سرمقاله

جشن زودهنگام بایدن یا رقابت شدید انتخاباتی؟!

محمد یوسفی آرامش

در دوسال گذشته روابط دولت یازدهم با مراجع عظام تقلید وبزرگان دینى ومدیران حوزه علمیه ، خوب ومستمر بوده و شخص رئیس جمهور، مورد تمجید، تکریم وحمایت یکپارچه و کم نظیر این بزرگان بوده است . غیر از انتقادات موردى به برخى عملکرد هاى فرهنگى وهنرى و سینمایى ، چالش خاصى تاکنون در مورد سیاست هاى داخلى وخارجى دولت به وجود نیامده است وهنوز مراجع بزگوار ما از دیدارهاى معاونین رئیس جمهور و وزراى دولت با روى خوش استقبال و از سیاستهاى دولت حمایت مى کنند .
این خود موفقیت ارزشمندى براى دولت حجت الاسلام والمسلمین آقاى دکتر روحانى به حساب مى آید.
پس نتیجه مى گیریم که دولت در حفظ اعتماد حوزه به خود تا کنون که نیمى از دوره خدمت خود را پشت سر گذاشته ، موفق است .
اما به عنوان حامى ودوستدار موفقیت هاى بیشتر این دولت ، اگر چه کارنامه مدیریت عقلانى واعتدالى و کارآمدى دولت آقاى روحانى را بسیار مثبت وفاخر وبرتر از دولت قبل ارزیابى مى کنیم، اما در لایه هاى زیرین نقد ونظرهاى نخبگان حوزه قم ، آهنگ بیم ها ونگرانى هایى در مورد کارنامه استانى دولت یازدهم نیز شروع به نواختن کرده است.
قبلا در مورد عملکرد ضعیف مدیریت استانى دولت یازدهم در قم و فرصت سوزى ناشى از انتصابات نامناسب واختلاف هاى نسنجیده ناشى از اینگونه عزل ونصب ها و در نهایت به چشم نیامدن خدمت برجسته و ویژه اى در کارنامه دوساله عملکرد استانى دولت ، در حد وظیفه گفته ونوشته ایم . اما اینک از زاویه دیگرى به انتظارات و مطالبات مراجع وعلماى حوزه از دولت آقاى روحانى نگاهى مى افکنیم و از باب فذکر ان ذکرى تنفع المومنین مواردى را ولو تکرارى ، یاد آورى مى کنم.
آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار رسمى چهارشنبه شب ششم اسفند ٩٣ شخصیت ها ، نمایندگان بیوتات ودفاتر مراجع و جمع کثیرى ازطلاب، نخبگان و فضلای حوزه در مدرسه فیضیه با رییس جمهوری سخن گفتند و به عنوان مدیر حوزه هاى علمیه و نماینده جمع حاضر ، اهم مطالبات و انتظارات حوزه از دولت آقاى روحانى را بیان کردند و از آن جمله محورهاى زیر را تاکید کردند:
- حوزه علمیه خاستگاه نظام اسلامی است و در همه عرصه ها از جمله در بعد خارجی و دیپلماسی علمی نقش آفرین می باشد.
- در هر کجا که نظام به حوزه های علمیه و روحانیت نیاز داشته باشد آنها در صحنه حضور دارند.
- انتظار حوزه از رییس جمهوری و دولت این است که سازکار مناسب و کارآمدی بین نظام و حوزه باشد و شما( دولت) نقش ایفا کنید و حوزه نیز پاسخگو می باشد.
- مراجع تقلید و حوزویان در طول دوران بعد از انقلاب اسلامی حامی دولت ها و نظام بوده و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند تذکرات و نصایح آنها نیز از روی خیرخواهی و دلسوزی است و این به خاطر مشخصه استقلال حوزه می باشد.
-زمینه ارتباط شما با نخبگان و فضلای حوزه کاملا وجود دارد، باید سفرهایی داشته باشید تا آنها مشکلات را از زبان شما بشنوند و با آن پشتوانه علمی راه های برون رفت را مطرح و به کمک تبادل فکری برای انقلاب و نظام اسلامی گام بردارند.
- دوست داریم روحانیِ روحانى ما، خود پرچمدار نماز، امر به معروف و نهی از منکر باشد.
- در انتخابات ریاست جمهوری سال 92، مردم به شما و روحانیت اعتماد کردند و باید از خداوند بخواهیم اعتماد مردم نسبت به روحانیت و نظام اسلامی حفظ شود.
- فردی که نتیجه انتخابات را شنیده بود خطاب به بنده گفت، ما بار دیگر به عمامه شما اعتماد کردیم، مردم روحانیت را دوست دارند و هنر ما این است که با ارائه خدمات صادقانه این اعتماد را چندین برابر کنیم.
- امشب نقطه عطفی در تاریخ حوزه علمیه قم است چون بعد از سالها دوباره یکی از فرزندان حوزه در کسوت خدمتگزار، به شهر قم و فیضیه آمده است.
- در حوزه علمیه قم 80 هزار روحانی ، محقق و مولف در حال تحصیل هستند و بیش از سه هزار استاد، 150 مرکز تحقیقاتی، 122 مجله علمی تخصصی پژوهشی، 25مرکز تخصصی آموزش عالی،19 انجمن علمی با 2500 نفر عضور در حوزه علمیه قم فعال هستند.
- مردم قم در زمینه رفع مشکل آب آشامیدنی، رفع بیکاری ومسکن از دولت انتظار دارند و امید است رییس جمهور محترم به حرمت کریمه اهل بیت (ع) با یک دستور برای رفع این مسائل اقدام کنید تا شاهد تنگنا ها در این استان نباشیم.
- از جنابعالی انتظار می‌رود به حرمت کریمه اهل بیت(ع) به مشکلات شهر و استان قم رسیدگی کرده تا ما دیگر شاهد این تنگناها نباشیم.
قابل ذکر است که جمعیت کثیر شخصیت هاى حوزوى وطلاب و روحانیون حاضر با تکبیر خود این سخنان مدیر محترم حوزه های علمیه را تایید کردند.
اکنون از رئیس جمهور محترم انتظار مى رود با گذشت شش ماه از آن دیدار ، گزارشى دوساله در مورد عملکرد مبتنى بر رویکردها ونگاه ویژه اى که وعده فرمودند که به قم خواهند داشت، ارائه فرمایند . و همچنین بسیار شایسته خواهد بود که پس از چند گزارش سیاسى و اقتصادى که تاکنون رئیس جمهور محترم از طریق سیماى جمهورى اسلامى رسما و مستقیم به ملت ارائه کرده اند و گزارشاتى که در سخنرانى ها ودیدارهاى مختلف ، باز حول محور سیاست واقتصاد، آن هم در چند مورد خاص و بطور مکرر ارائه مى فرمایند، یکى از این گزارشات رسمى آینده خود را در تلویزیون و با همان اطلاع رسانى هاى قبلى و همان آنونس هاى تبلیغى ، به محور دین وفرهنگ اختصاص دهند و عملکرد و دست آوردهاى دولت خویش را به طور مشخص در عرصه دین وفرهنگ بر اساس شاخص هاى این بخش حیاتى تر جامعه وانقلاب اسلامى تبیین فرمایند تا این تشویش ونگرانى باقى نماند که هنوز هم بخش فرهنگ مظلوم مانده است ، حتى در دولت روحانىِ ، روحانى ما !


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام