سرمقاله

چالش پیوستگی

رضا دهکی

کیمیا نجفی
شاخص کل در بازار بورس روز شنبه چهار هزار و ۴۲۳ واحد رشد داشت که درنهایت این شاخص به رقم ۲۹۴ هزار و ۶۰۱ واحد رسید. بر این اساس بیش از سه میلیارد و ۸۰۳ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۱۶ هزار و ۶۳۹ واحد در ۴۲۲ هزار نوبت داد و ستد شد. همچنین شاخص کل (هم وزن) با یک هزار و ۶۸۳ واحد افزایش به ۸۰ هزار و ۸۸۸ واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با یک هزار و ۱۲۷ واحد رشد به ۵۴ هزار و ۱۴۶ واحد رسیدند. شاخص آزاد شناور نیز با پنج هزار و ۳۰۲ واحد افزایش به رقم ۳۳۵ هزار و ۳۷۹ واحد رسید، شاخص بازار اول سه هزار و ۶۸۲ واحد و شاخص بازار دوم ۶ هزار و ۸۹۳ واحد رشد داشتند. بدین ترتیب فعالان بازار سهام در اولین روز از هفته جاری شاهد ثبت رکورد جدید در این بازار بودند.
در اولین روز کاری بورس تهران در هفته جاری شاخص کل بازده نقدی و قیمتی روند سعودی را طی کرد و درنهایت با رشد ۴۴۲۳ واحدی تا رقم ۲۹۴ هزار و ۶۰۱ بالا رفت. در این شرایط نماگر اصلی بورس برای اولین بار توانست وارد کانال ۱۹۴ هزار واحدی شود. در این میان بخش زیادی از فعالان و کارشناسان معتقدند بازار سهام در هفته پیش‌رو با وجود تعطیلات پیش‌رو سیر صعودی خود را دنبال می‌کند. این دسته از کارشناسان معتقدند ورود نقدینگی قابل توجه به بازار همچنان باعث افزایش قیمت‌ها بوده به خصوص آنکه عمده این نقدینگی از سوی سهام‌داران حقیقی وارد بازار شده است. در این شرایط بازار بورس نشان می‌دهد که علی‌رغم اخبار و تنش‌های سیاسی زمینه برای حرکت به سمت و سوی مثبت فراهم بوده است. همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه درخصوص دلایل رشد بازار در روز شنبه به «ابتکار» گفت: بخش عمده‌ای از اتفاقات به این برمی‌گردد که شب گذشته بازارهای جهانی شرایط خوبی را به نمایش گذاشتند. به عبارتی دیگر قیمت فلزات ترقی کردند و فضا در بازارهای جهانی بهتر شد و این مسئله فرصتی به نمادهایی به خصوص در گروه‌های پالایشی، پتروشیمی و معدنی داد. این نمادها به میان آمدند و عملا توانستند شاخص را در روز شنبه رشد دهند.
این کارشناس بازار سرمایه در بخشی دیگر از سخنانش به اتفاقات سیاسی و تاثیر آن بر بازار اشاره کرد و گفت: مسئله‌ای که وجود دارد این است که اتفاقات سیاسی در کشور رخ می‌دهد، به عبارتی دیگر گام سوم اعلام شد اما از طرف مقابل واکنش چندان شدیدی دیده نشد به همین خاطر تاثیری که ممکن بود بر بازار بورس بگذارد کم‌رنگ‌تر شد. از طرفی دیگر ما همچنان در بازار بورس علی‌رغم مسائل سیاسی ورود نقدینگی را با شتاب قابل توجه‌ای شاهد هستیم این در حالی است که در بازارهای موازی مانند املاک، خودرو، ارز و طلا نوعی آرامش و یا رکود به چشم می‌خورد. نقدینگی در حال حاضر به طرف بورس در جریان است و همین ورود نقدینگی جدید در بازار این کمک را می‌کند که وضعیت بازار روبه رشد باشد.‌
وی در ادامه افزود: روز شنبه چیزی حدود 175 میلیارد تومان پول جدید از طرف افراد حقیقی در بازار شاهد بودیم. از طرفی دیگر حجم معاملات هرچند نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته حدود 3 درصد کاهش داشت اما 1940 میلیارد تومان معاملات بازار سرمایه در روز شنبه رقم قابل قبولی بود و نشان می‌دهد که ورود نقدینگی به عنوان یک عامل پرقدرت می‌تواند قیمت‌ها را بالا ببرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این روند در روزهای آتی ادامه خواهد داشت یا خیر، گفت: ادامه این روند در روزهای آتی به عوامل متعددی بستگی دارد، در ابتدا باید این جریان نقدینگی حفظ شود و در همین حال وضعیت بازارهای جهانی و تنش‌هایی که وجود دارد با حالت باثبات ادامه پیدا کند. از سوی دیگر عملکرد شرکت‌ها هم در این ماجرا بسیار مهم است. در روزهای آتی گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها منتشر می‌شود و این مسئله بسیار مهم است و می‌تواند به رشد بازار کمک کند.
باید زمینه‌هایی وجود داشته باشد تا سرمایه‌ها به سمت بورس روانه شود
بهنام ملکی، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی با اشاره به ثبت رکورد جدید در بازار بورس به «ابتکار» گفت: معاملات بورس در وضعیت کنونی مثبت بوده و این مسئله بستگی به عوامل متعددی دارد. اگر اینگونه رشدها واقعی باشد قطعا نتیجه‌ خوبی به همراه خواهد داشت. مسئله‌ای که وجود دارد این است که باید زمینه‌هایی وجود داشته باشد تا سرمایه‌ها به سمت بورس روانه شود اما آن چیزی که سابقه نشان می‌دهد در بورس یک‌سری مسائل وجود دارد که بسیار مهم است. به عنوان نمونه برخی از سهم‌ها را تنها یک عده خاص می‌توانند بالا و پایین کنند. اگر این رشد خارج از زدوبندهای معمول باشد می‌توان گفت اینکه بورس رشد کند بسیار مثبت بوده و نشان می‌دهد که ادغامی در جهت مثبت صورت گرفته است.
وی در ادامه افزود: اما واقعیت این است که نمی‌توان یک روز مثبت در بورس را مبنای اتفاقات خوب در روزهای آتی در نظر گرفت. باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا این روند در روزهای آینده ادامه پیدا می‌کند یا خیر؟
این کارشناس اقتصادی به افزایش قیمت در بازارهای موازی بازار بورس اشاره کرد و گفت: یک واقعیت وجود دارد و آن‌هم این است که تا جایی که بازارهای موازی افزایش قیمت داشته‌اند به نسبتی که پول هم کاهش ارزش داشته است تا همان نسبت، بازار بورس ظرفیت افزایش طبیعی را دارد. آن سهم‌هایی که افزایش قیمت داشته‌اند دیگر ظرفیت‌شان تکمیل شده اما آنهایی که این افزایش قیمت را نداشته‌اند انتظار می‌رود رشد را تجربه کنند.
ملکی به راهکاری برای حرکت اقتصاد در مدارهای مولد اشاره کرد و در‌این‌باره گفت: مسئله‌ای که وجود دارد این است که یک قاعده‌ کلی وجود دارد و افرادی که در این بخش حرفه‌ای نبودند و در بازار فعالیت می‌کردند متضرر شدند و باید این خلاء پوشانده شود و افراد طعم شیرینی از بورس را بچشند. ما هم باید همانند کشورهای مترقی 80 درصد از سهام شرکت‌ها را به افراد بدهیم تا اگر افزایش قیمتی رخ داد نفع آن به همگان برسد و اگر این روند حاکمیت پیدا کند می‌توان امیدوار بود که اقتصاد از مدارهای غیر مولد خارج شود و بر روی ثبات، اشتغال‌آفرینی و کارایی پیش برود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام