سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

«مگان راپینو» کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا مدعی شد درصورتی که آمریکا جام جهانی زنان را در فرانسه فتح کند، به هیچ عنوان به کاخ سفید نخواهد رفت.
نشریه هشت در هشت نوشت: آمریکا به عنوان مدافع عنوان قهرمانی جام جهانی فوتبال زنان، پس از پیروزی ۲ بر یک مقابل اسپانیا در یک هشتم، روز جمعه در مرحله یک چهارم جام جهانی زنان به مصاف فرانسه میزبان خواهد رفت.
در این بین، راپینو کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا در پاسخ به این پرسش که درصورت قهرمانی مجدد آمریکا آیا احتمال رفتن وی به کاخ سفید وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: قصد ندارم به «کاخ سفید لعنتی» بروم. کسی هم قرار نیست ما را دعوت کند.
راپینو با الهام گرفتن از اعتراض نمادین «کالین کاپرنیک» بازیکن اسبق تیم راگبی سان فرانسیکو فورتی ناینرز در واکنش به قساوت پلیس آمریکا و تبعیض جنسیتی به سبک خود دست به اعتراض زده است.
کاپرنیک ۳۳ ساله نخستین ورزشکار سفیدپوستی بود که پیش از آغاز یک رویداد ورزشی در سال ۲۰۱۶ هنگام پخش شدن سرود ملی آمریکا زانو زد. این در حالی است که مطابق قوانین کشور آمریکا، این کار بی‌احترامی به پرچم کشور است. راپینو نیز در جریان جام جهانی زنان به سبک خود به اعتراض به سرود ملی آمریکا ادامه داد و در حالی که باقی بازیکنان با قرار دادن دست‌های خود روی سینه‌شان با سرود ملی همخوانی می‌کردند، بدون هیچ حرکتی تنها سکوت کرد.
دونالد ترامپ در واکنش به این اتفاق گفت که از نظر وی اعتراض راپینو هنگام پخش سرود ملی درست نبوده است.
ترامپ همواره یکی از منتقدان اعتراض ورزشکاران در زمان پخش شدن سرود ملی بوده و در سال ۲۰۱۷ این اقدام را «بی‌حرمتی مطلق به میراث آمریکا» توصیف کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام