سرمقاله

آموزش و پرورش نهاد انسان‫ساز

کورش الماسی

رئیس قوه قضائیه با اشاره به فرارسیدن موسم انتخابات در پایان سال جاری خاطرنشان کرد: انتخابات موضوع حق‌الناس است که باید پیگیر آن بود. در جایگاه قضایی مطلقا نباید له و علیه شخصی موضع‌گیری کرد.
سیدابراهیم رئیسی روز پنجشنبه هفته گذشته در هجدهمین همایش دادستان‌های سراسر کشور با عنوان «تحول در دادسرا» در ستاد دادگستری خراسان رضوی با اشاره به نقش مهم دادستان‌ها اظهار کرد: به‌روز و به‌هنگام شدن دادستان یک ضرورت است. این به‌روز شدن هم در شناخت قانون، جامعه و منطقه و هم در شناخت شخصیت مجرم و اوضاع و احوالی که در آن جرم واقع شده اهمیت زیادی دارد؛ لذا همکاران ما نباید به آنچه در دوره تحصیل دریافت کرده‌اند، بسنده کنند بلکه لازم است دستی برتر داشته و بر بهره‌مندی از اطلاعات کار کنند. در این حوزه وظیفه دستگاه‌هایی که در زمینه جمع‌آوری اطلاعات تلاش دارند، این است که در این به‌روزرسانی دادستان‌ها ما را کمک کنند. درحقیقت دادستان‌ها باید تلاش کنند اطلاعات‌شان به گونه‌ای باشد که برتری و تفوق در اقدام داشته باشند.
رئیسی با بیان این‌که در این رابطه 3 محور در کار دادستانی مورد تاکید است، گفت: مسئله نخست این است که دادسرا و دادستانی مانند پدری مهربان برای عموم شهروندان باشد تا اگر کسی مورد ستم واقع شد، به این پناهگاه پناه آورد و پناه گیرد. اینجا نقش دادستان نقشی مهربانانه است. دومین نکته اقتدار است که نشات گرفته از قدرت قانونی است. اقتدار نقشی است که قانونگذار آن را تایید کرده است و به همین جهت دادستان باید با اقتدار وظیفه خویش را انجام دهد. درواقع دادستان باید بدون نفوذپذیری، رعایت برخی شائبه‌ها و توجه به جوسازی‌ها و جناح‌بازی و سیاسی‌کاری‌ها مسئولیت خویش را دنبال کند و آنچه وظیفه قانونی او است، انجام دهد. انجام این وظیفه با نکته سوم یعنی تدبیر همراه است. عقلانیت قضایی ایجاب می‌کند با پدیده‌ها با تعقل و تدبیر برخورد شود. به همین جهت دانستن حقوق برای قاضی کافی نیست.
رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: رسیدگی به برخی از مسائل باید نسبت به ارتکاب جرم و متناسب با آن باشد. فرق بین جرایم امنیتی، سیاسی و... در قانون وجود دارد. مهربانی و اقتدار و تدبیر و درایت در انجام وظیفه مسئله‌ای مهم است.
وی در ادامه با اشاره به فرارسیدن موسم انتخابات در پایان سال جاری خاطرنشان کرد: در رابطه با موضوع انتخابات دادستان‌ها باید با همکاری دستگاه اجرایی و نظارتی هماهنگی لازم را داشته باشند و در موضع دفاع از حق‌الناس و اجرای قانون، کار را دنبال کنند. انتخابات موضوع حق‌الناس است که باید پیگیر آن بود. در جایگاه قضایی مطلقا نباید له و علیه شخصی موضع‌گیری کرد.
رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نسبت به موضوع بسیار مهم حقوق عمومی و حق عامه که از حوزه‌های معاونت دادستانی کل است، آنچه در قانون اساسی آمده تاکید بر دفاع از آزادی‌های مشروع است، اظهار کرد: نباید اجازه داد افراد با ابتنا بر قدرت و ثروت آزادی‌های مشروع را در تنگنا قرار دهند. نسبت به انفال و اموال عمومی و محیط زیست باید همواره نظارت و مطالبه داشت. وظیفه دادستان‌هاست که در برخورد با کسانی که دست‌اندازی به بیت‌المال می‌کنند و محیط زیست را تهدید می‌کنند، پیش‌بینی و پیشگیری‌های لازم را انجام دهند و با بخش‌های اجرایی همراهی داشته باشند. همچنین دادستان‌ها نسبت به مسائل امنیت غذایی، سلامت جامعه و بهداشت باید حساسیت جدی داشته باشند.
وی افزود: رفتن به زندان برای خود فرد و خانواده وی عوارض دارد. حتما تاکید شود که اگر می‌توان با عملی غیر از مجازات با کسی برخورد کرد، این مدل در اولویت قرار گیرد. برخی از قرارهای منع پیگرد و بازداشت‌ها نیاز به بازبینی دارد. تلاش کنید در جهت کاهش بازداشتی‌ها و جمعیتی کیفری در زندان‌ها تلاش کنید. گاهی لازم است همه قضاتی که قرار بازداشت صادر می‌کنند، هفته‌ای یک مرتبه یک دور در زندان‌ها بزنند.
وی بیان کرد: نظارت بر اجرای احکام کیفری توسط دادستان‌ها مسئله مهم بعدی است. باید این نظارت به صورت کامل عمل شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام