سرمقاله

جشن زودهنگام بایدن یا رقابت شدید انتخاباتی؟!

محمد یوسفی آرامش

یک کارشناس حوزه نفت گفت: خریداران نفت تا حدی ترسیده‌اند، بنابراین تاثیر حادثه روی قیمت قطعا افزایشی خواهد بود.
به گزارش ایلنا، بهروز نامداری درباره تاثیر اتفاقات اخیر تاسیسات نفتی عربستان بر قیمت‌ها اظهار کرد: با وجود ذخایر استراتژیک آمریکا و همچنین ذخایری که خود عربستان دارد، جلوی نوسان قیمت گرفته می‌شود.
وی درباره امکان استفاده ایران از این فرصت برای فروش بیشتر نفت گفت: موقعی که بازار احساس کند منابع تامین دچار نقصان شده دنبال منابع جدید می‌گردد قطعا این اتفاقات برای ما فرصت است که بتوانیم نفت خود را بفروشیم ولی تصور بنده این است کسانی که مانع فروش نفت ما شدند در این شرایط فشارها را روی خریداران بیشتر کنند تا از احتمال استفاده ایران از این فرصت ممانعت کنند.
بهروز نامداری در ادامه افزود:مولفه‌های تاثیرگذار بر بازار نفت زیاد بوده برخی فاکتورها واقعی و برخی دیگر جو روانی بازار است. در حادثه عربستان جو روانی بزرگتر از واقعیت است، بخصوص اینکه این جریان احتمال تنش گرم و فیزیکی را در خاورمیانه بالا برده و می‌تواند درصد بیشتری از قیمت نفت را تحت‌تاثیر قرار دهد. خریداران نفت تا حدی ترسیده‌اند، بنابراین تاثیر حادثه روی قیمت قطعا افزایشی خواهد بود. با توجه به اینکه نیمی از سهام آرامکو آمریکایی است بازگشت به تولید به سرعت انجام می‌شود زیرا به لحاظ فنی و تکنیکال تعویض و تعمیر سریع انجام می‌شود. اما جو روانی که رخ داده تا چه حد ادامه‌دار باشد، قابل تامل است. ضمن اینکه اعلام اینکه از چه ناحیه‌ای آسیب وارد شده در این پروسه بسیار تاثیرگذار است، عربستان باید صریح و روشن قضیه را روشن کند تا تبعات آن را ببینیم.
وی ادامه داد اگر خطر برخورد نظامی کاهش یابد، موضوع یکماهه جمع می‌شود، اما اگر به سمتی سوق یابد که برخورد نظامی را افزایش دهد حل و فصل آن زمان می‌برد و قیمت‌ها فعلا به ثبات نمی‌رسد. قیمت‌ها قبل از این حادثه بین 56 تا 65 دلار در نوسان بود شوک اولیه و شرایط روانی بر افزایش حدود 10 دلاری موثر بود، اما اینکه دلایل حادثه شفاف بیان شود در روند قیمت بسیار موثر خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام