سرمقاله

ترامپ در برزخ

جلال خوش چهره

اصفهان-راعی : آب آشامیدنی جزء سرمایه ها و زیرساخت های کلیدی هر کشوری است دسترسی به آب آشامیدنی سالم، یکی از نیازهای حیاتی جوامع است. بخشی از مدیریت آبرسانی، تامین امنیت آبرسانی و شبکه توزیع آب است . چرا که آب از اصلی ترین نیاز بشر برای بقای است و در جوامع شهری کنونی که بیشتر آب شرب از منابع سدها تامین و به وسیله شبکه های آبرسانی انتقال می یابد، بایستی تدابیری برای حفاظت از آنها از جمله جانمایی درست، پوشش مناسب، سیستم های اعلام خبر آنی و سایر اقدامات انجام پذیرد این درحالیست که ایمنی و امنیت از ابتدائی ترین اصول جهت دستیابی به استانداردهای مطلوب برای آسایش و رفاه مردم است در این میان پدافند غیر عامل یکی از شاخه های مدیریت بحران است که بیشترین تاکید آن بر مدیریت پیش از بحران می باشد.
با توجه به اهمیت نگهداری وتامین امنیت تاسیسات آبرسانی، که به عنوان مراکز استراتژیک محسوب می شود گفتگویی با هاشم امینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان پیرامون ایجاد یک سیستم ایمن و مناسب جهت پیشگیری، شناسایی به موقع و به تاخیر انداختن تهدیدات، بمنظور حفاظت از منابع آب و شبکه توزیع آب صورت گرفت.
شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در رابطه با مقابله با تهدیدات احتمالی در راستای پدافند غیرعامل چه برنامه هایی در دستور کار قرار داده است؟
شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان بعنوان رئیس کار گروه آب پدافند غیرعامل آب استان شامل آب وفاضلاب (شهری وروستایی) ،آب منطقه ای، محیط زیست وبهداشت محیط میباشد این کارگروه با تشکیل جلسات متعدد بر اساس وظایف به منظور کاهش آسیب پذیری وحفاظت از تاسیسات وزیر ساختهای آبی در راستای اهداف پدافند غیر عامل و وابستگیهای مرتبط ماموریتها اقداماتی را در دستور کار قرار دهد.این در حالیست که در بند ۱۱ ماده ۱۲۱ قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه کشور آمده است که باید اصول پدافند غیر عامل در طراحی و اجرای طرح های حساس و مهم و یا در دست مطالعه و نیز در تاسیسات زیربنایی و ساختمان های حساس و شریان های اصلی و حیاتی کشور رعایت شود، همچنین آموزش عمومی مردم، توسط دستگاه های اجرایی این قانون، به منظور پیشگیری و کاهش مخاطرات ناشی از سوانح طبیعی، باید مد نظر قرار گیرد.
با توجه به این که، سیستم های تامین آب از جمله نقاط آسیب پذیر در مقابل تهدیدات هستند برای حفاظت از منابع آبی چه تدابیری را مد نظر قرار دادید؟
اجرای اقدامات حفاظت سایبری در شرکت و واحدهای تابعه، تشکیل کمیته پدافند سایبری و تشکیل جلسات مستمر جهت اجرای مصوبات، پیگیری جهت بومی سازی نرم افزارها، پیگیری جهت امن سازی شبکه و استفاده از فایر وال ها، تهیه و بکارگیری تجهیزات مختلف برای مدیریت شرایط بحران مد نظر قرار دادیم . که در نهایت ورزیدگی سازمانی و نیروی انسانی در ارائه خدمات در شرایط غیر عادی و حضور موفق در مدیریت بحران زلزله و سیل و.....در سایر استان ها و خشکسالی در استان اصفهان،مدیریت آبرسانی به مردم علی رغم کاهش حدود ۲۵درصدی منابع آب در اختیار نسبت به سالهای قبل ،هماهنگی بسیار خوب در استان وشهرستان ها با دستگاههای فرا سازمان برای مدیریت بحران ها ،هماهنگی بسیار خوب موثر در به کارگیری ظرفیتهای ستادی وسایر استان ها در شرایط بحران ،جانشین تهران در شرایط بحران ،کسب عنوان برتر در بین شرکت های آب و فاضلاب کشور،کسب عنوان برتر در بین شرکت ها در استان ،ارزیابی ونظارت بر مانورهای تمرینی آموزشی صنعت آب وبرق در کل کشور،ارزیابی نظارت وتهیه گزارش درس آموخته از سیل خوزستان با ماموریت از طرف وزارت نیرو وراه اندازی اکیپ غواصی بمنظور ماموریتهای تاسیسات زیر آبی صنعت آب وبرق در استان و استانهای مرکزی جنوب کشور بوده است.
در ارتباط با مطالعات پدافند غیر عامل در طرح ها و تاسیسات شرکت آبفا استان اصفهان چه تدابیری اتخاذ کرده اید؟
استفاده از الگوها و مصالح و طرح‌های مقاوم و تاب آوری، ایجاد ظرفیت‌های جایگزین در ارائه خدمات ، تهیه و بکارگیری ظرفیت‌های جایگزین زیر ساختاری، تهیه و بکارگیری سامانه های ایمن گندزدایی ، تهیه و بکارگیری سامانه های ایمن گندزدایی ، تجهیزکانکس مدیریت بحران-جرثقیل و خاور بحران- تریلر- نیروهای واکنش سریع، تجهیز اتاق و انبار های بحران شامل تانکر ثابت و سیار، دیزل ژنراتور، نیروی انسانی، کامپیوتر، سامانه اطلاع رسانی، خاورهای بحران و ماشین های آلات، آزمایشگاه سیار و آزمایشگاه جایگزین، اصلاح خطوط ، شیرخانه ها و هوشمند سازی شبکه های آبرسانی تله متری- پایش فشار- هوشمند سازی تنظیم فشار از جمله اقداماتی بوده که در راستای اجرای پدافند غیر عامل در شرکت آبفا استان اصفهان اعمال گردیده است.
با توجه به اینکه در حال حاضر بیش از ۴ میلیون نفر تنها از طریق یک سامانه آبرسانی آب شرب تامین می شود برای اطمینان خاطر در ارتقای ضریب ایمنی تامین آب شرب شهرهای حوزه آبریز زاینده رود چه تمهیداتی اتخاذ نموده اید؟
مطالعه واجرای برنامه آبرسانی اضطراری در آبرسانی اصفهان بزرگ و تعمیم آن به شهرستانها ، تهیه دستورالعمل حمل و توزیع آب تانکری و تعامل جهت استفاده از بخش خصوصی و نیروهای مسلح و استانهای معین، استفاده ازظرفیت های بومی برای مدیریت بحران(نایین،اردستان،......) در شرایط بحران و اکثر مناطق دیگر ، تهیه برنامه ی عملیاتی اقدام در شرایط اضطراری ، از جمله برخی از راهکارهای مقابله با وقوع بحران احتمالی در تنها تصفیه خانه آب اصفهان می باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام