EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب گفت: «کشور در شرایطی به‌ سر می‌برد که نیاز مبرم به وحدت و تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی به وضوح احساس می‌شود اما در چنین شرایطی شاهد رد صلاحیت‌های گسترده هستیم.» او همچنین معتقد است که مذاکره با شورای نگهبان بی‌ثمر خواهد بود چرا که برای دستیابی به نتیجه‌ در چنین مذاکره‌ای به درکی مشترک از منافع ملی نیاز است و این مساله در شرایط کنونی قابل دستیابی نیست.
محسن آرمین، «عدم شرکت فعال» اصلاح‌طلبان در انتخابات را یکی از گزینه‌های روی میز برای این جریان سیاسی برشمرد و گفت: «عدم شرکت فعال نیز قطعاً هزینه‌های سنگینی را بر اصلاح‌طلبان تحمیل می‌کند که بعید می‌دانم بسیاری از آن‌ها حاضر به پرداخت چنین هزینه‌ای باشند».
او در واکنش به مطرح شدن احتمال ریاست قالیباف در مجلس آینده، رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان را زمینه‌ساز تضمین بیش از 240 کرسی برای جریان رقیب دانست و گفت: «آقای قالیباف می‌توانند خوشحال باشند که به رغم ناکامی‌های مکرر در دوره‌های انتخاباتی گذشته بالاخره از این طریق و به نام انتخابات می‌توانند به پستی دست پیدا کنند».
به گزارش ایلنا، محسن آرمین درخصوص مذاکره اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان و میزان اثربخشی آن گفت: رایزنی‌های پشت پرده به منظور رسیدن به توافقی که مصالح کشور و حداقلی از حقوق جامعه تضمین شود مشروط به وجود درکی مشترک ولو حداقلی نسبت به مصالح و به رسمیت شناختن حقوق افراد جامعه و نیز اصل انتخابات است. با توجه به مواضع بخش غیر انتخابی حاکمیت و عملکرد شورای نگهبان تصور می‌کنم این باور و درک مشترک حداقلی منتفی است. وگرنه در شرایط بحرانی کنونی که از منجنیق فلک بر سر کشور سنگ فتنه می‌بارد و هر صاحب‌نظری نیاز مبرم به وحدت و انسجام و تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی و هم‌افزایی ظرفیت‌های جامعه را با تمام وجود احساس می‌کند، شاهد این رد صلاحیت گسترده کاندیداهای رقیب نبودیم.
وی افزود: نحوه عملکرد شورای نگهبان و هیئت‌های اجرایی مورد تایید این شورا از ساماندهی دقیق عرصه رقابت به سود یک گروه خاص حکایت دارد. بنابراین ساده‌لوحانه خواهد بود اگر تصور کنیم رایزنی‌های پشت پرده می‌تواند این وضعیت را به کلی تغییر دهد. نتیجه رایزنی‌های پشت پرده حداکثر این خواهد بود که چند کاندیدای اصلاح‌طلب که شانسی برای پیروزی ندارند اضافه شوند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد شرایط کشور به گونه‌ای است که اینگونه اقدامات نمی‌تواند شوق و رغبتی در جامعه برای شرکت در انتخابات برانگیزد. سیستم عصبی جامعه چنان کرخت شده که به تحریکات تکراری و کم اثر واکنش مثبت نشان نمی‌دهد.
آرمین درباره برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات پیش‌ رو اظهار کرد: اینکه اصلاح‌طلبان چه باید بکنند یک چیز است، اینکه چه می‌کنند امری دیگر. به طور کلی سه گزینه فراروی اصلاح‌طلبان است. شرکت فعال، عدم شرکت فعال و عدم شرکت غیرفعال. به نظرم شرکت فعال اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی منتفی است. یعنی آن‌ها در بسیاری از استان‌ها و شهرهای کشور اساساً کاندیدایی ندارند که به مردم معرفی کنند. عدم شرکت فعال نیز قطعاً هزینه‌های سنگینی را بر اصلاح‌طلبان تحمیل می‌کند که بعید می‌دانم بسیاری از آن‌ها حاضر به پرداخت چنین هزینه‌ای باشند. بنابراین به گمانم آنان راه سوم را برخواهند گزید. به احتمال قوی آنچه اتفاق خواهد افتاد این است که اصلاح‌طلبان برخلاف دوره‌های انتخاباتی گذشته با برند و تابلوی اصلاحات به میدان نخواهند آمد و فهرست انتخاباتی مشترک نخواهند داشت.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: جریان مقابل خواهان وجود حریفی دست بسته هستند و نه برگزاری انتخاباتی رقابتی. رد صلاحیت حدود دو سوم داوطلبان از جمله تقریباً همه کاندیداهای منتقد و اصلاح‌طلب و تضمین بیش از ۲۴۰ کرسی مجلس برای اصولگرایان به اندازه کافی گویای واقعیات انتخابات پیش ‌رو هست. آقای قالیباف می‌توانند خوشحال باشند که به رغم ناکامی‌های مکرر در دوره‌های انتخاباتی گذشته بالاخره از این طریق و به نام انتخابات می‌توانند به پستی دست پیدا کنند. پیشاپیش به ایشان تبریک می‌گوییم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام