سرمقاله

جدال سیاسی-حقوقی اینستاگرامی ایران و آمریکا

محمدعلی وکیلی

استرالیا، ژاپن و سوریه سه تیمی هستند که تمام بازی‌های خود در مقدماتی جام جهانی 2022 قطر را برده‌اند.
به گزارش وب سایت نود، هفته‌ چهارم مرحله اول گروهی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی 2022 قطر در قاره آسیا روز گذشته برگزار شد. در این هفته چند تیم مدعی آسیا از جمله چین، ایران، عربستان، امارات و کره جنوبی که با برد به بازی سوم خود آمده بودند، در کسب پیروزی ناکام بودند. با ناکامی این تیم‌ها در کسب پیروزی، استرالیا، ژاپن و سوریه تنها تیم‌هایی هستند که آمار 100 درصد پیروزی در مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های آسیا 2023 چین را دارند. در این گزارش نتایج مدعیان آسیا در هفته چهارم مقدماتی جام جهانی 2022 قطر را مرور کرده‌ایم.
تساوی خارج از خانه و از دست دادن صدرنشینی
چینی‌ها بعد از حذف از جام ملت‌های آسیا 2019 با شکست سنگین مقابل ایران همچنان مارچلو لیپی سرشناس را روی نیمکت خود می‌بینند و با او که همراه با ایتالیا قهرمان جام جهانی 2006 آلمان شده، در تلاش هستند در جام جهانی 2022 قطر حضور داشته باشند. شاگردان لیپی بعد از دو برد پرگل مقابل مالدیو و گوام، روز گذشته در زمین فیلیپین متوقف شدند و صدر جدول رده بندی را از دست دادند. در این گروه سوریه با برتری خود مقابل گوام با 3 پیروزی و کسب 9 امتیاز در صدر جدول رده بندی قرار دارد. چینی‌ها در بازی بعد خود روز بیست و سوم آبان ماه میهمان سوریه هستند.
صدرنشینی بی‌دردسر
استرالیا که نتوانست خود را به جمع چهار تیم برتر آسیا در جام ملت‌ها برساند، سومین برد خود در مقدماتی جام جهانی 2022 قطر را در زمین تایوان به دست آورد. کانگورها با نتیجه 7 بر یک میزبان خود را شکست دادند تا صدرنشین مقتدر این گروه باشند. بعد از استرالیا، اردن با پیروزی مقابل نپال و کسب 7 امتیاز در رده‌ دوم این گروه قرار دارد. استرالیایی‌ها در بازی بعدی خود میهمان اردن هستند.
سقوط ایران در جدول
تیم ملی ایران که مارک ویلموتس بلژیکی را روی نیمکت خود می‌بیند بعد از برد پرگل مقابل کامبوج، در زمین بحرین متحمل شکست یک بر صفر شد. با این شکست ملی‌پوشان فوتبال کشورمان که با 6 امتیاز صدرنشین این گروه بودند، به رده سوم جدول رده بندی سقوط کردند. دو تیم عراق و بحرین با دو برد و یک تساوی از بازی‌های خود بالاتر از ایران در جدول رده بندی این گروه قرار دارند.
شاگردان مارک ویلموتس در تیم ملی بعد از باخت مقابل بحرین، در بازی بعدی خود روز بیست و سوم آبان ماه در شهر بصره میهمان عراق هستند. دیداری که حساسیت‌های زیادی برای تیم ملی دارد و نباید ملی‌پوشان در آن بازی نتیجه را به میزبان خود واگذار کنند. درصورتی که ایران مقابل عراق تن به شکست دهد، کار تیم ملی برای صعود به مرحله‌ بعدی مقدماتی جام جهانی خیلی سخت می‌شود.
نتایج دور از انتظار عربستان با رنار
عربستانی‌ها که خیلی زود در جام ملت‌های آسیا 2019 حذف شده بودند، برای صعود به جام جهانی 2022 قطر هروه رنار شناخته شده را به خدمت گرفتند. رنار فرانسوی در سه بازی گذشته عربستان اما نتوانسته انتظارات را برآوره کند. سعودی‌ها که در یک نمایش دور از انتظار مقابل یمن در بازی اول خود متوقف شده بودند، بعد از پیروزی مقابل سنگاپور، در کسب پیروزی مقابل فلسطین ناکام بودند و به تساوی بدون گل رضایت دادند تا این سرمربی فرانسوی در سه بازی‌ای که روی نیمکت عربستان نشسته‌ است، 5 امتیاز بگیرد و بعد از ازبکستان 6 امتیازی، تیم او در رده‌ دوم جدول این گروه قرار بگیرد. سعودی‌ها در بازی بعدی خود میهمان ازبکستان هستند.
تداوم صدرنشینی میزبان جام جهانی
قطری‌ها که میزبان جام جهانی هستند و فقط در این مرحله از رقابت‌ها برای حضور در جام ملت‌های آسیای 2023 چین حضور دارند، در چهارمین بازی خود عمان را با نتیجه 2 بر یک شکست دادند. قطری‌ها با کسب 10 امتیاز از 4 بازی صدرنشین گروه خود هستند و در بازی بعدی خود روز بیست و هشتم آبان ماه به مصاف افغانستان می‌روند. درصورتی که قطر در پایان بازی‌های این مرحله در این گروه اول شود، تیم دوم این گروه مستقیم به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی 2022 قطر صعود می‌کند.
پیروزی‌ بی‌دغدغه سامورایی‌ها
ژاپنی‌ها که قهرمانی در جام ملت‌های آسیا 2019 را با شکست مقابل قطر از دست دادند، با نتیجه 3 بر صفر از سد تاجیکستان گذشتند و با کسب 9 امتیاز از 3 بازی در صدر جدول رده‌بندی گروه خود قرار دارند. سامورایی‌ها در بازی بعدی خود روز بیست و سوم آبان ماه میهمان قرقیزستان هستند. با توجه به گروه نه چندان سختی که ژاپن در آن قرار گرفته، سامورایی‌ها راه سختی برای صعود به مرحله بعدی انتخابی جام جهانی 2022 قطر ندارند.
شکست دور از انتظار امارات
اماراتی‌ها بعد از ناکامی در رسیدن به فینال جام ملت‌های آسیا، برای حضور در جام جهانی 2022 قطر برت فن مارویک هلندی را روی نیمکت خود می‌بینند. امارات بعد از دو برد همراه با فن مارویک، در زمین تایلند تن به شکست 2 بر یک داد تا فن مارویک هم مانند ویلموتس از 3 بازی خود 2 برد و یک باخت داشته باشد. امارات هم مانند ایران با این شکست به رده سوم جدول گروه خود سقوط کرد. دو تیم تایلند و ویتنام با کسب 7 امتیاز بالاتر از امارات در جدول این گروه قرار دارند. شاگردان فن مارویک در بازی بعدی خود میهمان ویتنام هستند.
تساوی در جنگ دو کره
هم‌گروهی کره جنوبی و کره شمالی در مقدماتی جام جهانی یادآور اختلافات این دو کشور در سال‌های گذشته بوده است. دو تیم بعد از این‌که دو بازی اول خود را بردند، روز گذشته باید به مصاف هم می‌رفتند. جدال دو کره که به میزبانی کره شمالی برگزار شد برنده‌ای به همراه نداشت تا هر دو تیم 7 امتیازی شوند و کره جنوبی با تفاضل گل بهتر در صدر جدول رده بندی قرار بگیرد. کره جنوبی در بازی بعدی خود میهمان لبنان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام