EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

سیده فاطمه ذوالقدر- حضرت زهرا (سلام‏الله‏علیها) نقش زیادی در پیشبرد مسیر اسلام و تشیع بر عهده داشتند ودرنهایت در راه حمایت از ولایت و امامت به شهادت رسیدند. این بانوی بزرگ اسلام، اسوه‏ای بی‏نظیر برای افراد هستند. عمر کوتاه ایشان مانع از آن نشد تا ظرفیت‏های انبوه زندگی دینی در پرتو قرآن و سنت و درون‏مایه‏های شخصیتی خود را نمایان کند. آن حضرت در ابعاد و عرصه‏های مختلف سبک زندگی مبتنی بر اصیل‏ترین باورها و ارزش‏ها را از خود بروز داده‏اند و این از مباهات شریعت است که چنین انسان‏های کاملی پیشروِ آن هستند که الگو بودن‏شان و امکان طراحی سبک زندگی‏شان برای ارائه به افراد، جامع است. در مطالعه‏ زندگی حضرت زهرا، هیچ‏کس ابعاد اسـوه بـودن ایشان را محدود به چند بخش نکرده است؛ چراکه همه ظرفیت‏هایی را که یک انسان کامل می‏توانسته بروز دهد، حضرت زهرای مرضیه در خود داشتند. زوایای مختلف زندگی فاطمه زهرا (سلام‏الله‏علیها) برای همه انسان‏ها شاخص و برنامه مشخص دارد.
در جامعه امروزی می‏بایست همچنان با الگو قراردادن آن حضرت، در مواجهه و برخورد با پدیده‏های پیرامون خود، معقول و با درایت عمل کنیم و از نهی شدن و ارعاب معاندان، واهمه نداشته باشیم و دارای شـهامت و قدرت مواجهه با معضلاتی که در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پدید می‏‏آیند، باشیم.
درسایه بهره‏مندی از چنین الگوهایی که منفعت و رضایت مردم به خصوص اقشار ضعیف، همواره بر زندگی و منافع شخصی‏شان ارجح بود، انقلاب اسلامی، می‏بایست به دنبال احقاق حقوق گروه‏های گسترده مردمی و اقشار مختلف باشد، چنانچه تا کنون نیز سعی بر این بوده است. در این برهه حساس، در راستای تثبیت و ارتقای ارزش‏های انقلاب باید روش‏های مدیریت را با در نظر گرفتن نیازها و سلایق مردم به خوبی هماهنگ کرد تا اثربخشی بهینه فعالیت‏ها حاصل شود و کاستی‏ها و نقایص به حداقل ممکن برسد و این امر مستلزم نگاه واقع‏‏بینانه به عوامل محیطی، سیاسی و اجتماعی است. مدیران باید علاوه بر مهارت‏های اداری و انسانی، به مهارت اداره مسائل اجتماعی نیز مجهز باشند و توجه به مسائل اجتماعی، مستلزم ایجاد ساختارهای لازم در سازمان‏ها و تخصیص امکانات و منابع مالی و انسانی و تصمیم‏سازی با توجه به مطالبات و خواست مردم است تا در راستای توسعه کشور و جهت اطمینان بخشیدن نسبت به اینکه مشارکت بیشتر افراد -زن و مرد- در عرصه‏‏های سیاسی و اجتماعی می‏‏‏تواند ضامن توسعه پایدار از طریق دخالت در مراحل مختلف تصمیم‏گیری باشد، اطمینان خاطر و اعتماد‏به‏نفس بیشتری را بین مردم به وجود آورد؛ چرا که این موضوع درنهایت به تثبیت، ارتقا و توسعه جامعه‏مان منجر می‏شود.
شهادت این بانوی بزرگ را ارج می‏نهیم و امیدواریم به برکت الگوپذیری از حضرت فاطمه(س) نسبت به سرنـوشت خـود، خـانـواده خـویـش و جامعه اسلامی، احسـاس مسـئولیت کنیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام