک به ۱۹۰۰ شرکت‌کننده زن پرداختند که در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ جمع‌آوری شده‌ بود. آنها مشاهده کردند تراکم استخوانی در زنانی که میزان بالایی از ترکیب تری‌کلوسان در ادرارشان وجود دارد کمتر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام