سرمقاله

انبان خالی از نخبگان

علیرضا صدقی

همزمان با سالروز شهادت امام صادق (ع) پیکرهای دو شهید گمنام غواص و خط‌ شکن دوران دفاع مقدس از میدان فلسطین تا حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی درتهران تشییع شدند.این دو شهید گمنام در عملیات کربلای 4 به شهادت رسیدند و پیکرهایشان در منطقه ‌ام‌الرصاص به دست آمده است. پس از اقامه نماز بر پیکرهای این دو شهید، پیکرهای آنها به محوطه داخلی حوزه هنری منتقل و در جوار مسجد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به خاک سپرده شدند.
مراسم تشییع و خاکسپاری پیکرهای دو شهید گمنام غواص و خط‌شکن 19 و 20 ساله با حضور اقشار مختلف مردم و جمعی از هنرمندان در حوزه هنری تهران برگزار شد.همچنین پرچم و پلاکاردهایی نیز در ارتباط با موضوع انرژی هسته‌ای در دست تعدادی از تشییع کنندگان به چشم می‌خورد.
متن نامه‌ی رئیس حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی به رهبر انقلاب اسلامی
بسم الله الرحمن الرحیم.
محضر مبارک رهبر معظم انقلاب (دام‌ظله‌الشریف) با سلام و تحیات. به لطف و فضل خداوند منان، نسبت حوزه هنری با جهاد و شهادت نسبتی است قابل افتخار؛ چه در روزهای رزم و حماسه که آثار هنرمندان برخاسته از آن به وسعت تمامی ایران ترنم و تجلی داشت و چه بعد از آن تا امروز که هنرمندان متعهد ما همیشه روایتگر حقیقت‌های انقلاب اسلامی و عزت و شکوهمندی‌های این ملت شریف بوده‌اند. اینک حوزه‌ی هنری این بخت تاریخی را یافته است که پیکر مطهر دو تن از شهیدان غواص و مرواریدهای درخشان دریای ایثار و جوانمردی را در آغوش بگیرد. این اتفاق مقدس، یعنی تشییع و تدفین این گوهرهای گرانقدر در دل حوزه هنری، که مرکز هنر و ادبیات انقلاب اسلامی است، می‌تواند موجب انسجام و تقویت هرچه بیشتر روحیه‌ی انقلابی هنرمندان متعهد به‌ویژه نسل‌های جدید آن گردد. حال، این آرزو که این مراسم معنوی با التفات خاص رهبر عزیز انقلاب و نفحه‌ی جان‌بخش ایشان همراه شود، اشتیاقی است که اهالی ادب و هنر انقلاب را تاب نگهداشتن آن در دل نیست.
دعاگو: محسن مومنی شریف
بیانیه هنرمندان در مراسم تشییع و تدفین دو شهید غواص در حوزه هنری
در این مراسم، علیرضا قزوه شعری را درمدح شهدای غواص قرائت کرد و فاضل نظری نیز بیانیه هنرمندان را به مناسبت خاکسپاری شهدای گمنام در حوزه هنری برای حاضران خواند که به شرح زیر است: شهادت هنر مردان خداست. هنر جان های شیفته و دلهای زلال. هنر سبک بالان عاشق و پرندگان آفاق ملکوت. سلام خدا بر دلیر مردان غیرتمندی که حماسه حقیقت آفریدند و درود بر هنرمندانی که به روایت حقیقت آن دفاع به دلاوری پرداختند.دفاع مقدس یک حقیقت است. سرمایه معنوی و گنجی تمام نشدنی. اقیانوس ژرف و خروشان که روزا روز که می گذرد کرانه های تازه ای پدیدار می سازد.اکنون حوزه هنری این اقبال بلند را یافته است که جگر گوشه های این سرزمین را در آغوش بگیرد. مروارید های بی نشانی که غواص های پهنه آسمان اند. مسافران غریبی که سالها منتظر بازگشت ان ها بودیم.تشییع و تدفین این ستاره های درخشان در حوزه هنری مجالی است برای تجدید پیمان هنرمندان با شهیدان ایران. هنرمندان انقلاب بار دیگر در برابر پیکر مطهر شهیدان این مرز و بوم عهد می بندند که تا واپسین نفس خون پاک ایشان را پاس بدارند.پیمان می بندند که راویان راستین حقیقتی باشند که این پاکبازان شریف و محبان صدیق جان خود را بر سر آن نهادند. آن ها که در قهقه مستانه خود عند ربهم یرزقون اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام