سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

فائز السراج، رئیس دولت وحدت ملی لیبی که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می‌شود و رقیب وی ژنرال خلیفه حفتر که شرق لیبی را در کنترل دارد قرار بود دیروز در مسکو توافقنامه آتش‌بس امضا کنند.
به گزارش یورونیوز، خالد المشری، رئیس شورای عالی دولت لیبی به تلویزیون دولتی الحرار گفته است که امضای این توافقنامه زمینه احیای روند سیاسی در لیبی را فراهم می‌کند.
فائز السراج نیز در گفت‌وگوی کوتاه تلویزیونی گفت: «از همه مردم لیبی می‌خواهم ورق را برگردانند و گذشته را پشت سر بگذارند. اختلاف نظرها را کنار بگذارند، صفوف‌شان را به هم نزدیک کنند و به سمت ثبات و صلح حرکت کنند.»
این آتش‌بس به ابتکار ترکیه و روسیه و در مذاکرات با دو طرف به اجرا گذاشته شده است و عملا از روز یکشنبه در لیبی اجرایی شد.
وزیران خارجه و دفاع ترکیه نیز قرار بود روز گذشته در مسکو با همتایان روس خود دیدار کنند. این دیدار بخشی از تلاش روسیه و ترکیه برای برقراری آتش بس در لیبی به شمار می‌رود.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش و در واکنش به نشست مسکو برای امضای توافق آتش بس میان طرف‌های درگیر در لیبی گفت که «آتش بس میان طرفین در لیبی باید معتبر، پایدار و قابل راستی آزمایی باشد.»
در ۹ ماه گذشته درگیری بین نیروهای دو طرف در نزدیکی طرابلس نگرانی‌های بین‌المللی را افزایش داده بود.
ژنرال خلیفه حفتر از آوریل سال ۲۰۱۹ تاکنون در تلاش بود تا طرابلس را تصرف کند اما موفق به این کار نشد. او اعلام کرده است که نیروهایش برای آتش بس احترام زیادی قائل هستند و روز یکشنبه دستور توقف حملات را به نیروهایش داد. پس از وی فائز السراج نیز دستور توقف حملات را به نیروهایش داد. با این حالا در طول روز یکشنبه دو طرف یکدیگر را به تخلف از آتش ‌بس متهم کردند. امضای توافق آتش بس در حالی قرار است در مسکو انجام شود که مقامات روسی گفته‌اند هنوز مشخص نیست که آیا دو رهبر رقیب در لیبی در ملاقاتی چهره به چهره شرکت خواهند کرد یا خیر؟ همچنین گفتنی است برخی منابع در ترکیه پیش‌بینی کردند سفر آتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به آلمان با کنفرانس برلین درباره بحران لیبی که در آن طرف‌های عربی و بین‌المللی در کنار طرف‌های درگیر حضور دارند، مرتبط باشد.
گفته می‌شود که در توافق آتش بس که در مسکو امضا می‌شود نیروهای اجرایی برای نظارت بر آتش بس بدون توجه به ملیت‌شان انتخاب خواهند شد. از سال ۲۰۱۱ و سقوط حکومت معمر قذافی، لیبی با جنگ داخلی دست به گریبان است و گروه‌های متعددی از جمله شاخه‌ای از گروه داعش در این کشور فعال است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام