سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

یک اقتصاددان گفت: در صورت حذف چهار صفر از پول ملی، شرایط تورمی کشور بیشتر می‌شود و در این شرایط احتمال ایجاد یک تورم توهمی وجود دارد.
به گزارش ایرنا، علیمراد شریفی درباره حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار کرد: این سیاست تاثیری در خلق پول ندارد، چون عملا سیستم بانکی ما خلق پول انجام می‌دهد تاثیری در کاهش تورم ندارد. این سیاست در چند کشور اجرا شد، اما در اکثر قریب به اتفاق آنها شکست خورد و شاید دو کشور عملکرد موفقی داشتند، اما در کشور ما تا زمانی که سیستم مالیاتی خوب عمل نکند و بانک‌ها خلق پول نداشته باشند عملا سیاست حذف صفر از پول ملی اثری نخواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه دولت به جای حذف چهار صفر صرفا باید جلو افزایش نرخ تورم را با کاهش سطح مصرف بگیرد، گفت: مشکل ما این است که همان خلق پولی که انجام می‏شود بیشتر به صورت سفته‌بازی است.
شریفی با بیان اینکه با اجرای سیاست حذف صفر از پول ملی مخالف است، پیش‌بینی کرد که در صورت حذف چهار صفر از پول ملی شرایط تورمی کشور بیشتر می‌شود و در این شرایط احتمال ایجاد یک تورم توهمی وجود دارد.
وی با اشاره به تورم ۴۰ ساله کشور، اظهار کرد: تا زمانی که سفته‌بازی از اقتصاد حذف نشود و نقدینگی به سمت تولید نرود هیچ تغییری در اقتصاد کشور ایجاد نمی‌شود. این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با اعتقاد بر اینکه بزرگ‏ترین مشکل سیستم اقتصادی کشور عدم کنترل شبکه بانکی است، تصریح کرد: تا زمانی که شبکه بانکی کشور کنترل نشود، این طرح تنها یک توهم پولی ایجاد می‌کند.
این اقتصاددان تاکید کرد: ۶۰ درصد اقتصاد ایران فرار مالیاتی دارند و تا زمانی که سیستم مالیاتی و فرارهای مالیاتی ساماندهی نشود مشکلات اقتصادی کشور با حذف صفر از پول ملی حل نخواهد شد.
وی با اعتقاد بر اینکه در صورت تصویب این طرح در مجلس، به‌طور قطع یک بار اضافی به کشور تحمیل می‏شود، گفت: تا زمانی که ساختار تورمی و بانکی کشور ساماندهی نشود و فرارهای مالیاتی ادامه یابد نمی‌توان به بهبود اوضاع امیدوار بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام