سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

همه ما گاهی ممکن است در فکر کردن به بعضی چیزها، چه اتفاقی در گذشته و چه تصمیمی برای آینده، زیاده‌روی کنیم. اما بعضی افراد هستند که همیشه اسیر افکار خود هستند. شاید گاهی به خود نهیب بزنند که دیگر بس است و باید به سر کارشان برگردند، اما بعد از چند دقیقه دوباره تمام آن تردیدها و افکار ناخوشایند به ذهن‌شان هجوم می آورد.
زیاد فکر کردن ما را از انجام کارها و رسیدگی به امور زندگی خود بازمی‌دارد و حال روحی بدی برای ما رقم می‌زند. اما آیا راهی هست که دست از فکر کردن به گذشته و تردید و نگرانی در مورد آینده برداریم؟
از دور به افکار خود نگاه کنید
یکی از اجزای کلیدی مدیتیشن این است که افکاری که از ذهن‌تان می‌گذرند را فقط «تماشا کنید»، نه اینکه درگیر آن‌ها شوید یا سعی کنید جلوی به وجود آمدن‌شان را بگیرید. این را درک کنید که شما واقعاً می‌توانید به جای اینکه در افکارتان غرق و گرفتارشان شوید، فقط شاهد آن‌ها باشید. میل به زیاد فکر کردن گرچه تا حدودی گرایش طبیعی ذهن انسان است (که شدت آن در هر کسی متفاوت است)، اما شما می‌توانید با تمرین آن را تغییر دهید.
افکارتان را روی کاغذ آورید
یک روش برای اینکه نگذارید کنترل افکارتان از دست‌تان خارج شود این است که درباره آن مسائل با شخص دیگری صحبت کنید که بتواند از زاویه دیگری به موضوع نگاه کند و دید دیگری به شما دهد. اگر شرایط این کار مهیا نیست می‌توانید افکارتان را روی تکه‌ای کاغذ بنویسید.
این کار به شما اجازه می‌دهد به فرآیند تفکر خود بسیار بهتر سامان دهید. در حالی که اگر افکارتان را در ذهن‌تان محبوس کنید، نه تنها کاه برایتان تبدیل به کوه می‌شود، بلکه دائماً سراغ همان افکار می‌روید و بنابراین یک چیز را مکرراً و بیش از حد برای خودتان تجزیه و تحلیل می‌کنید. شما می‌توانید یک قدم فراتر هم بروید و آن کاغذ را دور بیندازید. دانشمندان می‌گویند این کار آن افکار را برای‏تان کم‌ارزش می کند.
در اوقات مشخصی فکر کردن را برای خود ممنوع کنید
یک روش دیگر این است که اوقات مشخصی را برای «فکر نکردن» در نظر بگیرید تا جلوی فکر کردن زیاد خود به یک موضوع خاص را بگیرید. مثلاً می‌توانید بعد از ساعت ۸ شب دیگر به چیزهای سخت فکر نکنید چون می‌تواند روی خواب‌تان تاثیر بگذارد. یک روش مشابه هم زمان‌بندی کردن است. مثلاً ۲۰ دقیقه را در نظر بگیرید. در این مدت به خودتان اجازه دهید که نگران شوید، نشخوار ذهنی کنید یا به هر چه که دل‌تان می‌خواهد فراوان فکر کنید. بعد از آنکه وقت به سر رسید و ۲۰ دقیقه تمام شد، سراغ یک کار مفید بروید.
حواس خود را پرت کنید
روش ساده‌ای به نظر می‌رسد اما در واقع سخت می‌توان همزمان روی دو چیز تمرکز کرد. به همین دلیل وقت‌هایی که متوجه زیاده‌روی کردن‌تان در فکر کردن می‌شوید می‌توانید ورزش کنید یا سراغ یک بازی ورزشی بروید. فوران احساسات اگر با فعالیت فیزیکی همراه شود، تعادل بسیار خوبی بین آن‌ها برقرار می‌شود.
برای اینکه بتوانید جلوی زیاد فکر کردن خود را بگیرید، باید فعالیتی پیدا کنید که شما را جذب خود کند، به ویژه فعالیت‌های فیزیکی‌ای که با اشتغال ذهنی و تعامل اجتماعی همراه هستند، مثل بازی‌های ورزشی یا پیاده‌روی در طبیعت با یک دوست.
به نظر خود احترام بگذارید
شاید یک دلیل اینکه بیش از حد درباره یک تصمیم فکر می‌کنید این است که شما به خودتان اعتماد ندارید و مطمئن نیستید که بتوانید انتخاب درستی داشته باشید. یاد بگیرید که به عقیده خودتان احترام بگذارید. هر چه بیشتر به آن فکر کنید، شک و تردید بیشتری در ذهن‌تان شکل می‌گیرد.
در اغلب موارد علت زیاد فکر کردن این تصور است که قرار است یک تصمیم بزرگ و نهایی بگیرید که دیگر هرگز قابل تغییر نیست و به همین خاطر باید درست باشد. اما اگر مشکلی با اشتباه کردن نداشته باشید و این نکته را بدانید که عقاید و دانش شما درباره یک موقعیت به مرور زمان تغییر خواهد کرد، آزادی و آرامشی واقعی در درون خود احساس خواهید کرد.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام