EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 27 آبان 1398   Monday 18 November 2019

سرمقاله

تصمیمات با روش شوک‏درمانی‏

محمدعلی وکیلی

رزمایش گشت‌های نامحسوس پلیس راهور در تهران برگزار شد.
رئیس پلیس پایتخت طی سخنانی در حاشیه این رزمایش گفت: پلیس راه فرماندهی انتظامی تهران با شش پاسگاه و یک قرارگاه مرکزی در بخش‌های شمالی، شمال شرق، جنوب و غرب تهران کار خود را آغاز خواهد کرد. سردار حسین رحیمی با اشاره به نیاز کلانشهر تهران به افتتاح و آغاز به کار پلیس راه پایتخت گفت: حدود یک میلیون ورود و خروج در شهر تهران داریم که این میزان، آخر هر هفته نیز دو برابر می شود. وی ادامه داد: پلیس راه فرماندهی انتظامی تهران با شش پاسگاه و یک قرارگاه مرکزی در بخش‌های شمالی، شمال شرق، جنوب و غرب تهران کار خود را آغاز خواهد کرد. وی افزود: افزایش ایمنی عبور و مرور و ارائه خدمات مطلوب و گسترده ترافیکی و پیشگیری هر‌چه بیشتر از وقوع حوادث از برنامه‌های ما در پلیس راه تهران بزرگ است.
رئیس پلیس پایتخت‌ تصریح کرد: پلیس راه آزاد‌راه تهران- قم، حسن‌آباد، لواسانات، محور امام رضا(ع)، پلیس راه آزاد‌راه تهران-شمال و پلیس راه کمربندی جنوبی تهران فعال شده‌اند. سردار رحیمی ادامه داد: بیش از ۱۰۰ کیلومتر مربع از محورهای اطراف شهر تهران و حدود ۷۳۵ هزار دستگاه خودرو به صورت روزانه تحت پوشش فرماندهی پلیس راه تهران بزرگ قرار خواهد گرفت. وی افزود: روزانه دو تا ۵۰۰۰ دستگاه اتوبوس از پایانه‌های تهران در حال تردد هستند که برای پیشگیری از حوادث جاده‌ای، عملیات احداث ایستگاه‌های پلیس راه چهارگانه را در تهران آغاز خواهیم کرد. براساس گزارش سایت پلیس، رئیس پلیس پایتخت در پایان خاطرنشان کرد: باید برای استفاده از این امکانات تدبیر و برنامه داشته باشیم چرا که ۶۰ درصد جانباختگان سوانح رانندگی در ۳۰ کیلومتری ورودی و خروجی شهرها است.
سردار سید کمال هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی نیز در این رزمایش از وضعیت ایمنی برخی خودروهای داخلی شدیدا انتقاد کرد و گفت:‌ برخی خودروسازان ارابه مرگ تولید می‌کنند. آردی و پراید نباید در جاده‌ها تردد کنند و باید خودروسازان ما به سمت تولید خودروهای امن بروند. وی با تاکید بر اینکه کاهش تلفات و جانباختگان حوادث رانندگی یک اصل مهم و هدف اصلی پلیس راهور است، اظهار کرد:  سایر دستگاه‌ها علاوه بر پلیس نیز باید پای کار آمده و به وظایف خود در این خصوص عمل کنند. هادیانفر گفت: توسعه انضباط ترافیکی یک اصل لازم و اجتناب‌ناپذیر در کشور است و باید به آن توجه لازم بشود. وی گفت: در حال حاضر بیش از ۴۴ میلیون راننده‌، ۳۳ میلیون وسیله نقلیه اعم از موتورسیکلت و خودرو در ۲۱۷ هزار کیلومتر از راه‌ها و بیش از هزار شهر در حال تردد هستند، گفت: بر این تعداد دیگر نمی‌توان با شیوه‌های قدیمی و سنتی نظارت کرد و لازم است با استفاده از شیوه‌های مدرن و نیز تجهیزات جدید و کنترل نامحسوس برای کاهش تخلفات اقدام کنیم. وی با اشاره به گشت‌های نامحسوس پلیس راهور برای برخورد با تخلفات ترافیکی گفت:‌ طرح‌های عملیاتی پلیس در این حوزه بر استفاده از بازرسان و گشت‌های نامحسوس‌ است، بعضی از رانندگان شرطی شده و با دیدن ماموران پلیس و خودرو گشت تخلف نمی‌کنند اما اگر گشت‌ها نباشند دست به تخلف می‌زنند که گشت‌های نامحسوس در این مورد بسیار موثر است. به گفته وی، گشت‌های جدید کنترل نامحسوس برای ۱۰ استان هدف که بیش از ۵۶ درصد تصادفات ما را به خود اختصاص داده است به کارگیری خواهند شد و علاوه بر آن از پهپادها، جایروپلن‌ها و بالگردهای ناجا نیز در کنار گشت‌های محسوس و نامحسوس پلیس راهور استفاده خواهد شد. سردار هادیانفر با بیان اینکه حدود ۸۲ درصد علل تصادفات سرعت و سبقت غیرمجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است‌ اظهار کرد: استفاده از تلفن همراه مورد برخورد جدی گشت‌های نامحسوس قرار خواهد گرفت.
رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر اینکه وظیفه کاهش کشته فقط با پلیس نیست، افزود: پلیس یک سازمان از ۳۲ سازمان کشور است که در این زمینه مسئولیت دارد. به عنوان مثال اگر ۱۵۸۲ نقطه حادثه خیز در جاده‌ها کاهش یابد ۵۶ درصد تصادفات کاهش می‌یابد و یا اینکه بیمه مرکزی حاضر است حدود ۳۰۰‌- ۲۰۰ میلیون تومان دیه فوت شده را بدهد ولی برای کاهش تصادفات هزینه نپردازد. سردار هادیانفر این را هم گفت که ۲۰۰۰ دوربین کنترل جاده‌ای و دوربین‌های لیزری جدید به کارگیری خواهد شد که در کاهش برخورد و تنش بین رانندگان و پلیس نیز موثر خواهد بود.
وی همچنین در‌مورد به کارگیری پهپادها و ناوگان هوایی پلیس که در این رزمایش رونمایی شد نیز گفت: علاوه بر پهپادهای پلیس راهور که تولید داخل و بومی‌سازی شده هستند، از بالگردها نیز به منظور رصد و نظارت بیشتر بر وضعیت ترافیکی استفاده خواهد شد. وی با بیان اینکه پهپادها قابلیت پرواز ۲۰۰ کیلومتر رفت و برگشت را دارند، اظهار کرد: در جاده‌های شمالی، آزادراه قزوین-رشت، جاده تهران-قم، محورهای شمال و جنوب استان فارس و استان کرمان که جزو محورهای پرتردد ما هستند، از آنها استفاده خواهیم کرد. رئیس پلیس راهور ناجا درباره‌ اینکه در حال حاضر چه تعداد پهپاد در اختیار پلیس است، اظهار کرد: محدودیتی در استفاده از پهپادها نداریم و باتوجه به اینکه این پهپادها ساخت دانشمندان و شرکت‌های داخلی است، به هر تعداد که لازم باشد از آنها استفاده خواهیم کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام