سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

رای سوپرجام هزینه‌های زیادی برای فوتبال ایران داشته است.
به گزارش وب‌سایت نود، بازی سوپرجام فوتبال ایران در سال 1397 حسابی جنجالی شد. بعد از اینکه کمیته انضباطی و کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رای به قهرمانی پرسپولیس به دلیل حاضر نشدن استقلال در آن بازی داد، مسئولان وقت باشگاه استقلال عنوان کردند با شکایت به دادگاه حکمیت ورزش «CAS» این رای را برمی‌گردانند، هرچند در همان ابتدا هم پیش‌بینی می‌شد که استقلال کار سختی برای عوض کردن نتیجه را دارد.
بالاخره بعد از گذشت بیش از یک سال از شکایت استقلال و چند باری که «CAS» اعلام رای در مورد این بازی را عقب انداخت، دادگاه حکمیت ورزش رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال و کمیته استیناف را تایید کرد تا بر خلاف برخی صحبت‌های مسئولان باشگاه استقلال، این رای برنگردد و پرسپولیس قهرمانی‌اش تایید شود.
پس از اعلام رای دادگاه عالی حکمیت ورزش برخی منتقدان از رویکرد مدیران سابق استقلال انتقاد کردند و تاکید دارند که در این پرونده علاوه براینکه وعده غیرواقعی به هواداران داده شد، هزینه زیادی به استقلال تحمیل شده است. سوالی که برای فوتبال دوستان ایرانی پیش می‌آید این است که این شکایت چه قدر هزینه برای فوتبال ایران داشته؟ برخی اعتقاد دارند الان باید باشگاه استقلال تمام خسارت‌های این بازی را بدهد. اما فقط باشگاه استقلال نیست که در این پرونده ضرر مالی کرده. فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس هم مجموعا متحمل هزینه‌های چند صد میلیونی شده‌اند. استقلالی‌ها که رای «CAS» به ضررشان بوده حالا باید 80 درصد از هزینه دادرسی این پرونده را بدهند. آن چیزی که تا الان مشخص است، استقلالی‌ها در این مدت حدود 64 هزار فرانک سوییس برای پیش بردن این پرونده در دادگاه حکمیت ورزش هزینه کردند، البته این مبلغ امکان دارد در آینده اضافه هم شود اما فعلا 64 هزار فرانک سوییس که بیش از 750 میلیون تومان می‌شود، هزینه هنگفت استقلالی‌ها است. خسارت‌های مالی این شکایت فقط همین مبلغی که استقلال باید پرداخت کند، نیست. هم نمایندگان سازمان لیگ، هم از مسوولان باشگاه پرسپولیس و هم مسوولان باشگاه استقلال چند نفری برای پیگیری این پرونده به سوییس سفر داشته‌اند. با توجه به قیمت ارز، هزینه‌های سفر و اقامت در سوییس علاوه بر باشگاه استقلال، سازمان لیگ فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس هم متحمل هزینه‌های زیادی برای این پرونده شده‌اند. هزینه‌هایی که خودشان هیچ نقشی در آن نداشته‌اند و برای دفاع از خود مجبور بوده‌اند به سوییس سفر کنند و این هزینه‌های را کرده‌اند. علاوه بر هزینه 64 هزار فرانکی و هزینه سفرهای مسولان باشگاه استقلال برای پیگیری این پرونده به سوییس، استقلالی‌ها وکیل خارجی هم داشته‌اند که باید پول او را هم پرداخت کنند. حالا که نتیجه سوپرجام مشخص شده، در روزهای سخت وضعیت مالی ایران، این شکایت حدود یک میلیارد تومان برای ورزش ایران بار مالی داشته است. هزینه‌ای که با مدیریت مناسب می‌شد جلوی آن را گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام