سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

داستان ۴۸ ساعته مدیران پرسپولیس با ۵ گزینه سرمربیگری در شرایطی به پایان رسید که نتیجه این گفت‌وگوها به زودی در قالب انتخاب سرمربی جدید رسمیت خواهد یافت.
به گزارش ورزش سه، حضور سه مدیر عالی‌رتبه باشگاه پرسپولیس در هتل حیات ریجنسی شهر استانبول، مهم‌ترین واقعه خبری فوتبال ایران در یکی دو روز گذشته را ساخته و گمانه‌زنی‌ها درباره صحبت‌های مطرح شده طرفین در این گفت‌وگوها ادامه دارد.
گفت‌وگوی مدیران پرسپولیس با مربیان مدنظر با مذاکره آن‌ها با گابریل کالدرون آرژانتینی و الکساندر نوری آغاز شد و روز گذشته نیز دو مربی جدید، لمونیس از یونان و ماسیمو کاررا ایتالیایی در دو جلسه مختلف ساعتی را با مدیران پرسپولیس صرف کرده و درباره مسائلی مثل برنامه، دستمزد و چشم‌اندازشان با عرب، نبی و رغبتی به گفت‌وگو نشستند.
۴ مربی حاضر در مذاکرات استانبول، کارنامه نسبتا مناسبی دارند و شاید انتخاب هر‌کدام از آن‌ها به ترتیب اولویت نظر هواداران را جلب کند. اگرچه در این بین، گزینه ایتالیایی (ماسیمو کاررا) از نظر کاری شرایط بهتری به نسبت دیگر گزینه‌ها دارد اما قیمت ارائه شده از سوی او، احتمالا در توان باشگاه پرسپولیس نیست.
نکته عجیب این مذاکرات، ارائه پیشنهاد یک و نیم میلیون یورویی از سوی الکساندر نوری مربی ایرانی‌تبار سابق وردربرمن به مدیران باشگاه پرسپولیس بود که آن‌ها را شگفت زده کرد و برنامه‌های‌شان را به هم ریخت چرا که به نظر می‌رسید نوری نزدیک‌ترین گزینه به نیمکت پرسپولیس باشد و مدیران این تیم قصد دارند کاری شبیه به حبیب کاشانی در دوره استخدام افشین قطبی برای پرسپولیس را انجام بدهند. با این حال نوری که از آمریکا برای یک پروژه فوتبالی بزرگ پیشنهاد دارد، از مبلغی که به عنوان دستمزد آن را به مدیران پرسپولیس ارائه کرد، کوتاه نیامد.
کالدرون سرمربی آرژانتینی هم که در روز اول حضور مدیران پرسپولیس با آن‌ها به گفت‌وگو نشست، در مذاکرات شخصیت خوبی از خود نشان داد اما قیمت او هم کمی بالاتر از انتظار مدیران باشگاه پرسپولیس است. اگرچه کالدرون در سال‌های اخیر نتایج موفقیت‌آمیز در تیم‌های عربی نداشته اما به هر حال پشتوانه حضور در تیم‌هایی مثل الهلال و الاتحاد را در کارنامه دارد و آشنایی او با منطقه از مزیت‌های وی محسوب می‌شود. اگرچه باید دید که این مزیت‌ها ارزش مبلغ پیشنهادی او را دارد یا نه؟
در بین مربیان مدنظر پرسپولیس، چاچیچ سرمربی سابق تیم ملی کرواسی هم به چشم می‌خورد که اگرچه در ابتدا گفته می‌شد از فهرست گزینه‌ها خط خورده اما دوباره نامش به عنوان یکی از گزینه‌های نیمکت پرسپولیس مطرح شد و گفت‌وگوها درباره احتمال حضور او و دستمزدش ادامه یافت اما مسئله شرایط سنی و زبان انگلیسی، دو مانع برای استخدامش به نظر می‌رسد. اگرچه او نیز شانس خود را برای حضور در پرسپولیس دارد، به خصوص که سرخ‌ها از حضور مربیان کروات خاطرات خوشی دارند. با این حال باید دید که آیا عدد ارائه شده از سوی چاچیچ متناسب با توانایی این مربی ۶۴ ساله هست یا نه؟
دیگر مربی‌ای که برای مذاکره با پرسپولیسی‌ها رودرروی مدیران این تیم قرار گرفت، ماسیمو کاررا بود که شخصیت و کاراکتر ویژه‌اش، نبی، عرب و رغبتی را تحت تاثیر خود قرار داده اما آن‌ها برای جلب نظر کاررا کار دشواری پیش رو دارند. خصوصا این که کاررا به جز شرایط مالی، نگاه جدی‌تر و حرفه‌ای‌تری به مقوله فوتبال به نسبت دیگر گزینه‌ها داشته و جلب نظر او برای حضور در پرسپولیس کار راحتی نیست. او بنابر گفته منابع ایتالیایی در یک سال گذشته با تیم های مختلف باشگاهی به گفت‌وگو نشسته اما به خاطر همین چارچوب ها با آن ها به توافق نرسیده است.
نکته جالب در مذاکرات ۴۸ ساعته مدیران پرسپولیس با گزینه‌های خارجی، حضور یک مربی یونانی به نام لمونیس در استانبول بود. سرمربی‌ای که نامش در جلسه منجر به نتیجه‌گیری مدیران پرسپولیس شد اما کسی تصور نمی‌کرد او برای مذاکرات مستقیم به استانبول بیاید. این مربی یونانی که در این کشور از شهرت قابل توجهی برخوردار است و سمبل باشگاه المپیاکوس محسوب می‌شود، از بین گزینه‌ها تنها کسی بوده که با خبرنگاران گفت‌وگو کرده است. او در مذاکرات خود با مدیران باشگاه تصویر امیدوارکننده‌ای از خود ارائه داده اما به نظر می‌رسد دستمزد وی نیز برای حضور در پرسپولیس باید کاهش پیدا کند. نکته مهم این است که با توجه به شرایط ژئوپولتیک و افشای دستمزد برانکو ایوانکوویچ در رسانه‌ها، مربیان خارجی‌ای که رودرروی مدیران پرسپولیس نشستند، جملگی مبالغ بالاتر از حد انتظار پرسپولیس را برای کار در ایران در ذهن داشته‌اند. مبالغی که البته در‌صورت توافق اولیه، با چانه زنی کاهش خواهد یافت.
حالا با بازگشت مدیران پرسپولیس از استانبول آن‌ها برای نهایی کردن گزینه‌های مربیگری باز هم دور هم می‌نشینند و باید دید که آیا هدایت نیمکت پرسپولیس به فردی از این جمع خواهد رسید یا یک گزینه جدید که در آب نمک مدیران باشگاه بوده، هدایت پرسپولیس برای فصل آینده را در دست خواهد گرفت.
باتوجه به اینکه اولین تمرین پرسپولیس به زودی انجام می‌شود و باشگاه نیازمند حضور هرچه سریع‌تر یک سرمربی است، به نظر نمی‌رسد اعلام نام سرمربی پرسپولیس به زمان بیش از ۲۴ ساعت آینده نیاز داشته باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام