سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

به همت مدیریت برنامه‌ریزی و توسعه شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش دوره آموزشی قوانین و مقررات ساخت ویژه مهندسان طراح و ناظر حقیقی و حقوقی فعال در جزیره برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، مقدس‌زاده رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل این شرکت ضمن خیر مقدم به مهندسان ناظر با اشاره به گستردگی دنیای علم، مهم‌ترین ویژگی حوزه مهندسی را اثرگذاری مستقیم بر زندگی روزمره مردم دانست.
وی در خصوص اهمیت برگزاری دوره آموزشی قوانین و مقررات ساخت گفت: این دوره آموزشی کمک می‌کند تا با تبادل اطلاعات با یکدیگر به رویکرد، هدف، ادبیات و درک مشترک دست پیدا کنیم.
مقدس‌زاده در ادامه با بیان اینکه ساختمان یکی از شاخص‌های مهم و اثرگذار در حوزه اقتصاد است و باید به آن توجه کرد، افزود: ساختمان‌ها سرمایه‌های ذی‌قیمت و ارزشمندی هستند که معرف هویت تاریخی و فرهنگی در هر شهر، در هر کشور و اصولا در هر حوزه جغرافیایی است و دارای ویژگی‌های متفاوت از سایر امکانات متعلق به شهروندان است.
مدیر عامل شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش در بخشی دیگر از سخنانش اظهار کرد: مهندسان شهرسازی می‌بایست به لحاظ اخلاقی و مسئولیت حرفه‌ای، بر روند اجرایی پروژه‌ها نظارتی دقیق داشته باشند و از اعتبار تخصصی، حرفه‌ای و امضای خویش صیانت کنند. این یکی از تعهدات قانونی و صنفی مهندسان ناظر است.
مقدس‌زاده بر لزوم اجرای پروژه‌های عمرانی بر اساس استانداردهای معتبر و ایجاد شرایط مطلوب و ایده‌آل تاکید کرد و در این‌باره گفت: طراحی مناسب و اجرای صحیح و نظارت به موقع در ارتقاء شاخص‌های فنی ساخت و ساز در جزیره کیش کمک کنیم.
وی در پایان یادآور شد: جزیره کیش می‌تواند در حوزه‌های گوناگون الگویی مناسب در کشور باشد.
کردی داریان سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش نیز ضمن اشاره به تاریخچه به وجود آمدن جزیره کیش از 20 میلیون سال قبل ، حفظ و نگهداری محیط زیست در امر شهرسازی را ضروری دانست. وی بر لزوم توجه ویژه به بحث ژئوتکنیک در تمامی نقاط جزیره تاکید کرد و افزود: متاسفانه پروژه‌ها قبل از اجرا، مجوز گوبرداری را کسب می‌کنند و سپس به مسئله ژئوتکنیک می‌پردازند.
کردی داریان ضمن اشاره به اینکه جزیره کیش در منطقه زلزله خیز واقع شده است، سبک‌سازی ساخت و سازها در این جزیره مرجانی را امری مهم و قابل توجه خواند.
ابوالفتحی مشاور شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش در امور شهرسازی که مدرس این دوره آموزشی بود، در سه بخش مطالب خود را ارائه نمود.
بخش نخست به مقدمه‌ای بر حقوق مهندسی، مبانی نظری مدارک فنی، الزامات قانونی آنها و تاریخچه مقررات ملی ساختمان اختصاص داشت، در بخش دوم به موضوع تغییر فرایندها در معاونت معماری و شهرسازی و همچنین قوانین و مقررات مربوط به ساخت و سازها پرداخته شد و در بخش پایانی با طرح سوالات شرکت‌کنندگان و پاسخ توسط مدرس دوره به اتمام رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام