سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

ما در مجموع فقط چند ثانیه فرصت داریم کاری کنیم که کسی تمایل پیدا کند با ما وقت بگذراند. همین چند ثانیه تعیین‌کننده هستند و همه چیز در آن اهمیت دارد؛ از نام خانوادگی ما گرفته تا بوی عرق‌مان! ایجاد یک برداشت اولیه خوب از خود به‏ویژه در مصاحبه‌های کاری، اولین قرار عاشقانه، یا جلسات مهم کاری با مدیران، بسیار ضروری است. بنابراین باید بدانیم که کدام رفتارهای‏مان دیگران را به کلی از ما می‌راند.
زیاد از حد در شبکه‌های اجتماعی از خودتان عکس می‌گذارید
تحقیقات نشان داده پست کردن بیش از اندازه عکس در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به روابط حقیقی ما صدمه بزند. علت این مسئله آن است که جز دوستان و آشنایان بسیار نزدیک، کس دیگری نمی‌تواند برداشت خوبی نسبت به کسی که دائماً از خود عکس می‌گذارد داشته باشد. به‏ویژه اگر از خانواده خود زیاد عکس بگذارید این مسئله به مذاق دوستان‌تان خوش نمی‌آید و برعکس، اگر از دوستان‌تان زیاد عکس پست کنید، خانواده‌تان این را نمی‌پسندند. به علاوه، هنگام اشتراک‌گذاری یک عکس باید احتیاط کنید و این را در نظر داشته باشید که همه کسانی که ممکن است آن را ببینند چه برداشتی از آن خواهند کرد.
تعداد دوستان‌تان در شبکه‌های اجتماعی خیلی کم یا خیلی زیاد است
تحقیقات نشان داده وقتی تعداد دوستان در شبکه‌های اجتماعی بیش از اندازه کم باشد میزان محبوبیت از نظر دیگران در پایین‌ترین حد قرار می‌گیرد و وقتی هم که تعداد دوستان بیش از اندازه زیاد باشد، میزان محبوبیت تقریباً به همان اندازه پایین است. اما چرا وقتی تعداد دوستان از حدی بیشتر می‌شود این مسئله تاثیری منفی بر ذهنیت دیگران می‌گذارد؟ محققان گفته‌اند کسانی که تعداد دوستان آنها در شبکه‌های اجتماعی بیش از اندازه زیاد است، ممکن است از نظر دیگران اینطور به نظر برسند که بیش از حد برای شبکه‌های اجتماعی وقت صرف می‌کنند و دیگران از سر ناچاری با آنها دوست می‌شوند، نه به خاطر محبوب بودن‌شان.
یک نکته جالب توجه دیگر آن است که از نظر دیگران تعداد دوستانی مقبول تلقی می‌شود که بیشترین فراوانی را در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد. برای مثال، اگر در شبکه اجتماعی‌ای بیشتر افراد ۱۰۰۰ دوست داشته باشند، تعداد دوست مقبول از نظر کاربران آن شبکه اجتماعی در همان حدود هزار است. البته کاربران از میزان دقیق متوسط تعداد دوستان در یک شبکه اجتماعی آگاه نیستند و این قضاوت به طور ناخودآگاه صورت می‌گیرد.
احساسات‌تان را پنهان می‌کنید
تحقیقات بیان می‌کند اگر به احساسات واقعی‌تان اجازه بروز دهید، این کار تاثیر بیشتری در محبوبیت شما در نظر دیگران می‌گذارد تا اینکه احساسات‌تان را مخفی کنید. کسانی که احساسات خود را سرکوب می‌کنند، در مقایسه با کسانی که احساسات خود را به طور طبیعی نشان می‌دهند، کمتر دوست‏داشتنی، برون‏گرا و مقبول به نظر می‌رسند.
به گفته محققان، آدم‌ها به دنبال هر رابطه نزدیکی نیستند، بلکه احتمالا به دنبال افرادی هستند که ممکن است سرمایه‌گذاری‌هایی که آنها در رابطه خود می‌کنند را جبران کنند. به همین دلیل وقتی با کسی مواجه می‌شوند که احساسات خود را پنهان می‌کند، ممکن است این برداشت را داشته باشند که آن شخص نسبت به مسائلی مثل صمیمیت، حمایت اجتماعی و هماهنگی میان فردی، که ابراز احساسات آنها را تسهیل می‌کند بی‌علاقه باشد.
تظاهر به فروتنی می‌کنید
بعضی افراد برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران، تظاهر به خود‏انتقادی می‌کنند. این رفتار که به آن «تواضع دروغین» گفته می‌شود می‌تواند باعث رانده شدن دیگران از شما شود.
تحقیقات نشان داده برخلاف آنکه عده‌ای سعی می‌کنند در رزومه کاری یا مصاحبه‌های شغلی خود از این روش برای استخدام شدن‌شان استفاده کنند، اما احتمال استخدام شدن کسانی که صادقانه پاسخ می‌دهند بیشتر است.
لبخند نمی‏زنید
در یک جلسه رسمی یا زمانی که با آدم‌های جدید زیادی رو‌به‌رو می‏شویم، لبخند داشتن به لب می‌تواند کار سختی باشد. اما به هر حال باید سعی خودمان را بکنیم چون این کار برداشت مثبتی از ما در ذهن دیگران می‌سازد. این مسئله حتی درمورد عکس پروفایل ما هم صدق می‌کند و کسانی که در عکس‌های خود لبخند به لب دارند افراد مثبت‌تری تلقی می‌شوند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده لبخند زدن در اولین ملاقات به فراموش نشدن ما کمک می‌کند.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام