سرمقاله

دو صدایی یا بی‌صدایی؟

ژوبین صفاری

برای داشتن روزهای شاد و سالی پر از موفقیت و پیشرفت باید روی رشد شخصی و دستاوردهای خود تمرکز کنید. بهتر است بگوییم کلید اصلی رسیدن به موفقیت تمرکز کردن روی تک‌تک روزهای زندگی است.
اگر فردی به این توان روحی دست پیدا کند که از تمامی وقت‌های یک روز خود بهترین استفاده را ببرد و برای لحظه‌های زندگی‌اش برنامه و ایده داشته باشد، شک نکنید که می‌توانید در طول سال به رشد شخصیتی و دستاوردهای بزرگی دست پیدا کند. حالا سوال اینجاست که چگونه می‌توان برای روزهای خود بهترین برنامه‌ریزی را داشت؟
اصل یکم: تمرین برای خردمندی و قدرت تفکر
اگر هر روز فقط یک ساعت را به یادگیری اختصاص دهید مطمئن باشید در طول یک سال می‌توانید دستاوردهای بسیار ارزشمندی داشته باشید. این یادگیری می‌تواند به واسطه مطالعه کتاب، گوش کردن به پادکست‌ها، حضور در سمینارها یا ارتباط‌های کاری باشد. به طور کلی باید بدانید یادگیری در این تعریف خلاصه می‌شود: شما باید ایده‌های نابی مطرح کنید که باعث تحریک تفکر و از بین بردن محدودیت‌های ذهنی شوند و در نتیجه به رشد شما منجر شوند.
اصل دوم: تمرین برای سلامت جسم
جسم و مغز انسان در یک راستا هستند و وضعیت سلامت هر‌کدام روی دیگری تاثیر مستقیم دارد. بنابراین، شما با ورزش کردن و رسیدگی به سلامت جسم خود می‌توانید مستقیما سبب بهبود عملکرد مغز شوید.
بدنسازی، شنا، یوگا، پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری و‌… را می‌توانید برای تضمین سلامت جسمانی خود انجام دهید. فرقی نمی‌کند چه رشته‌ای را برای فعالیت جسمانی انتخاب می‌کنید، مهم این است که روزانه یک ساعت را به ورزش اختصاص دهید و بدن خود را به حرکت درآورید. در کنار تمرینات ورزشی خوب است هر روز یک ساعت پیاده‌روی هم داشته باشید. به این خاطر که سبب دوبرابر شدن اثر تمرینات ورزشی می‌شود.
با ورزش کردن قوه تخیل و توان فکری شما شکوفا می‌شود و پس از مدتی خودتان متوجه خواهید شد که در تصمیم‌گیری‌ها و انتخاب‌های‌تان چه تفاوت شگرفی ایجاد شده و تا چه حد بهتر شده‌ است.
اصل سوم: تمرین برای تقویت احساسات فردی
تقویت احساسات فردی می‌تواند مسائل مختلفی را در‌بر بگیرد از نوشتن، خاطره‌نگاری، مدیتیشن ذهنی، شکرگزاری، پیام‌رسانی، خواب خوب و باکیفیت و … تمرین برای خودِ احساسی یعنی احیا کردن سلامت جسم و روح در طبیعت. با این کار می‌توان فشارها و تنش‌های باقی مانده در ذهن و جسم را از بین برد. اگر تنش‌های درونی خود را بیرون نریزیم و آنها را از گوشه ذهن‌مان پاک نکنیم در طولانی مدت سبب ناامیدی، خستگی و بی‌ثباتی روحی ما خواهند شد. همان‌طور که در بالا گفتیم ما باید روزانه یک ساعت ورزش کنیم تا روند تباهی و ویرانی را در هم بشکنیم. در این راستا، تمرین برای خود احساسی جایی است که روند ساخت و ترمیم‌ها با هم هماهنگ می‌شوند، زندگی روی روال می‌افتد و عقل و خرد جای خود را در زندگی روزمره باز می‌کند. این سه اصل ارکان اصلی برای ساخت یک روز عالی و در ادامه برای ساخت یک سال عالی هستند. همچنین با تغییرات ذهنی می‌توانید زندگی روزمره خود را به مسیر تازه و صحیح هدایت کنید. برای دست یافتن به نتایج طولانی‌مدت لازم است در زندگی عادت‌های مثبتی ایجاد کنید. سخت‌ترین بخش ماجرا شروع این عادت‌ها است. اما بعد از آغاز همه چیز بسیار آسان‌تر پیش خواهد رفت. قدرت و هسته اصلی عادت‌های مفید و باکیفیت در غیرارادی بودن آنها نهفته است. وقتی یک تمرین قوی که به صورت خودکار انجام شده در آینده هر فردی تاثیرات شگرف و غیرقابل پیش‌بینی به دنبال خواهد داشت، به این معنا که عادت صحیح در زندگی بسازید، کنترل عادت‌های خود را به دست بگیرید تا جایی که ناخودآگاه و غیرارادی آنها را انجام دهید. این کار به مرور صورت می‌گیرد اما در طول یک سال نتیجه‌ای به دست خواهد داد که خودتان هم انتظار ندارید. با اضافه کردن استرس آگاهانه به زندگی خود و همراه کردن آن با مراحل و بهبود می‌توانید به رشد بالایی در زندگی دست پیدا کنیم. این اتفاق با همکاری ذهن و جسم صورت می‌گیرد. کلید این کار این است که هر دو روند را به موازات هم پیش ببریم. برای داشتن یک روز عالی در وهله اول باید بدانیم چه مسائلی را می‌توانیم کنترل کنیم و چه مسائلی از کنترل ما خارج هستند. با آگاهی از این امر باید قبول کنیم مسائلی که از کنترل ما خارج هستند را از لیست تلاش‌های‌مان خارج کنیم و همه تمرکز خود را روی مواردی بگذاریم که می‌توان تغییری در آنها ایجاد کرد. بزرگ‌ترین ایراد اغلب مردم در این است که تمرکز خود را روی مسائلی می‌گذارند که از کنترل آنها خارج است. در نتیجه این امر خود را یک قربانی می‌دانند و از بیشتر از لزوم آزار می‌بینند.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام