سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

در سال جاری علی‏رغم بهبود در پرداخت مطالبات گندمکاران و قیمت قابل قبول، تحویل گندم به مراکز خرید دولت در برخی مناطق به شکل چشمگیری کاهش یافته است. چند دلیل برای کاهش تحویل گندم به دولت عنوان می‌شود یکی از دلایل مطرح شده فروش گندم برای مصرف خوراک دام در پی گرانی نهاده‌های دامی است. اما این شایعه چقدر صحت دارد؟ در صورت صحت موضوع گندم با چه قیمتی به دست دامدارن می‌رسد و سوال آخر اینکه آیا اساسا امکان مصرف گندم برای خوراک دام و طیور وجود دارد؟
به گزارش ایلنا؛ حدود 80 درصد نهاده‌های دامی مورد استفاده در کشور وارداتی هستند با افزایش نرخ دلار قیمت این نهاده‌ها نیز افزایش پیدا کرد. با افزایش قیمت نهاده‌ها بحث جایگزینی نهاده‌های دامی وارداتی با تولیدات داخلی بیش از گذشته داغ شد. در این میان گندم به عنوان غلاتی که چند سالی است در تولید آن به خوداتکایی رسیده‌ایم به عنوان یکی از جایگزین‌های نهاده‌های دامی مطرح شد، موضوعی که برخی آن را به عنوان یکی از دلایل خروج گندم از مسیر فروش دولتی عنوان می‌کنند.
اما استفاده از گندم به جای نهاده‌های دامی چقدر امکان‌پذیر است؟ در صورت صحت موضوع گندم با چه قیمتی به دست دامدارن یا مرغداران می‌رسد؟
صنعت طیور؛ گندم در طیور محدویت مصرف دارد
برومند چهارآیین، عضو هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: گندم می‌تواند در جیره طیور جایگزین ذرت شود، اما میزان جایگزینی آن به دلیل محدودیت مصرف اندک است. وی ادامه داد: امکان استفاده گندم در جیره طیور تنها 7 درصد است که میزان آن قابل توجه نیست. چهارآیین با بیان اینکه این میزان گندم از 10 روزگی تا 35 روزگی قابل استفاده در جیره مرغ گوشتی است، افزود: اگر بیش از 7 درصد از گندم استفاده شود کاهش کیفیت لاشه اتفاق می‌افتد و گوشت مرغ مشتری نخواهد داشت. وی یکی درگیر از دلایل استفاده نکردن از گندم در جیره طیور را قیمت آن عنوان کرد. چهارآیین یادآور شد: در طیور مصرف گندم به جای ذرت مطرح است، درحالی که ذرت تقریبا با گندم هم قیمت بوده و محدویت مصرف گندم را هم ندارد. به گفته وی؛ می‌توان از ذرت در جیره طیور بیش از 65 درصد استفاده کرد و کیفیت لاشه نیز حفظ شود. وی تاکید کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم گندم یک هزار و 750 تومان عرضه می‌شود که با احتساب کرایه حمل هر کیلوگرم آن 2 هزار تومان تمام می‌شود، در حالی که قیمت هر کیلوگرم ذرت حداکثر 2 هزار و 50 تومان برای مرغدار بوده و محدویتی نیز برای مصرف آن وجود ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام