سرمقاله

اقتصاد ایران و موانع تولید!

محمد یوسفی‌آرامش

فعالان بازار می‌گویند: زمانی که مسئولان از کاهش قیمت کالا و محصولات خبر می‌دهند، حق مردم است که بدانند چه کالایی در کدام بازار ارزان شده است چرا که مردم کاهش قیمت ۹۳ قلم کالا را هنوز تجربه نکرده‌اند.
به گزارش اقتصاد۲۴، کاهش قیمت ۹۳ قلم کالا برای مردم حائز اهمیت است، اما این روزها این سوال در بین اذهان عمومی مطرح است که چرا با وجود تمرکز تیم اقتصادی دولت دوازدهم بر بازار و تاکید آنان بر روند کاهش قیمت‌ها، ۸۰ میلیون مردم چیز دیگری می‌گویند و از افزایش قیمت اقلام اساسی گلایه دارند. چند وقتی است که سیر صعودی افزایش قیمت در برخی کالا‌های اساسی تبدیل به علامت سوال بزرگی در ذهن عموم جامعه شده است، موضوعی که جمعیت کشور اعم از پردرآمد و کم‏درآمد را تحت تاثیر قرار داده است.
قیمت ۹۳ قلم کالا در سراشیبی
این در حالی است که به‌تازگی دولت اعلام کرده که رصد مستمر قیمت ۱۰۰ قلم کالای اساسی و ضروری در سطح کشور نشان از کاهش قیمت ۹۳ قلم کالا داشته است. برخی کالاهای غیراساسی، بروز اختلال در نظام عرضه و تقاضا، گران‏فروشی، تحریم‌های اقتصادی و همچنین وجود دلالان به صورت باندهای بزرگ در سطح بازار را عاملی برای گرانی اقلام اساسی می‌دانند.
کاهش قیمت ۹۳ قلم کالا به روایت بازار
از سال گذشته تاکنون ترس مردم از گرانی محصولات تحت تاثیر وضعیت آشفته ارز و سکه باعث شده تقاضا برای کالاهای اساسی افزایش پیدا کند و همین بالا رفتن تقاضا باعث افزایش قیمت و کمبود عرضه شده است. امروز با تعادل بخشی به بازار (عرضه کافی محصولات) دیگر خبری از احتکار خانگی مواد ضروری نیست اما خیز قیمت‌ها ادامه همان ترس از سال گذشته است. گزارش میدانی در سطح بازار از افزایش قیمت‌ها در مناطق مختلف حکایت دارد. از قیمت برنج، گوشت و مرغ و میوه گرفته تا لوازم برقی، پوشاک و سایر مایحتاج در سبد خانوارها. مطالبه فعالان بازار از دولتمردان این است که برای درک صحیح از ارزانی یا گرانی کالاها به بازار بیایند و آدرس بازارهایی که کاهش قیمت داشته‌اند را به مردم بدهند و بگویند در کدام بازار ۹۳ قلم کالا ارزان عرضه می‌شود؟
یکی از بنکداران مواد غذایی در تهران با بیان این مطلب گفت: روغن، برنج، رب گوجه‏فرنگی و ماکارونی از اقلام پرفروش در اولین ماه پاییز بود. به گفته این فعال بازار‏، معمولا با بازگشایی مدارس حجم و نوع خرید مردم کمی متفاوت‌تر می‌شود از‏این‏رو برخی از محصولات پرفروش‏تر از ماه‌های گذشته است .
ابوالفضل پیشگام ادامه داد: علی‌رغم اعلام کاهش قیمت هنوز بازار با پس‌لرزه‌های گرانی که میراث افزایش قیمت دلار در سال گذشته بود روبه‌رو می‌شود .
شفافیت در اعلام قیمت ۹۳ قلم کالا
این فعال بازار با تاکید بر اینکه همان‌طور که دولت بر روند کاهش قیمت ۹۳ قلم کالای اساسی تاکید دارد باید برای شفاف شدن این موضوع یک گشت و گذاری بر بازار مصرف مردم داشته باشد.
به گفته این فعال مواد غذایی، شاید قیمت‌ها طی ۲ تا ۳ ماه اخیر کمی به ثبات رسیده باشد اما خبری از کاهش قیمت نیست .
پیشگام افزود: به‌طور نمونه، قیمت روغن افزایش داشته است و در حال حاضر روغن با افزایش چند درصدی نسبت به ماه گذشته در فروشگاه‌ها توزیع می‌شود.
وی یادآورشد: یکی از عوامل این گرانی چند درصدی به احتمال زیاد مربوط به ایام محرم و صفر است که میزان استفاده آن افزایش یافته است که این نیز یکی دیگر از مشکلات مردم در برابر گرانی‌های بی‏دلیل است در صورتی که تولید و توزیع هیچ مشکلی ندارد.
به گفته این فعال در بازار مواد غذایی، شاید هم اکنون توزیع کالا‌های اساسی با نرخ مصوب در فروشگاه‌ها و میادین در حال انجام باشد و بدون تردید چسبندگی قیمت که در بازار شکر، برنج و روغن و دیگر کالا‌ها وجود دارد، موجب شده است تا برخی فروشندگان هر ترفندی را به کار گیرند تا کمتر زیان کنند و این غفلت در نظارت بر اعمال فروشندگان خرد سطح شهر را بیانگر است.
مردم در انتظار کاهش قیمت ۹۳ قلم کالا
این بنکدار مواد غذایی ادامه داد: تنظیم بازار و ثبات قیمت‌ها کمترین مطالبه ۸۰ میلیون ایرانی از دولت‌شان است. نه فروشنده نه خریدار هیچ کدام از افزایش قیمت‌ها هرچند آرام، منتفع نمی‌شوند و فقط دیوار اعتماد مردم به دولت متزلزل می‌شود.
پیشگام با اشاره به اینکه به اندازه کافی کالاهای اساسی ذخیره‌سازی شده است، گفت: با توجه به سیاست‌ها و گفته دولت، ذخیره‌سازی کالاهای اساسی برای ماه‌های آینده به میزان مناسبی صورت گرفته است و برنامه دولت برای تولید و واردات کالاهای اساسی همانند گذشته خواهد بود تا در دوره تحریم‌ها مشکلی به وجود نیاید‏، دولت کالاهای اساسی مثل برنج، روغن و … را به صورت تهاتری وارد می‌کند.
این فعال بازار مواد غذایی یادآور شد: دولت هر اقدامی برای ثبات‏بخشی بازار را بدون نظارت انجام می‌دهد و این به معنای رفتار آزادانه دلالان در بازار است.
قیمت دلار کاهش داشت اما کالاها همچنان گران ماند
تب خرید بین مشتریان کاهش پیدا کرده، عرضه کالا نیز روند مطلوبی در بازار دارد، قیمت دلار هم فروکش کرده و به ثبات رسیده اما حرکت آهسته و روزانه قیمت‌ها همچنان ادامه دارد و گرانی زیر‏پوستی باز هم موجب آزار مردم شده است.
یکی از مدیران فروشگاه برند لوازم برقی خانگی نیز در همین رابطه گفت: این روزها با توجه به تحریم، خوشبختانه فروشگاه‌های عرضه لوازم برقی خانگی کمبود زیادی در عرضه محصولات ندارند و مردم آسوده خاطر به دنبال محصول خود وارد بازار می‌شوند.
بابک کیارستمی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت لوازم برقی نسبت به سال گذشته افزایش داشته است؟ گفت: سال گذشته شاهد افزایش سه تا چهار برابری بیشتر محصولات در بازار بوده‌ایم و دیگر بازار کشش افزایش قیمت ندارد.
مدیر فروشگاه صاحب برند لوازم برقی خانگی تصریح کرد: اما هنوز هم با توجه به اینکه مردم قدرت کافی برای خرید لوازم ندارند، قیمت‌ها در بازار زیر‏پوستی در حال گران شدن است.
۹۳ قلم کالای ارزان شده کدامند ؟
کیارستمی در پاسخ به این سوال که آیا لوازم برقی خانگی نیز شامل ۹۳ قلم کالای ارزان شده می شود یا خیر ادامه داد: هنوز اطلاعی از کاهش قیمت این وسایل از سوی اتحادیه به ما نرسیده، اما قطعا در رابطه با سایر کالاها و محصولات دیگر نیز هیچ اتفاقی نیفتاده است.
این فعال بازار در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به کاهش نرخ ارز، هنوز این بازار التهاب قیمتی دارد گفت: ممنوعیت واردات لوازم خانگی نابسامانی در بازار لوازم برقی خانگی را ادامه‌دار کرده است. در حال حاضر کالا هست، اما خریدار نیست.
کیارستمی ادامه داد: سال گذشته لوازم خانگی ۶۰ تا ۸۰ درصد افزایش قیمت داشت و بعد از آن به ما اعلام کردند که دیگر فروش نداریم چون کالایی در انبار نیست، اما امسال موضوع خالی بودن انبارها تکرار نشده است اما ادامه همان افزایش قیمت را طی می کنیم البته نه با افزایش ۸۰ درصدی .
حال و روز بد کسب و کار
«همان که قیمت کاهش نیافته خود جای سوال دارد». این فروشنده با اعلام این مطلب، از وضعیت بد کسب و کار این روزها گله می‌کند و اینکه چند ماهی است فروش خوبی ندارد. کیارستمی در پاسخ به اینکه در فروشگاه شما جای خالی دیده نمی‌شود و کالاهای متنوعی موجود هستند، گفت: بله در حال حاضر جنس در فروشگاه‌ها وجود دارد اما باید به قدرت خرید مردم هم توجه کنید که دیگر خریداری برای کالاها وجود ندارد. در حال حاضر کمبود کالا نداریم بلکه کمبود خریدار هست.
از ممنوعیت واردات تا تحریم‌ها
التهابات بازار مواد غذایی، کالاهای اساسی، لوازم خانگی و سایر بازارهایی که روزانه مردم با آن سروکار دارند واکنش‌های متفاوتی به دنبال داشته است. فروشندگان و کسبه مدعی هستند ممنوعیت واردات موجب سوء‌استفاده تولیدکنندگان شده و در مقابل تولیدکنندگان نیز از نبودِ مواد اولیه و بلوکه این مواد در گمرک شکایت دارند. با وجود همه این مسائل، متضرر اصلی این ماجرا خریداران هستند چرا که ناچار برای تهیه کالا و محصولات موردنیاز خود هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام