سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط با انتشار گزارشی درباره اقدامات آمریکا در مرزهای عراق و سوریه نوشت: موضوع حضور نظامی آمریکا در عراق بند اصلی مطرح شده در دیدارهای جداگانه ترامپ با برهم صالح، همتای عراقی خود و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در داووس بود و پس از آن تناقضی در‌پی تاکید کاخ سفید بر ادامه همکاری‌های اقتصادی و امنیتی با عراق و کردستان این کشور و اظهارات برهم صالح درباره حاکمیت کشورش ایجاد شد.
به گزارش ایسنا، طبق اطلاعاتی که الشرق الاوسط از مقامات غربی به دست آورده است، ۱۰ پیشنهاد برای نحوه برخورد با مطالبات سیاستمداران عراقی مبنی بر بررسی حضور آمریکا وجود دارد:
۱ ـ‌ تاکید بر این مسئله که هرگونه بررسی درباره حضور آمریکا باید شامل امور گسترده‌تر از جنبه نظامی نیز شود چراکه جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه پنجشنبه گذشته در سخنانی گفت که مقامات عراق باید به موضوع روابط دوجانبه فکر کنند که فراتر از مسئله حضور نظامی آمریکاست.
۲ ـ‌ درخواست از ناتو برای ایفای نقش قابل توجه در زمینه مقابله با داعش، درصورتی که واشنگتن طبق تفاهمات صورت گرفته با بغداد تصمیم به استقرار دوباره و یا ضرورت دفاع نیروهای آمریکایی از خود پس از تشدید تنش‌ها و تهدیدات اخیر بگیرد.
۳ ـ‌ گفت‌وگو با ریاست اقلیم کردستان درباره تقویت حضور آمریکا چه از نظر تعداد نیرو و چه از نظر تعداد پایگاه‌های نظامی. در همین راستا، چند منبع اطلاعاتی گفتند پیشنهاداتی در‌این‌باره وجود دارد که شامل ایجاد مراکز و پایگاه‌های نظامی در نزدیکی سلیمانیه، جنوب اربیل و اطراف حلبچه و همچنین افزایش تعداد نظامیان آمریکا از ۵۰۰ به ۱۰۰۰ سرباز می‌شود که افزون بر ۵۰۰۰ هزار نظامی است که اکنون در عراق حضور دارند. چند مقام دیپلماتیک در‌این‌باره گفته‌اند که تقویت استقرار نیروهای آمریکا در کردستان عراق با هدف حفاظت از پایگاه‌های نظامی آن در‌پی تشدید تهدیدات صورت می‌گیرد.
۴ ـ‌ یکپارچگی میان حضور نظامی در غرب عراق و شرق سوریه، زیرا نیروهایی که در اوایل سال جاری میلادی از منطقه شرق فرات خارج شدند در کردستان عراق مستقر شده‌اند، طوری که تعداد نظامیان آمریکا در اطراف میادین نفتی شرق فرات از ۱۰۰۰ تن به ۵۰۰ تن کاهش یافت.
۵ ـ‌ حفظ پایگاه التنف در مثلث مرزی میان سوریه، عراق و اردن با ۱۵۰ سرباز آمریکایی، سکوی پرتاب موشک و پشتیبانی هوایی برای قطع جاده ارتباطی تهران‌-‌‌بغداد‌- دمشق‌- بیروت.
۶ ـ‌ حفظ حضور هوایی ائتلاف بین‌المللی در آسمان شمال شرق سوریه و ابقای دو هم‌پیمان اصلی آمریکا یعنی انگلیس و فرانسه در میدان نبرد با داعش و همچنین حمایت از نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد).
۷ ـ‌ جلوگیری از پیشروی نیروهای دولت سوریه و هم‌پیمانان آن به سمت پایگاه التنف و پایبندی به ‌قواعد درگیری‌.
۸ ـ‌ دور کردن نیروهای روسیه از نوار امتداد یافته از «فش خابور» در مثلث مرزی میان سوریه،‌ عراق و ترکیه تا شمال بوکمال. این مسئله طی روزهای اخیر و با ممانعت گشت‌های آمریکا از ورود پلیس روسیه به فش خابور که دروازه شرق فرات به کردستان عراق بوده، رخ داده است.
۹ ـ‌ پایبندی به توافقنامه «عدم درگیری» میان روسیه و آمریکا در حریم هوایی شمال شرق سوریه، به ویژه پس از تقویت سامانه‌های پدافند هوایی روسیه در قامشلی.
۱۰ ـ تداوم «حملات مخفیانه» به مواضع هم‌پیمانان دولت سوریه در بوکمال.
طبق اطلاعات الشرق الاوسط، اعضای یک هیئت آمریکایی طی روزهای آینده به منظور انجام مذاکره با مقامات اروپایی برای اعمال تحریم‌های اقتصادی و توافق در زمینه هماهنگی اقدامات در عراق و سوریه برای تحت فشار قرار دادن مسکو و مقابله با ایران پس از ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، به لندن و بروکسل سفر خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام