سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

بیانیه فدراسیون فوتبال درباره تعلیقی بودن یا نبودن محرومیت هواداران پرسپولیس و سپاهان به خاطر دیدارهای جنجالی فصل قبل، ابهاماتی ایجاد کرده که قابل چشم‌پوشی نیست. آیا فدراسیون فوتبال از رای خود پشیمان شده یا واقعا اشتباهی در کار بوده است؟
دیدار جنجالی پرسپولیس و سپاهان در جام حذفی با آشوب‌های زیادی همراه بود و آسیب‌های جدی به هواداران و خبرنگاران وارد شد به طوری که چند خبرنگار آسیب جدی دیدند و یک هوادار یکی ازچشمانش را از دست داد. پس از این همه جنجال کمیته انضباطی سکوت کرد و پس از مدتی طولانی احکام خود را صادر کرد اما قسمت عجیب ماجرا که باعث ایجاد شدن چند سوال می‌شود این است که پس از بیش از یک ماه، کمیته انضباطی در بیانیه‌ای از بعضی «اشتباهات سهوی» در حکم اولیه خود خبر داد.
حواشی دیدار پرسپولیس و سپاهان و جنجال روی سکوها در نهایت با حکم کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و محرومیت دو باشگاه، بازیکنان و مربیان همراه شده بود. در بخشی از احکام، باشگاه پرسپولیس طبق آنچه که در سایت فدراسیون فوتبال آمده بود: «به دلیل پرتاب اشیاء محترقه، استفاده از لیزر و شعارهای موهن و تحریک تماشاگران تیم مقابل به پرداخت 100 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. همچنین تماشاگران این تیم از حضور در یک مسابقه از همراهی تیم خود محروم هستند.این رای قابل تجدیدنظر است.»
این حکم به منزله محرومیت (قابل تجدید نظر) پرسپولیس از انجام بازی افتتاحیه لیگ در فصل نوزدهم با حضور هوادارانش بود. اما در اتفاقی عجیب بعد از اینکه سایت پرسپولیس روی خروجی خود خبری مبنی بر تعلیقی بودن این حکم آورده بود و مدعی شد که هوادارانش قادر خواهند بود در بازی با پارس جنوبی جم در استادیوم حضور یابند، مراجعه مجدد به سایت فدراسیون فوتبال و کلیک روی خبر قبلی درخصوص این حکم، نشان از ادیت تازه ای می‌داد؛ در حکمی که مشخص است ادیت شده و در این زمینه روی صفحه قرار گرفته، آمده است: «پرپسولیس به دلیل پرتاب اشیاء محترقه‌، استفاده از لیزر و شعارهای موهن و تحریک تماشاگران تیم مقابل به پرداخت 1.000.000 ریال جریمه نقدی محکوم شد. همچنین تماشاگران این تیم از حضور در یک مسابقه از همراهی تیم خود محروم هستند. (‌این ‌محرومیت به صورت تعلیقی و به مدت 6 ماه است)» در ادیت این حکم حتی نام پرسپولیس نیز با غلط املایی نگاشته شده و حکم صادره نیز با تغییرات زیادی همراه بوده است. حکم جریمه مالی 100 میلیونی به قوت خود باقی مانده و البته در‌خصوص حضور هواداران که در حکم قبلی با محرومیت و البته تبصره تجدیدنظر همراه بوده، این بار از تعلیقی و به مدت شش ماه استفاده شده است.
این اما پایان ماجرا نبوده و کمیته انضباطی در حکم مربوط به محرومیت هواداران سپاهان نیز همین رویه را به کار گرفته و این باشگاه نیز که طبق حکم قبلی با محرومیت یک جلسه‌ای از همراهی هوادارانش مواجه بود و همانند پرسپولیس می‌توانست نسبت به آن تجدیدنظر بخواهد، طی ادیت صورت گرفته با محرومیت تعلیقی یک جلسه‌ای به مدت شش ماه مواجه شده است.
«تعلیقی» از کجا آمد؟
این بیانیه در حالی در سایت فدراسیون فوتبال منتشر شد که پیش از آن، دو باشگاه پرسپولیس و سپاهان گفته بودند حکمی که کمیته انضباطی برای محرومیت یک جلسه‌ای هواداران دو تیم داده تعلیقی است اما در خبر اولیه‌ای که در سایت فدراسیون فوتبال منتشر شده بود نامی از کلمه «تعلیقی» برده نشده بود و تنها گفته شده بود «این رای قابل تجدید نظر است.» سوال اصلی این جا به وجود می‌آید که اگر فدراسیون اشتباه کرده، چرا بلافاصله با صدور بیانیه‌ای اشتباه خود را تصحیح نکرده و پس از یک ماه از صدور رای به یاد جبران اشتباه خود افتاده‌اند.
جریمه سپاهان چرا آب رفت؟
همچنین در سندی که در بیانیه روز شنبه فدراسیون فوتبال آمده، ذکر شده که سپاهان ۹۰ میلیون تومان جریمه شده است اما در خبر حکمی که یک ماه پیش منتشر شده و خبری که به تازگی منتشر شده است، باشگاه سپاهان ۸۰ میلیون تومان جریمه شده است. علی‌رغم اعتراف کمیته انضباطی مبنی بر اشتباه تایپی و تصحیح غلط مورد قبلی، هنوز مقدار جریمه سپاهان در خبر اصلی اصلاح نشده و مشخص نیست مسئول این بی‌نظمی‌ها در انتشار آرای انضباطی چه کسی است؟!
نامه بی‌شماره و اعتبار
نکته جالب‌تر اما در نامه‌ای است که کمیته انضباطی منتشر کرده است. در این نامه اداری که جریمه‌های دو باشگاه و اعضای آن‌ها گفته شده هیچ شماره نامه‌ای وجود ندارد که نشان از معتبر نبودن آن نامه می‌دهد. همچنین در انتهای این نامه از اصطلاح «کپی برابر اصل» استفاده شده است که این منظور را می‌رساند که چنین نامه‌ای پس از تایید مسئول کمیته انضباطی منتشر شده است. سوال بعدی این است که آیا واقعا چنین نامه‌ای که احکام واقعی در آن درج شده است، برای انتشار به دست روابط عمومی فدراسیون رسیده یا این نامه در روزهای اخیر و فقط به دلیل صحه گذاشتن به حرف‌های دو باشگاه پرسپولیس و سپاهان منتشر شده است؟
قاطعیت فدای چه شد؟
سوال اصلی اما که پس از این انتشار این احکام صادره و بیانیه منتشر شده از سایت فدراسیون پیش می‌آید این است که در کمیته انضباطی و فدراسیون فوتبال چه خبر است؟ آیا رای قاطعانه برای جریمه کردن متخلفان دیدار پرسپولیس و سپاهان که حواشی آن کمتر از فینال جام حذفی نبود، در حد دو محرومیت تعلیقی هوادار است؟ آیا نزدیکی به آغاز لیگ برتر در تغییر این حکم تاثیری داشته است؟ توجیه و اشتباهات عجیب فدراسیون و مشخص نبودن نظام اداری در بالاترین سازمان فوتبالی کشور نشان کوچکی از فوتبال غیر‌حرفه‌ای ایران است که باید دید فدراسیون فوتبال چه پاسخی در قبال آن دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام