سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

در حالی ‌که کشورهای اروپایی به هیچ یک از تعهدات برجامی خود عمل نکرده‌اند، تروئیکای اروپا (فرانسه، آلمان و انگلیس) روز یکشنبه به طور مشترک در بیانیه‌ای از تهران خواستند که به پایبندی کامل به برجام بازگشته و از آنچه آن را تخطی بیشتر عنوان کرده‌اند، خودداری کند.
بر گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری آناتولی، آن‌ها همچنین اعلام کردند که به توافق هسته‌ای همچنان پایبند هستند.
در بیانیه تروئیکای اروپا مطرح شده است: «ما از ایران می‌خواهیم که تمام اقدامات ناسازگار با توافق را به حالت قبل بازگردانده و به پایبندی کامل بازگردد.
این کشورها همچنین گفته‌اند که از ایران می‌خواهیم تا از اقدام قهری یا اشاعه هسته‌ای خودداری کند و ما آماده‌ایم تا در این زمینه با ایران همکاری کنیم تا ثبات در منطقه حفظ شود».
تروئیکای اروپا در بیانیه خود مدعی شده‌اند که در رخدادهای اخیر منطقه، نقش ایران تاثیرگذار بوده است. آن‌ها همچنین در این بیانیه اشاره کردند که تعهدشان نسبت به امنیت متحدان و شرکایشان در منطقه پابرجا است. علاوه بر این، در بیانیه تروئیکای اروپا مطرح شد: ما آمادگی‌ خود را برای ادامه همکاری در راستای تنش‌زدایی در منطقه و برقراری ثبات در منطقه دوباره اعلام می‌کنیم.
این بیانیه در حالی مطرح شده است که ایران یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018 و تعلل شرکای اروپایی برجام در عمل به تعهدات‌شان در راستای پیدا کردن راهکاری برای خنثی کردن تاثیر تحریم‌های آمریکا بر ایران، تصمیم گرفت در چند گام تعیین شده از تعهدات داوطلبانه خود در توافق هسته‌ای بکاهد.
از سوی دیگر ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در حساب توئیترش به میزبانی خود در شامگاه روز یکشنبه از جوسپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس برای تبادل نظر درمورد تنش‌های خاورمیانه اشاره کرده که درنتیجه، وزرای اروپایی بر حمایت جمعی از برجام، کاهش تنش‌ها و ثبات منطقه‌ای تاکید کردند.
گفتنی است ادعاهای مقامات اروپایی در حالی مطرح می‌شود که دولت جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته طی بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که طبق آن، جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده‌ و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام