سرمقاله

تحلیلی برکنش‫های اخیرخوئینی‫ها

محمدعلی وکیلی

خداداد غریب‌پور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت عامل ایمیدرو در غرفه فولاد مبارکه در نمایشگاه ایران‏متافو در پاسخ به نگاه معاونت صنعت، معدن و تجارت به توسعه فولاد مبارکه اظهار کرد: نگاه ما به شرکت فولاد مبارکه همسو با توسعه است. بر این اعتقاد هستیم که هم طرح نورد گرم2 فولاد مبارکه باید اجرا شود و هم اینکه فولاد مبارکه طرح های توسعه فولاد هرمزگان و فولاد چابهار را نیز در دستور کار خود قراردهد. فولادمبارکه از واحدهای بزرگی است که دانش فنی زیادی را در مجموعه مهندسی خود جای داده و همین عامل باعث شده تا فولاد مبارکه نقش تکنولوژیکی هم ایفا کند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: علاوه بر آن ما پیگیر هستیم‏، فولاد مبارکه به معدن وصل شود یعنی فولاد مبارکه واحدهای بزرگ تولید کنسانتره و گندله را خریداری کرده و به زنجیره تولید خود اضافه و شعار از سنگ تا رنگ خود را مدیریت و مالکیت کند. ما در فولاد مبارکه همانگونه که به دنبال تامین پایدار مواداولیه هستیم‏، به دنبال توسعه نورد این شرکت هم هستیم، اینکه تولید محصولات پایین‏دستی فولاد مبارکه که محصولات با‏ارزشی هم هست، در زنجیره تولید این شرکت کامل شود.
غریب‌پور در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه فولاد مبارکه برای پاسخگویی صنایع پایین‏دستی خود و افزایش اشتغال‏زایی نیاز به راه‌اندازی نورد گرم 2 دارد، تصریح کرد: پر‏واضح است که این راه‌اندازی با مشکلات و موانعی نیز همراه است، اما ما در وزارت صمت از این طرح حمایت خواهیم کرد. ما در تامین موارد مالی، موارد فنی و تکنولوژی، پیشبرد مراحل اجرایی پروژه و حمایت سهام‌داری به فولاد مبارکه کمک می‌کنیم و بر این باور هستیم که این حمایت‌ها و اراده فولاد مبارکه در کنار هم باعث خواهد شد، طرح نوردگرم2 اجرا شود.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو در ادامه خاطرنشان کرد: تکمیل نورد گرم 2 ، علاوه بر بی‏نیازی کشور به ورق‌های جدید و جلوگیری از خروج ارز از کشور، موجب خواهد شد ظرفیت ‏سه میلیون تنی معطل تولید در میان خط فولاد مبارکه نیز کامل و به محصول نهایی تبدیل شود.
غریب‌پور در تصریح کمک به صنایع پایین‏دستی با راه‏اندازی خط نورد گرم2 افزود: فولاد مبارکه یک صنعت مادر است و با تامین نیازهای صنایع وابسته، موجب رونق تولید در کشور می‏شود. با راه‌اندازی و تکمیل این پروژه، علاوه بر اینکه صنابع پایین‏دستی نیز منتفع خواهند شد، رونق تولید، که منطبق بر منویات مقام معظم رهبری نیز هست، محقق می‌شود. علاوه بر این، نقش تکنولوژیکی این پروژه با دانش فنی موجود در فولاد مبارکه نیز قابل تامل است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام