سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس در گفت‌وگو با ایلنا گفت: یکی از راه کارهای اصلاح اقتصادی کشور در این سال‌ها و فاصله گرفتن از رفتارهای دستوری، اعتماد به نظام عرضه و تقاضا است که با این رویکرد شاهد توسعه بخش خصوصی و پررنگ شدن نقش تولیدکنندگان و کشاورزان در بازارها می‌شویم. در این بین گذرگاه و معبر پیاده‌سازی نظام عرضه و تقاضا، بورس کالاست که دولت می‌تواند از این بستر معاملاتی در راستای رشد رقابت بهره ببرد.
فولادگر افزود: البته قدم گذاشتن در این حوزه در نگاهی واقع‌بینانه بدون نیم‏نگاه دولت حداقل در ابتدای راه میسر نیست اما دولت باید با اعتماد به سازوکار بورس، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آن را بشناسد و به سایر فعالان اقتصادی نیز معرفی کند.‌  
به گفته عضو ‌کمیسیون صنایع و‌ معادن مجلس، دولت می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های این بازار از نقش مداخله‏گرانه خود و اداره امور به صورت دستوری فاصله بگیرد و با شفاف‌سازی سیاست‌ها در قبال بازارهای مختلف، علاوه بر نظارت بر تحولات و روند قیمت‌گذاری‌ها، مقدمات بازگشت رونق و رقابت اقتصادی را فراهم کند.
فولادگر تصریح کرد: بورس کالا یکی از ارکان بازار سرمایه است که رشد شفافیت و رقابت‌پذیری در ذات آن است به این ترتیب در زمانی که شاهد رشد تولید محصولات و تامین نیاز داخلی در بسیاری از محصولات هستیم به نظر می‌رسد که موجب رونق تولید می‌توان به مکانیسم عرضه و تقاضا و امکان نظارت شفاف در بستر بورس کالا نگاه ویژه‌ای داشت.
فولادگر با بیان اینکه به‌طور طبیعی تنظیم بازارها در شرایط خاص اقتصادی دشوار می‌شود، گفت: در زمان‌های التهاب ارزی و کمبود کالاها، تنظیم بازار به مشکل می‌خورد و شاهد هستیم که دولت نیز به ناچار وارد گود شده و سعی می‌کند با دخالت در سمت عرضه و تقاضا یا قیمت‌گذاری به نفع بازار و تولید اقدام کند، اما همواره دخالت دولت راهگشا نبوده و به نظر می‌رسد که باید به سمت اقتصاد بازار حرکت کنیم.
به گفته وی، حتی می‌توان در ابتدای راه با احتیاط حرکت کرد اما به هر حال رسیدن به اقتصاد بازار و مداخله نکردن در بازار امری ضروری بوده که به مرور باید رفع شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام