سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

جلسه کمیسیون اقتصاد دانش‌بنیان ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای‏عالی انقلاب فرهنگی در سایت 2 شرکت صنایع تولیدی کروز با حضور نمایندگان بخش خصوصی، شرکت‌ها و نمایندگان بخش دولتی و حاکمیتی به همراه بازدید از خط تولید و واحد تحقیق و توسعه این بنگاه اقتصادی برگزار شد.
در ابتدای این نشست، مدیریت شرکت صنایع تولیدی کروز به توضیح مختصری درخصوص این شرکت از بدو تاسیس در سال ۶۱ تا کنون پرداخت و سپس اعضای این کمیسیون از ظرفیت‌ها، خطوط تولید و همچنین واحد تحقیق و توسعه این شرکت بازدید کردند.
مدیر کروز در بازدید از خطوط تولیدی گفت: با شروع تحریم‌ها، قطعه‌سازان به دلیل عدم همکاری شرکای خارجی به فکر چاره افتادند و تنها راه گذر از این شرایط سخت را داخلی‌سازی قطعات های‏تک (High Tech) دانستند. زمینه و انگیزه داخلی‌سازی قطعات های‏تک مانند‏ ECU، کنترلر ایربگ‏(ACU)، جلو آمپر، مولتی‏مدیا، پنل‌های نمایش‌دهنده اطلاعات، کنترل بدنه و... به دلیل تحریم‌ها و عدم تامین آن، برای کروز ایجاد شد و به تولید انبوه رسید.
وی خاطرنشان کرد: کروز به عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولید‌کننده قطعات در ایران دارای بیش از ۱۲هزار نیروی کار است که بیشتر آنان را بانوان تشکیل می‌دهند. این شرکت با همه مشکلات، در حال حاضر برنامه‌های توسعه‌ای خود را با تکیه بر تحقیق و توسعه و تاکید بر افزایش عمق داخلی‌سازی با قدرت ادامه می‌دهد و حاصل آن داخلی‌سازی قطعات زیادی با سطح بالای تکنولوژی در داخل است. همچنین کروز در سال ۹۷ از بین ۱۰۰ شرکت برتر رتبه ۴۱ را در کشور کسب کرده و در حال حاضر این بنگاه اقتصادی در ۱۵ دسته محصول در حال تامین قطعات برای خودروسازان است.
وی در بازدید از واحد تحقیق و توسعه اظهار کرد: این شرکت در بخش سعی بر آن داشته که در این سال‌ها از دانش و تخصص مهندسان، دانشجویان، نخبگان و دانشگاه‏های داخلی برای حل مسائل بنیادی استفاده کند.
مدیر شرکت کروز در ادامه گفت‌و‌گو، به سهم کروز در تامین قطعات خودروسازان اشاره و تصریح کرد: کروز در حال حاضر با داخلی‌سازی عمده محصولات خود در خودکفایی دو خودروساز بزرگ کشور تاثیر بسزایی داشته است. تحریم صنعت ما سبب بسته شدن همه راه‌ها به خارج از کشور و قطع همکاری با شرکای خارجی شد. نه‏تنها ایران، بلکه اگر برای مثال کشور آلمان که هم اکنون سالانه ۸ میلیون خودرو تولید می‌کند به تحریم احاطه شده بر صنعت خودروی کشور ما دچار شود، ظرفیت آن به ۲ میلیون خودرو می‌رسد؛ پس در وهله اول باید دانش فنی را فراگیریم تا بتوان غلبه‌ای بر تحریم‌ها داشت که لازمه آن اراده و سرعت عمل است. همچنین درخصوص داخلی‌سازی پلتفرم خودرو نیازمند ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری است.
عباس علی‌آبادی، مدیرعامل گروه مپنا در مورد داخلی‌سازی پلتفرم یادآور شد: قبل از تحریم‌ها به دلیل هدایت نادرست دولت نتوانستیم به داخلی‌سازی پلتفرم دست یابیم. علاوه بر آن، به دلیل عدم توجیه اقتصادی ظرفیت تولید 1 یا 2 میلیون خودرو در سال، باید خودروسازان پلتفرم‌های خود را یکسان کنند تا تولید آن به‏صرفه باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام