سرمقاله

هیجان اقدامات مخرب

ژوبین صفاری

سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه حضور بی‌نظیر مردم در تکریم و تشییع شهید سلیمانی و همرزمانش همایش قدرت نظام جمهوری اسلامی بود، گفت: این حضور یک رزمایش بی‌نظیر نظامی و راهپیمایی بی‌نظیر مردمی در امتداد اربعین حسینی و رفراندوم بزرگ خیابانی بود.
به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری سه‌شنبه ۲۴ دی گفت: او قهرمان بین‌المللی مبارزه با تروریسم به ویژه تروریسم دولتی در عصر حاضر بود. حضور بی‌نظیر مردم در تکریم و تشییع این شهیدان همایش قدرت و پایگاه مردمی نظام جمهوری اسلامی و نمایش انسجام همه نیروهای انقلاب در برابر دشمن جنایتکار و تروریسم دولتی آمریکا بود. مردمی که دشمنان خیلی تلاش کردند که آنها را از حکومت و حاکمیت جدا کنند و از صحنه‌های انقلاب دور کنند اما خون به ناحق ریخته این شهیدان مردم را به صحنه آورد.
وی افزود: این حضور یک رزمایش بی‌نظیر نظامی و راهپیمایی بی‌نظیر مردمی در امتداد اربعین حسینی و رفراندوم بزرگ خیابانی بود که مردم نظر خود را مبنی بر حمایت از راهبرد استقامت ابراز کردند.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: پاسداران مرزها و امنیت کشور در اولین فرصت نخستین گام را برای انتقام برداشتند و سیلی سختی بر چهره استکبار و ترامپ قمارباز نواختند.
اسماعیلی ضمن تسلیت جان‌باختن مردم در کرمان و سقوط هواپیمای اوکراینی افزود: این عزیزان و به ویژه جان‌باختگان و شهدای حادثه خطوط هوایی اوکراین از ما و خانواده ما و هم وطن ما و از کشور ما و از این مردم و سرزمین و تعدادی نیز میهمانان جمهوری اسلامی ایران بودند. داغدار این فاجعه ماییم نه دیگران. آمریکا و انگلیس در این فاجعه نقش خونخواری را ایفا می‌کنند نه خون‌خواهی. می‌خواهند به این بهانه انتقام‌جویی کنند. ما می‌دانیم که دلسوز ایران و ایرانیان نیستند. کسانی‌اند که در سیل ۹۸ حتی از رساندن کمک‌های مردمی و نهادهای بین‌المللی به مردم سیل‌زده ایران ممانعت کردند و اگر دوستدار ایران بودند این اقدامات جنایتکارانه را انجام نمی‌دادند.
وی با اشاره به سیل استان سیستان و بلوچستان گفت: امروز مهم‌ترین مسئله امدادرسانی و کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان و استان‌های جنوبی کشور است. دولت و ملت در خدمت مردمند و با ابلاغ ویژه ریاست قوه قضائیه مراجع قضایی مامور شدند هم در کنار امدادگران باشند و هم در خدمت مردم و هم بر نحوه امدادرسانی نظارت داشته باشند. امیدواریم با این تلاش هرچه سریع‌تر گرفتاری‌های مردم برطرف شود.
سخنگوی قوه قضائیه درباره رد صلاحیت برخی داوطلبان در ارتباط با محکومیت مالی افراد، گفت: مرجع صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در قانون مشخص شده است و شورای نگهبان عهده‌دار آن هست. هنوز رسیدگی به صلاحیت‌ها به اتمام نرسیده و رد صلاحیت شدگان فرصت اعتراض دارند. چه بسا تغییراتی در نتایج آن رخ دهد اما اینکه نمایندگان پرونده دارند یا خیر باید بگویم تعدادی پرونده قضایی دارند البته عدد آن بالا نیست.
وی افزود: تعدادی از نمایندگان که رد صلاحیت شدند، پرونده ندارند ولی دو نکته لازم است که بگویم. نکته اول این است که آمادگی داریم در این موارد با وصول گزارشات برابر ضوابط رسیدگی کنیم‌. اگر کسی از جرمی اطلاع دارد به ما بگوید و توجه به این نداریم که چه سمت و جایگاهی دارند. بعد از رسیدگی می‌گوییم که فرد مجرم است یا خیر. نکته دوم این است که در برخی موارد این شائبه‌های مالی و جرم اقتصادی مالی تفاوت است. در مجموعه خودمان این را داریم و گاهی سوال می‌شود چند تا قاضی اخراج شدند و چرا اعلام نمی‌کنید. لذا ما در بررسی صلاحیت قضات هم در‌مورد نداشتن صلاحیت و تخلف تفاوت قائل هستیم. من از حراست‌ دستگاه‌ها گلایه دارم و به آن‌ها می‌گویم به گوش باشند و اول جرایم را رصد کنند و دوم جرایم را به قوه قضائیه گزارش دهند.
اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با گذشت دو ماه از اتفاقات آبان ماه، دلیل اینکه هیچ آماری از کشته‌شدگان و بازداشت‌شدگان از سوی مراجع رسمی اعلام نشده چیست؟ گفت: در ارتباط با بازداشت‌شدگان مسئول ما هستیم و آمار هم دست ما است. در جلسات قبل آمار را هم اعلام کردم اما این بازداشت‌شدگان از یک عددی شروع شد و به لحاظ سیاستی که داشتیم کاهش یافت زیرا بین معترض و اغتشاشگر که بانک و پمپ بنزین آتش زده و آدم کشته تفاوت قائل شدیم. در بحث جان‌باختگان نهاد متولی شورای امنیت است و قطعا شورای امنیت در مقطع مناسب در این ارتباط اطلاع‌رسانی خواهد کرد.
وی یادآور شد: تعداد بازداشتی‌های کل کشور مشخص است ولی آمار آن را الان ندارم. در تهران ۳۰۰ نفر بود که قبلا اعلام شد.
اسماعیلی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی افراد نسبت به تضعیف سپاه در روزهای اخیر اقدام کرده اند؟ گفت: سپاه پاسداران، پاسدار امنیت مرزها، ارزش‌ها و پاسدار کیان انقلاب و نیرویی است که اثبات کرده که فدایی مردم است. سپاه برای دفاع از این کشور و مردم در برابر گلوله ایستاده و شهدای زیادی تقدیم کرده است و هیچ هراسی هم ندارد که در برابر هر دشمنی که بخواهد به این کشور و مردم آسیب برساند، بایستد ولو قدرت جهانی آمریکا باشد.
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی درباره تعداد بازداشت‌شدگان در تجمعات اخیر و اینکه اتباع دیگری در میان آنها بوده‌اند یا خیر؟ گفت: غیر از سفیر انگلستان گزارشی از بازداشت سایر اتباع نداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه ما به مفاد کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد هستیم گفت: با این وجود اجازه نمی‌دهیم امنیت کشور مخدوش شود؛ در حالی که شاهد اظهارنظرها و اقدامات صددرصدی مغایر با امنیت کشور بودیم. با کسانی که اعتراض مسالمت‌آمیز دارند برخوردی نمی‌کنیم و با رافت نگاه می‌کنیم ولی آنجا که اقدام علیه امنیت باشد تعارفی نداریم.
وی افزود: در این حوادث حدود ۳۰ نفر بازداشت شده‌اند. اسماعیلی در پاسخ به سوال مجدد خبرنگار مبنی بر اینکه تعدادی سلبریتی میان بازداشتی‌ها بوده‌اند؟ گفت: برای ما بین سلبریتی و غیرسلبریتی فرقی نمی‌کند و دستگیری توسط ضابطان درصورت مشاهده جرم انجام شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام