سرمقاله

تحلیلی برکنش‫های اخیرخوئینی‫ها

محمدعلی وکیلی

رئیس دفتر رئیس جمهوری از موافقت رهبر انقلاب اسلامی با برداشت ۵ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای بازسازی مناطق سیل زده خبر داد.
به گزارش ایرنا، محمود واعظی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به تحریف سخنان روز سه شنبه محمدجواد ظریف در گفت‌و‌گو با یکی از رسانه‌ها در جمع خبرنگاران گفت: صحبت و مصاحبه آقای ظریف مصاحبه روشنی است و از هیچ جای مصاحبه ایشان چنین برداشتی نمی‌شود. بارها و هر لحظه از مقام‌های آمریکا سخنان متناقض شنیده‌اید و در این دولت آمریکا هم این موضوع چیز جدیدی نیست.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه این آمریکایی‌ها هستند که برجام و ۱+۵ را ترک کرده‌اند، تصریح کرد: برجام یک فرصت برای مذاکره به وجود آورده بود؛ در مسئله هسته‌ای نیز دیدگاه ایران کاملاً روشن است؛ موضوع و بحث دیگری مطرح نیست الان هم طبیعی است اگر آمریکایی‌ها به برجام برگردند و تحریم‌ها را از روی میز بردارند فرصت مذاکرات در این چارچوب به وجود می‌آید.
وی درباره نشست اخیر گروه ۱+۴ در بروکسل هم گفت: این نشست و بیانیه اخیر آنها نشان می‌دهد همه چه اروپایی‌ها، روسیه و چین و همچنین ایران برای حفظ برجام که حاصل مذاکرات طولانی بوده تلاش می‌کنند که البته اگر همه منافع ایران که برای جمهوری اسلامی ایران در برجام دیده شده لحاظ شود، می‌توانیم برجام را حفظ کنیم.
واعظی همچنین درباره ثبات در بازار ارز و قیمت کالاها گفت: در هفته‌های اخیر قیمت ارز در بازار کاهش یافته و بازار نیز آرام شده است؛ مردم حتماً باید انتظار داشته باشند که قیمت کالاها نیز کاهش یابد و انتظار دولت هم همین است.
رئیس دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «دولت تلاش می‌کند قیمت‌های کالاها را کاهش دهد» گفت: رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد را مسئول کردند تا به همراه دستگاه‌ها و وزیران ذی‌ربط، تمامی کالاهایی که در هر نقطه‌ای در بنادر و هر جای دیگر کشور قرار دارند و یا در جایی احتکار شده و یا به نوعی براساس حکم قانون جلوی آنها گرفته شده، مشکلات‌شان حل و وارد بازار شود.
واعظی همچنین درباره روند بازسازی در مناطق سیل‌زده گفت: دستگاه‌های مختلف هر هفته گزارش‌هایی از روند کار در مناطق سیل‌زده به دولت ارسال می‌کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهد همه وزارتخانه‌ها، به ویژه بنیاد مسکن تلاش گسترده‌ای در این زمینه انجام می‌دهند، اما طبیعی است که در ابتدای کار، برنامه‌ریزی و تجهیز کارگاه زمان‌بر است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: آنچه به دولت و بانک‌ها از جمله منابع توزیع منابع مربوط بوده، صورت گرفته است؛ از طرف دیگر اخیراً یک نامه خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم کردیم تا مبلغ جدیدی از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم و دستور ایشان آمده است و با برداشت ۵ هزار میلیارد تومان موافقت کرده‌اند، آن‌ را به دستگاه ابلاغ کردیم و امیدواریم با این پول یک جهش جدید در این زمینه در مناطق سیل‌زده به وجود بیاید.
نرخ کنونی ارز با قیمت واقعی آن فاصله دارد
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره تداوم روند کاهشی نرخ ارز گفت: سیاست و اعتقاد دولت این است که نرخ ارز کنونی در بازار با نرخ واقعی آن فاصله دارد و دلیل آن نیز به راه انداختن جنگ تبلیغاتی و روانی آمریکا و برخی کشورهای کوچک منطقه از سال گذشته است که مسائلی مانند تحریم و جنگ را مطرح کردند و این اقدامات در بازار ارز تاثیر داشت و نرخ ارز و کالا افزایش پیدا کرد.
دولت بنای دخالت در بازار ارز ندارد
واعظی بیان کرد: مردم متوجه شدند تبلیغات جنگ روانی دشمنان، توخالی است؛ اعتمادشان به مسئولان بر اساس اقداماتی که در کشور می‌بینند بیشتر شده است و خوشبختانه برخلاف تمام تحلیل‌هایی که در رادیوها و رسانه‌های خارجی معاند مطرح می‌شد و برخی هم در داخل آن را ادامه می‌دادند که پس از ۱۸ اردیبهشت نرخ ارز بالا می‌رود و اتفاقات بدی می‌افتد، با همدلی و استقبال مردم و با همراهی، صمیمیت و همکاری قوای سه‌گانه و مسئولان نظام و مردم، نرخ ارز کاهشی شده است و قیمت برخی کالاها نیز مانند خودرو کاهش یافته است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان اینکه نرخ واقعی ارز نرخ کنونی نیست و روند کاهش نرخ ارز باید ادامه پیدا کند، اظهار کرد: دولت بنا ندارد در بازار ارز دخالت کند و نرخ تصنعی ارز ایجاد کند و روند عرضه و تقاضا را آزاد گذاشته تا به طور طبیعی روند نرخ ارز کاهش پیدا نمی‌کند.
وی از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق‌های اصناف بازرگانی و تجارت خواست که تلاش کنند بر اساس این روند کاهشی نرخ ارز، در قیمت کالاهایی که مردم دریافت می‌کنند نیز کاهش قیمت ایجاد شود.
برجام نمرده است
واعظی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در چهارمین سالگرد برجام برخی معتقدند که برجام نفس‌های آخرش است و آقای دکتر روحانی بعد از ۶ سال عملاً دستاوردی نداشته است، تاکید کرد: اگر برجام مرده بود، آمریکا تا این حد این همه درباره برجام و حواشی آن صحبت نمی‌کرد و این توافق را‌ بدترین توافقنامه تاریخ نمی‌دانست و نمی‌گفت که جمهوری اسلامی با این توافق سر ما کلاه گذاشته است. پس برجام مرده نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام