سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

رئیس قوه قضاییه گفت: نظام جمهوری اسلامی نظام آمر به معروف و ناهی از منکر است و مبتنی بر ۴ اصل اساسی از جمله صلاه، زکات، امر به معروف ونهی از منکر و توجه به دیگران و گره گشایی از کار دیگران برای رضای خداست.
به گزارش قوه قضاییه، سید‏ابراهیم رئیسی در گردهمایی فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر، گفت: نام‌گذاری هفته اول ماه محرم‌الحرام به برکت قیام ابی‌عبدالله‏الحسین(ع) و فلسفه قیام حسینی به عنوان هفته امر به معروف و نهی ازمنکر بسیار نام‏گذاری بجا و مناسبی است.
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: فضای عاشورایی جامعه ما اقتضاء می‌کند که با فلسفه قیام حسینی آشنا و آشناتر شویم، بدانیم که پرچم‌دار امر به معروف و نهی از منکر، حسین‏بن‏علی‏بن‏ابی‌طالب و یاران باوفای ایشان بودند و امروز در کسوت آمر به معروف و ناهی از منکر قرار گرفتن تاسی به حسین‏بن‏علی(ع) است. وی افزود: موعظه، بسیار امر مبارکی است و موعظه شدن بسیار اهمیت دارد و سخن در اینجا از امر است. امر واژه‌ای است که تعریف مخصوص به خودش را در واژگان قرآنی دارد و نهی نیز در جایگاه ناهی قرار گرفتن و نهی کردن از منکر، بدی‌ها، زشتی‌ها و پلشتی‌ها است که در آن استعلایی وجود دارد. رئیسی تصریح کرد: فقها در باب امر به معروف و نهی از منکر بحث کردند و این امر را مجاهده‌ای در راه خدا محسوب کردند، برخی فقها در ذیل بحث جهاد، امر به معروف و نهی از منکر را مطرح کردند لذا امر به معروف و نهی از منکر جلوه‌ای از جلوه‌های جهاد فی‌سبیل‌الله، مجاهدت، در راه خدا و وظیفه جهادی انجام دادن است.
رئیسی تصریح کرد: در امر به معروف و نهی از منکر آمر و ناهی خدا و رسول خداست؛ لذا از لسان آمر به معروف سخن خدا باید شنیده شود. امر و نهی، امر و نهی خداست که از لسان آمر و ناهی شنیده می‌شود. در روایات داریم که این جایگاه جانشینی خدا و پیامبر است.
رئیسی ادامه داد: آیت‏الله صدیقی که امروز مسئولیت این موضوع را بر عهده دارد، خود عامل به فضائل و آنچه می‌گوید، هست واین باعث شده که اینگونه حرکت ارزشمند در ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد. اما اینکه این ستاد وظیفه امر به معروف و نهی از منکر را دارد، برداشت نادرستی است. این ستاد فقط وظیفه امر به معروف و نهی از منکر ندارد بلکه وظیفه احیاء فریضه الهی را دارد و همه دستگاه‌ها در نظام اسلامی وظیفه امر به معروف و نهی از منکر دارند.
وی گفت: نظام جمهوری اسلامی نظام آمر به معروف و ناهی از منکر است و مبتنی بر ۴ اصل اساسی از جمله صلاه، زکات، امر به معروف ونهی از منکر و توجه به دیگران و گره‏گشایی از کار دیگران برای رضای خداست.
رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران نظام امر به خوبی‌ها و باید‌ها در جامعه و نهی از نباید‌ها، زشتی‌ها و پلشتی‌ها در حوزه احکام، اخلاق، عمل و اجراست و بحث حمایت از امر به معروف و نهی از منکر اینگونه است که همه لایه‌های نظام باید آمر به معروف و ناهی ازمنکر باشند و با همه وجود حامیان آمران به معروف و ناهیان از منکر باشند.
رئیسی ادامه داد: این دیگر شاکی و شاکی خصوصی نیست و اعلام‏کننده و گزارشگر است که باید مورد حمایت قرار بگیرد و تمام لایه‌های نظام لایه حامی امر به معروف و نهی از منکر باید باشد که اگر نباشد با اصل نظام و روند کلی آن سازگاری ندارد.
وی با تاکید بر اینکه جامعه اسلامی همواره باید پاک بماند، گفت: در حوزه مسائل اقتصادی، امروز از مهم‏ترین معروف‌ها رونق تولید، ساماندهی مصرف و از منکر‌ها مصرف بی‏رویه، اسراف، ضابطه نداشتن در مصرف، بی‏توجهی به حقوق مصرف‏کننده و خریدار و بی‏توجهی به قیمت‏گذاری‌هاست. در حوزه مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باید‌ها و نباید‌ها باید تبیین شود. در حوزه رسانه‌های جمعی بخصوص رسانه ملی مردم باید با اینگونه مسائل بیشتر آشنا شوند و بدانند در جامعه اسلامی اجرای قانون و عدالت تضمین شده است.
رئیسی گفت: امر به معروف حس مسئولیت‏پذیری همه آحاد جامعه نسبت به همه شئون اجتماعی است و به «شما چه ربطی دارد» نیست.
رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: در نظام اسلامی مهم‏ترین معروف‌ها اجرای عدالت و قانون است که تضمین شده از طریق نظام خود‏کنترلی است که هر کسی خود را مسئول بداند و در پنهان و آشکار خلاف قانون نکند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام