سرمقاله

پول‌سوزی به قیمت از دست رفتن اعتماد مردم

ژوبین صفاری

* مصطفی داننده- حواشی فراوانی پیرامون فرزندان مسئولین کشور وجود دارد و بسیاری از مردم به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آنها چگونه زندگی می‌کنند؟ بعد از مدت‌ها بالاخره داستان مهدی هاشمی به پایان رسید و او برای سپری کردن حکم 10 ساله خود راهی زندان اوین شد. پرونده مهدی هاشمی از پرسروصداترین پرونده‌های قضایی تاریخ جمهوری اسلامی ایران بود. بدون شک می‌شود گفت او معروف ترین آقازاده سیاسی ایران است که ماندن پشت میله‌های زندان را تجربه می‌کند. پسر رئیس سابق قوای مقننه و مجری و رئیس فعلی مجمع تشخیص زین پس روزها و شب‌های خود را در اوین سپری کند. او قبل از رفتن به زندان با خواندن بیانیه‌ای نشان داد که از این حکم راضی نیست و آن را ناعادلانه می‌داند. او در بیانیه‌ای که از رو آن را می‌خواند نوشته بود:« سم‌الله الرحمن الرحیم، ملت بزرگ و فهیم ایران! اکنون که براساس حکم محاکم قضایی برای تحمل کیفری که آن را عادلانه و قانونی ندانسته بلکه اغراض سیاسی را در آن عامل اصلی می‌دانم مهیا گشته‌ام به عنوان عضو خانواده بزرگ انقلاب اسلامی که همواره در خدمت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده و خواهم بود، به منظور صیانت و دفاع از حیثیت و شخصیت مبارز و نستوه یار دیرینه و وفادار حضرت امام خمینی(ره) و همراه و وفادار همیشگی مقام معظم رهبری، پدرم مظلوم و بزرگوارم و با توجه به عدم پذیرش خواست اینجانب مبنی بر برگزاری علنی دادگاه، بار دیگر درخواست اجازه پخش کامل و بدون حاشیه کلیه جلسات محاکمه اینجانب را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دارم. امیدوارم که این تقاضا مورد پذیرش واقع شود. رجاء واثق دارم که این اقدام از سوءاستفاده افراد افراطی و مغرض در ضربه به زدن یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران پیشگیری خواهد کرد.» به زندان رفتن مهدی هاشمی باعث شد تا بازهم نگاه‌ها به سمت آقازاده‌ها کشیده شود و باعث شود بازهم مردم به جایگاه این طیف ویژه در ایران حساس شوند. در این میان مهدی هاشمی تنها آقا زاده جنجالی ایران نیست و قبل و بعد از او نیز بوده و هستند که به واسطه آقازاده بودن مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفتند. همیشه شایعه‌های فراوانی پیرامون این فرزندان نیز در جامعه شنیده می‌شود که حتی پای برخی از این شایعات به رقایت‌های انتخاباتی نیز باز شد که نمونه بارز آن، سخنان محمود احمدی نژاد در مورد فرزندان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری در مناظره با میرحسین موسوی بود. قوت گرفتن این شایعات و شنیدن آن از زبان شخصی مانند احمدی نژاد باعث پررنگ تر شدن این سوال شد که فرزندان مسئولان ایرانی چگونه زندگی می‌کنند؟
فرزندان جنجالی آیت‌الله
بیشترین شایعه‌ها پیرامون فرزندان رئیس جمهور سابق ایران یعنی هاشمی رفسنجانی بود و بسیاری در گفت‌وگوهای خود از ثروت این خانواده و نقش فرزندان آیت‌الله در سیاست ایران سخن به میان می‌آوردند. پسران و دختران رئیس سابق قوای مجریه و مقننه، نقش پررنگی در فضاهای اجتماعی و سیاسی ایران داشته‌اند در کنار مهدی هاشمی، فائزه نقش ویژه‌ای در خانواده هاشمی دارد. فائزه هاشمی که با نگاه‌های متفاوت خود نسبت به مسائل زنان در دهه 70، توانسته بود به محبوبیت ویژه‌ای در میان خانم‌های ایرانی برسد، تنها فرزند آیت‌الله است که راه پدر در نمایندگی مجلس را تجربه کرده است. اظهارات جنجالی او در انتخابات سال 88 و بعد از آن بازداشت وی، از فائزه یک شخصیت خاص در خاندان هاشمی رفسنجانی ساخته است. محسن، فاطمه و یاسر دیگر فرزندان آیت‌الله هستند که برخلاف دو برادر و خواهر دیگر خود سعی می‌کنند از فعالیت‌های سیاسی دور باشند و بیشتر در حوزه‌های اجتماعی به ویژه شهری و پزشکی بپردازند. محسن هاشمی اخیرا در رقابتی نفس گیر، صحنه مدیریت شهری تهران را به قالیباف واگذار کرد. در مورد فرزندان هاشمی، شایعه‌های فراوانی اقتصادی نیز وجود دارد. شایعه‌هایی که محسن هاشمی آن را اینگونه روایت می‌کند:« این هم دروغ است. الان این همه برج‏های آن چنانی که در شهر ساخته می‏شود، از آن کیست؟ ببینید آیا یکی از آنها مال خانواده‌ هاشمی هست؟ بروید ببینید ته آن سرمایه‌ها به کجا می‏رسد. یک دانه از این برج‏ها را اگر آمدند و گفتند مال ماست، ما دو دستی تقدیم خودشان می‏کنیم. فائزه هنوز یک بار هم پایش به کانادا نرسیده است، می‏گویند اتوبان‏های کانادا مال فائزه است. اثبات کردن این حرف‏ها که کاری ندارد. چرا کسی به طور مستند اثبات نمی‏کند؟
پای یک مناظره در میان است
بعد از مناظره سال 88 نامش بر سر زبان‌ها افتاد. وقتی احمدی نژاد خطاب به میرحسین موسوی گفت:« فرزند آقای ناطق الان چگونه زندگی می‌کند؟» همه نگاه به سمت او چرخید تا ببیند کسی که احمدی نژاد از او نام برد کیست و چه می‌کند؟ ناطق نوری داری هشت فرزند است که مصطفی و مجتبی معروف ترین فرزندان او به حساب می‌آیند. مصطفی ناطق نوری که بسیاری او را فرد مورد نظر محمود احمدی نژاد می‌دانند، فعالیت‌های اقتصادی خود را اینگونه روایت می‌کند:« ورود من به فضای کسب و کار، مقارن با سال‌های تحصیل در دانشگاه بود واجمالاً این فعالیت ها، اگر چه همراه با تلاش‌های فراوان بود، اما به دلایلی که برای خودم البته روشن هست، توفیق چشمگیر ومتناسبی به همراه نداشت.بگذارید کمی فاش تر بگویم چه باور کنید چه تعجب! اما شرایط کسب و کار، برای کسانی چون بنده، که در حاشیه موقعیت‌های سیاسی بالای کشور بوده‌اند، چنان اسفناک و سرشار از محدودیت و محرومیت‌های گوناگون سازمانی و غیر سازمانی است که سر بسته، گاهی از حقوق اولیه شهروندی هم محروم بوده ایم و در مورد اینجانب، همه این موانع ذاتی را اگر در وسواس‌های پدرم ضرب کنید، اذعان خواهید داشت که چه فرایند مرد افکنی را می‌بایست طی می‌کردیم برای فراهم ساختن به تعبیر عامیانه یک لقمه نان حلال.»
آقازاده‌های نوظهور
فرزندان رئیس جمهور سابق ایران یعنی محمود احمدی نژاد نیز از جمله کسانی هستند که شایعه‌های زیادی پیرامون آنان وجود دارد. مهدی و علیرضا احمدی نژاد که با فیلم تبلیغاتی پدر در سال 84 پای به عرصه سیاست ایران گذاشتند و لقب آقازاده را یدک کشیدند. مهدی احمدی نژاد کسی است که میان مشایی و احمدی نژاد، پیوند خانوادگی ایجاد کرد و بعد از آن تبدیل به مدافعان اصلی پدر زن خود یعنی اسفندیار رحیم مشایی شد. حضور او به همراه خانواده در نیویورک و اجلاس سازمان ملل و برخی سفرهای خارجی که با با احمدی نژاد می‌رفت سبب ایجاد شایعات فراوانی برای او شد. ماجرای تحصیل او در شعبه دانشگاه شریف واحد کیش نیز برای او دردسر ساز شد. گفته شد که هزینه تحصیل تمامی رشته ها در واحد کیش دانشگاه شریف نزدیک 20 میلیون تومان در هر ترم است. علیرضا احمدی نژاد نسبت به برادر خود از حاشیه‌های کمتری برخوردار است. تنها نکته قابل ذکر او، شباهت فراوان به محمود احمدی نژاد است.
از دیگر آقازاده‌هایی که با نام پدر وارد فعالیت‌های سیاسی و شاید اقتصادی شده‌اند می‌شود، میتوان از سجاد صفار هرندی، حسین کروبی، مهدی خزعلی، زهیر توکلی و ... نام برد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام