سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

چند هفته بعد از گزارش بانک مرکزی از کاهش تعداد معاملات مسکن به کمتر از ۴ هزار و ۸۰۰ فقره در تیرماه، بازار مسکن شاهد خروج تقاضای سفته‌بازی و متقاضیان سرمایه‌ای است.
به گزارش ایرنا، انتظار کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن، جذابیت این بازار برای سوداگران و سفته‏بازان را کاهش داده است؛ گروهی که در یک‌سال گذشته در افزایش چشمگیر قیمت مسکن به خصوص در مناطق یک و ۲۲شهر تهران تاثیر زیادی گذاشته بودند.
بر اساس مشاهدات از وضعیت معاملات مسکن در چند بنگاه املاک در مناطق مختلف شهر تهران، نرخ هر مترمربع خانه اکنون وارد کاهش قیمت ۲تا ۴ میلیون تومانی شده است و سرمایه‏گذاران این حوزه را به تب‏وتاب فروش زیر قیمت برای انتقال سرمایه خود به سایر بازارهای سرمایه‌ای سوق داده است.
یک واسطه ملکی در منطقه یک شهر تهران گفت: جهش قیمت مسکن در یک‌سال گذشته تقاضای مصرفی را در منطقه یک تهران کاهش داد و خریداران ملک در این منطقه بیشتر از اینکه خانوارها باشند سرمایه‌گذاران در بخش مسکن هستند که تا مدتی قبل در برابر کاهش قیمت‌ها مقاومت می‌کردند. از ابتدای مرداد امسال تلاش بیشتر سرمایه‌گذاران در این حوزه فروش با قیمت ماه‌های گذشته و نه بیشتر است که البته موفقیت‏آمیز هم نبوده است و ورود بخش مسکن به دوره رکود قطعی انتظار فروش این خانه‌ها با قیمت‌های اردیبهشت و فروردین را کاهش داده است. بازار مسکن در سال گذشته ماهانه تا رشد ۱۴ درصد را هم تجربه کرد و بازار داغی را برای سرمایه‌گذاری در این حوزه ایجاد کرده بود؛ تا جایی که یک واحد مسکونی طی دوره کوتاه چندین‏بار فروش می‌رفت، اکنون شرایط کاملا برعکس است اگر هم خریداری باشد به دلیل کاهش قدرت خرید از عهده خرید نقدی بر‏نمی‌آیند و با چک‌های بلندمدت که جذابیتی برای مالکان ندارد اقدام به خرید می‌کنند. مشاهدات از بازار معاملات مسکن در مقطع زمانی فعلی نشان می‌دهد نگاه بازار مسکن به خصوص از سمت فروشندگان به سایر بازارهای سرمایه است و جو روانی بازار مسکن آرام‌تر از ماه‌های ابتدایی سال است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام