سرمقاله

معنای سکوت چین

جلال خوش چهره

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به انتقادهای صاحب‌نظران در سراسر جهان به‌ نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: منتقدان می‌گویند این نظام نابرابری‌های جامعه را در مدرسه تثبیت، تشدید و تشریع کرده است لذا برای شکستن این حصار باید عدالت آموزشی را اجرا کنیم.
سید جواد حسینی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، مشاوران وزیر، مدیران کل ستادی و مدیران کل آموزش ‌و پرورش استان‌های کشور، ضمن تقدیر و قدردانی از زحمات سیدمحمد بطحایی با اشاره به اینکه باید برنامه‌هایی را در اولویت داشته باشیم، اظهار کرد: اولین برنامه این است که بپذیریم مدارس را پرکار کرده‌ایم و در این حالت مدرسه توانایی انجام کار کیفی نخواهد داشت و فقط وقت می‌کند برای دستوراتی که از سطوح بالاتر داده ‌شده است آمارسازی کند. وی دومین برنامه را ورود آموزه‌های سند تحول بنیادین به مدرسه دانست و گفت: برای این کار استقرار نظام جامع پایش نیاز است و سیستم‌های کنترلی مدیریتی اجرای سند تحول بنیادین باید راه‌اندازی شود. وی  سومین برنامه را اجرای بیانیه گام دوم انقلاب دانست و اظهار کرد: برنامه‌های آموزش ‌و پرورش را از بیانیه گام دوم انقلاب جدا کنیم و برای اجرای بیانیه گام دوم برنامه جداگانه داشته باشیم.
حسینی چهارمین برنامه را سهیم کردن همه شرکای آموزش‌ و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین عنوان کرد و گفت: در این مسیر خانواده‌ها، دولت و دستگاه‌های بسیاری شریک ما در اجرای سند تحول بنیادین هستند و باید نظام‌نامه تعامل با سایر دستگاه‌ها را تدوین کنیم و میز گفت‌وگو با شرکای خودمان همچون خیرین، صاحب‌نظران، نهادها، تشکل‌های شناسنامه‌دار و ... داشته باشیم. سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با بیان اینکه با تمام وجود مشکلات را می‌فهمم و اعتقاد دارم می‌توان این مشکلات را کاهش داد، گفت: نیاز به چهار نوع استاندارسازی در فضا و تجهیزات، منابع انسانی، منابع مالی و فرآیندها و پیامدهای آموزشی و پرورشی داریم و اولویت‌هایی را در این راستا باید مدنظر قرار بدهیم. وی با اشاره به انتقادهای صاحب‌نظران در سراسر جهان به‌ نظام تعلیم و تربیت اظهار کرد: منتقدان می‌گویند این نظام تعلیم و تربیت نابرابری‌های جامعه را در مدرسه تثبیت، تشدید و تشریع کرده است به‌طوری‌که افراد برخوردار توان استفاده از آموزش باکیفیت را از پایین‌ترین تا بالاترین سطوح آموزشی دارند و لذا نظام تعلیم و تربیت برخلاف اصول اولیه تشکیل خود منجر به ایجاد نابرابری‌های بیشتر می‌شود و در این راستا تشکل غیردولتی در کشور به ثبت خواهد رسید که در استان‌ها محروم‌ترین مناطق را موردتوجه قرار دهند.
حسینی اظهار کرد: دومین انتقاد به ذهنی شدن نظام آموزشی است که برای توانستن و زیستن نیست لذا توسعه مهارت‌های حرفه‌ای را برای این نقد در دستور کار داریم. سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش افزود: سومین انتقاد این است که آموزش ‌و پرورش قرار بود افراد را با تفکر  واگرا، خلاق و نقاد تربیت کند که در انجام این کار موفق نبوده است، لذا تلاش می‌کنیم تا با اصلاح فرآیندها و روش‌ها بر مبنای سند این نقد را هم پاسخگو باشیم.
به گزارش معاونت اطلاع‌رسانی و روابط‏عمومی آموزش ‌و پرورش، وی با بیان اینکه تمرکززدایی و توسعه مشارکت‌ها را باید مدنظر قرار دهیم، گفت: ترویج تربیت اخلاقی و دینی در نظام آموزشی باید هدف‌گذاری و اجرایی شود و فرهنگ دینی باید در دل آموزش ‌و پرورش ساری و جاری شود. حسینی با بیان اینکه مهم‌ترین پروژه در آموزش ‌و پرورش پروژه مهر در راستای ساماندهی مدارس در جهت شروع سال تحصیلی است، گفت: کنترل و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، فعالیت‌های ورزشی و تربیت‌بدنی، مدیریت بهینه بر منابع و مصارف، اوقات فراغت با رویکرد هنری، ورزشی، حرفه‌ای و دینی، ثبت‌نام و هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، پیگیری مطالبات فرهنگیان و طرح رتبه‌بندی معلمان را در اولویت‌های خود قرار دهیم.
سیدمحمد بطحایی، وزیر سابق آموزش ‌و پرورش نیز طی سخنانی در این همایش اظهار کرد: افزایش تعارض در سازمان‌ها منجر به کاهش عملکردها می‌شود لذا باید یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و استراتژی‌ها مدیریت تعارض باشد. وی افزود: تعارض فی‌نفسه پدیده بدی برای جامعه نیست اما اگر از حدی بالاتر برود آثار مخربی بر جای می‌گذارد و اگر تعارض را با تضاد هم‌معنی کنیم به معنای این است که بین افراد و نهادها تضادهایی در اولویت‌ها، روش‌ها و هدف‌ها وجود دارد.
بطحایی با اشاره به اینکه تعارض نشان‌دهنده اختلال در سازمان نیست، اظهار کرد: گاهی مدیران سازمان این تعارض را ایجاد می‌کنند و البته گاهی تعارض موجب تلاش و انگیزه بیشتر افراد می‌شود اما با افزایش تعارض، عملکرد کاهش پیدا می‌کند. وزیر سابق وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: سطح تعارض در کشور ما به خط قرمز خودش رسیده و آشکار شده است که آثار تخریبی آن بالا رفته است لذا باید یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و استراتژی‌ها مدیریت تعارض باشد و برای حرکت در این مسیر تلاش‌های بسیاری انجام‌ شده است. وی تصریح کرد: در ساختار سیاسی کشور مراجع تصمیم‌گیر، باید با تصمیم‌های خود تعارض‌ها را کاهش دهند و اگر با سخنرانی، مصاحبه و پیگیری‌ها در جهت تعارضات باشیم در جهت خلاف منافع ملی گام برداشته‌ایم. بطحایی اظهار کرد: بسیاری از مسائل آموزش ‌و پرورش باید درون‏ سازمان حل‌وفصل شود و در فضای خطیری که کشور با آن مواجه است با هوشمندی کامل اختلافاتی که ناشی از تعارض را مدیریت کنیم چراکه اهمیت مدیریت تعارض از اندیشیدن و تفکر برای یک مدیر ارشد مهم‌تر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام