سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

گروه فرهنگ و هنر: زبان هنر، زبانی برای بروز انواع احساسات و عقاید انسانی است. هنر، رنگ فکر و اعتقاد هنرمند را می‌گیرد و آن را بازتاب می‌دهد. فرهنگ عاشورا و عزاداری‌های محرم نیز از جمله مسائلی هستند که دل و فکر هنرمندان بسیاری را به خود درگیر کرده و هر گاه این اعتقاد قلبی با مهارت هنری در هم آمیخته شده، آثار قابل توجهی در عرصه هنر عاشورایی پدید آمده است.
از تابلوی عصر عاشورای محمود فرشچیان تا آلبوم نی‌نوای حسین علیزاده و از تعزیه که قرن‌هاست روایتگر مصائب کربلاست تا فیلم روز واقعه، همگی نمودهایی از این بروز نگاه هنرمندان به تراژیک‌ترین و حماسی‌ترین واقعه تاریخ اسلام هستند. در این میان، آیین‌های عزاداری محرم بسیار با موسیقی و نمایش عجین شده‌اند. رسوم عزاداری در ایام محرم در نقاط گوناگون ایران، اغلب شامل حرکت‌های نمایش‌گونه و با بهره گرفتن از موسیقی هستند. تعزیه در حوزه نمایش و نوحه و مداحی در حوزه موسیقی اوج این استفاده از ابزار هنر در آیین‌ها هستند. هر چند این استفاده در مراسم عمومی جاری است، اما هنرمندان نیز در ایام محرم به شیوه خود سهم‏شان را با اجرای برنامه‌های ویژه آیینی می‌دهند. تئاترها و تعزیه‌های عاشورایی از جمله این برنامه‌هاست که در روزهای محرم در جای جای تهران و دیگر شهرهای کشور به روی صحنه می‌روند تا ضمن حفظ برخی سنت‌های گذشته، صحنه عاشورا را پیش روی تماشاگران‏شان بازنمایی کنند و پیام‌هایی از لایه‌های گوناگون این واقعه به مشتاقان ارائه دهند.
هر گاه برخی نامتخصصان حوزه تعزیه و تئاترهای آیینی، با انجام رفتارهایی باعث می‌شوند نماهای عجیبی از این نمایش‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شوند، اما اگر مشتاق دیدن اجراهای خوب در این عرصه هستید، باید به سراغ اهالی حرفه‌ای این عرصه بروید.
تنها در تهران ۴۴ اجرای تعزیه در دهه اول و دوم محرم در فرهنگ‌سراهای اشراق، معرفت و خاوران و میدان آیینی امام حسین(ع) برگزار می‌شود.‌
فرهنگ‌سرای اشراق از 9 تا 18 شهریورماه میزبان ۱۰ مجلس تعزیه توسط گروه تعزیه‌خوانی «حضرت ابوالفضل(ع)» بعد از نماز مغرب و عشا است. عناوین این برنامه طی ۱۰ شب عبارت است از: حضرت حمزه(ع)، حضرت زهرا(س)، حضرت شاهچراغ(ع)، حضرت مسلم(ع)، طفلان مسلم(ع)، حر بن یزید ریاحی(ره)، حضرت علی‌اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع)، حضرت عباس(ع) و حضرت امام حسین(ع). فرهنگ‌سرای اشراق در فلکه دوم تهران‌پارس، انتهای خیابان جشنواره قرار دارد.
همچنین بیست و ششمین آیین تعزیه‌خوانی فرهنگ‌سرای خاوران با حضور «مرتضی نمکی» و «مصطفی قربان‌نژاد» ۱۰ تا ۱۹ شهریورماه از ساعت ۱۷ میزبان علاقه‌مندان است. شهادت شاهچراغ(ع)، شهادت موسی بن جعفر(ع)، شهادت مسلم بن عقیل(ع)، شهادت طفلان مسلم(ع)، شهادت حمزه سیدالشهدا (ع)، شهادت حر(ع)، شهادت قاسم(ع)، شهادت علی‌اکبر(ع)، شهادت حضرت ابوالفضل(ع)، شهادت امام حسین(ع) ۱۰ مجلس شبیه‌خوانی این مرکز است. علاقه‌مندان برای حضور در این آیین می‌توانند به میدان خراسان، خیابان خاوران، سه راه هاشم‌آباد، فرهنگ‌سرای خاوران مراجعه کنند.
مراسم شبیه‌خوانی میدان آیینی امام حسین(ع) نیز از ۱۰ تا ۱۹ شهریور همزمان با دهه اول ماه محرم با اجرای تعزیه‌خوانی نوجوانان منطقه ۱۴ و در دهه دوم محرم توسط گروه «متوسلین حضرت زهرا(س)» بعد از اقامه نماز مغرب و عشا اجرا می‌شود. عناوین این برنامه شبیه‌خوانی طی ۱۰ شب عبارت است از: حضرت حمزه(ع)، حضرت زهرا(س)، حضرت شاهچراغ(ع)، حضرت مسلم(ع)، طفلان مسلم(ع)، حر بن یزید ریاحی(ره)، حضرت علی اکبر(ع)، حضرت قاسم(ع)، حضرت عباس(ع) و حضرت امام حسین(ع).
آیین تعزیه‌خوانی فرهنگ‌سرای معرفت هم به همت گروه میرزا محمد تقی نوری ۲۴ تا ۲۷ شهریور ساعت ۱۷ تا ۱۹ اجرا می‌شود. حر بن یزید ریاحی(ره)، حضرت مسلم(ع)، حضرت عباس(ع) و حضرت امام حسین(ع) ۴ مجلسی که در این فرهنگ‌سرا اجرا خواهد شد. فرهنگ‌سرای معرفت در میدان شهر زیبا، بلوار شهران، بعد از زیرگذر شهید همت واقع‌ شده است.
به طور کلی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همزمان با ماه‌های محرم و صفر سال ۱۴۴۱ هجری قمری مصادف با ۱۳۹۸ هجری شمسی، ۳۵ عنوان برنامه در قالب سه هزار اجرای متنوع با عنوان کلی «جلوه سوگ» را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برگزار می‌کند.
محوطه بیرونی تئاترشهر نیز هر شب بعد از اذان مغرب شاهد اجرای تعزیه است.
مجتبی عبداللهی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران هم خبر داده است که تعزیه «شمیم حسینی» در امامزادگان صالح(ع)، یحیی(ع)، سیدجعفر و حمیده‏خاتون(ع)، حسن(ع) و بقعه شیخ‏صدوق(ره) و همچنین میدان‌های حسن‌آباد، الغدیر، سبزه میدان، فلکه اول تهرانپارس و فلکه اول صادقیه برگزار خواهد شد. همچنین درباره مسیرهای حرکت کاروان تعزیه «شمیم حسینی» در استان تهران گفت: حرکت کاروان تعزیه در مسیر امامزاده صالح(ع) به امامزاده یحیی(ع) در روز تاسوعای حسینی از ساعت ۱۰ صبح آغاز و تا ساعت ۱۷ برگزار خواهد شد. عبداللهی توضیح داد: مسیر حرکت کاروان تعزیه «شمیم حسینی» در روز عاشورا نیز از امامزاده یحیی به سمت بقعه شیخ‏صدوق شهرری از ساعت ۹ صبح است. وی خاطرنشان کرد: تعزیه در امامزادگان صالح(ع)، پنج تن(ع)، امامزاده حسن(ع)، شیخ‏صدوق(ره)، امامزاده سیدجعفر و حمیده‏خاتون(ع) از ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۲:۳۰ است و در میادین حسن‏آباد، الغدیر، سبزه میدان، فلکه اول تهرانپارس، فلکه اول صادقیه نیز از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ برگزار خواهد شد.
علاوه بر این، روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه مراسم تعزیه ساعت ۲۰ در فضای باز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. اجرای تعزیه گروه کانون کهربای تعزیه در روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه به ترتیب ۱۵، ۱۶ و ۱۷ شهریور ساعت ۲۰ در فضای باز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. شهادت شاهچراغ، پیرزن زائر و متوکل عباسی، شهادت هانی‏ابن‏عروه، شهادت مسلم ابن عقیل، شهادت طفلان مسلم، شهادت حر ریاحی، شهادت علی‏اکبر، شهادت حضرت عباس، شهادت امام حسین و... اسامی مجالس تعزیه در فضای باز خانه هنرمندان ایران است. سرپرستی این مجالس بر عهده مجید خسروآبادی است. از دیگر اعضای این گروه می‌توان به مهدی بخشی، کاظم جده‌خواه، رضا صالحی، مهدی صیادی، سیدعلی سلطانیان، جواد پاکنژاد و احمد مقدسی اشاره کرد.
صحنه‌های تئاتر هم میزبان نمایش‌های ویژه محرم شده‌اند. مثلا نمایش «پشت دیوار عمارت» به نویسندگی و کارگردانی حمید ابراهیمی در تماشاخانه سرو به مدت یک ماه اجرا خواهد شد. این نمایش که با محوریت قیام انسان‏ساز حضرت اباعبدالله‏الحسین(ع) اجرا می‌شود، از یکشنبه 24 شهریورماه به مدت یک ماه از ساعت 20 در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس میزبان علاقه‏مندان خواهد بود. در این نمایش عاشورایی جلیل فرجاد، جمشید صفری،  پژمان کاشفی، نسرین مسلمی‌نیا، شیوا خسرو مهر، زری اماد، پانته‏آ کی‌قبادی، حامد آقایی، فرزاد صبوری، علیرضا درویش‌نژاد، اهورا ابراهیمی، علی حیدری، ماندانا عصری، محمدرضا موهبتی، ماریه ماشااللهی، آرمین احتشام‏زاده به ایفای نقش خواهند پرداخت. تماشاخانه سرو در خیابان آیت‏الله طالقانی نرسیده به تقاطع خیابان مفتح جنب ایستگاه مترو قرار دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام