EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

در بیســــــت‌و‌دومیـــــــــن دوره رتبه‌بندی شرکت‌های برتر کشور (100( IMI ، شرکت فولاد مبارکه در بین 500 بنگاه صنعتی و اقتصادی ایران، موفــــــق به کســـــب عنــــوان «شرکت پیشرو » شد.
در این همایش که روز یکشنبه 29 دی‌ماه در محل سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیمای و با حضور محمدباقر عالی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت، مجید درویش مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر و جمعی از مدیران شرکت‌های برتر کشور برگزار شد، از شرکت‌های برتر کشور با اهدای لوح تقدیر و تندیس تقدیر شد. در این رتبه‌بندی، شرکت فولاد مبارکه اصفهان علاوه بر کسب عنوان پیشرو، رتبه اول ازنظر شاخص فروش در گروه فلزات اساسی، رتبه دوم در شاخص ارزش بازار، رتبه دوم در شاخص ارزش افزوده، رتبه دوم در شاخص بیشترین سودآوری و رتبه پنجم در شاخص فروش را در میان ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور به خود اختصاص داد.
در این جلسه که در آن نقش شرکت‌های بزرگ بر شاخص اقتصادی به‌عنوان پیشران و لوکوموتیو ایجاد رشد و توسعه در کشور و تجزیه‌وتحلیل نتایج این رتبه‌بندی‌ها به‌منظور تدوین سیاست‌های صنعتی کشور بررسی شد، حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه، پس از دریافت تندیس و لوح تقدیر این همایش، طی سخنانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به‌طور قطع کسب این موفقیت که با همدلی و همکاری کارکنان و با برنامه‌ریزی‌های مدون شرکت در مسیر تعالی انجام شده، به‌طور اتفاقی و یک‌شبه به دست نیامده است.
وی با تاکید بر این‌که تمامی شرکت‌های حاضر در فرایند انتخاب 100 شرکت برتر، ازجمله فولاد مبارکه، سالیان سال برای رسیدن به این نقطه برنامه‌ریزی و تلاش کرده‌اند، تصریح کرد: این‌که تمامی مراحل و فرایند انتخاب 100 شرکت برتر و شرکت پیشرو بر مبنای رای و ارزیابی ارزیابان زبده کشوری و بین‌المللی انجام می‌شود از نقاط قوت این فرایند است. وی در پاسخ به سوال درباره نقش و جایگاه فولاد مبارکه در حوزه اشتغال‌زایی تصریح کرد: در حال حاضر در گروه فولاد مبارکه به‌طور مستقیم حدود 25 هزار نفر مشغول کارند. همچنین به‌طور غیرمستقیم حدود 350 هزار فرصت شغلی در زنجیره تامین و تولید فولاد مبارکه ایجاد شده است. وی درخصوص زمان آغاز عملیات احداث نورد گرم شماره 2 فولاد مبارکه گفت: در شرایط فعلی که کشور در اوج جنگ اقتصادی است و گسترش تولید به‌ویژه اتکا به اقتصاد غیرنفتی می‌تواند به بهبود فضای کسب‌وکار و درآمدزایی کشور کمک کند، به‌طور قطع مسئولان و متولیان امر می‌توانند روند اجرای این پروژه ملی را تسهیل و تسریع کنند. به عبارت دیگر، شرایط تحریم ایجاب می‌کند که با هموار کردن مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی موانع از پیش روی تولید و رونق اقتصادی کشور برداشته شود. باید به خاطر داشته باشیم هرچه این پروژه عظیم زودتر اجرا شود، کشور زودتر از واردات بسیاری از انواع ورق‌های خاص و وارداتی بی‌نیاز خواهد شد. ضمن این‌که فضای بسیار مناسبی برای ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر برای جوانان و رونق کسب‌وکار در منطقه و کشور فراهم خواهد شد. وی در ادامه با بیان این‌که گروه فولاد مبارکه علی‌رغم همه تحریم‌ها و محدودیت‌ها، به بیشترین میزان سودآوری برای ذی‌نفعان و کشور دست یافته است، اظهار کرد: شایسته است مطابق با شرایط تحریم، این شرکت مورد حمایت قرار گیرد. در جریان برگزاری این همایش، معاون تکنولوژی فولاد مبارکه نیز گفت: شرکت فولاد مبارکه بر بستری از نظام‌های تعالی بنا نهاده شده و برنامه‌های استراتژی خود را به بررسی توانمندی‌ها معطوف ساخته است و طبیعتاً نتایج متناسب با آن را حاصل خواهد کرد.
سیدمهدی نقوی با تاکید بر این‌که فولاد مبارکه دو بار جایزه تعالی سازمانی ایران و جایزه تعالی اروپا و همچنین تندیس جایزه ملی کیفیت را به خود اختصاص داده است گفت: این شرکت با برنامه‌ریزی‌های مدون از سال‌های گذشته تا امروز و با تعریف سیستم‌های متفاوت، در سایه همت و عزم راسخ مجموعه مدیریت و کارکنان توانسته در سخت‌ترین شرایط، پویایی شرکت را حفظ کند.
وی، کسب عنوان پیشرو را نمونه بارزی از شادابی و پویایی شرکت فولاد مبارکه دانست و تصریح کرد: در همین خصوص استراتژی جدید و بعدی شرکت حرکت به سمت فرایندها و صاحب تکنولوژی شدن است. معاون تکنولوژی فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: این شرکت 18 سال سابقه بومی‌سازی قطعات و 27 سال سابقه تولید فولاد را در کارنامه خود دارد و اکنون با رسیدن به سطح قابل‌توجهی از بلوغ سازمانی، حرکت خود را در مسیر صاحب تکنولوژی شدن آغاز کرده است.
وی در همین زمینه تصریح کرد: فولاد مبارکه برای دستیابی به موفقیت‌های بزرگ، تمام توانمندی کشور ایران برای ساخت تجهیزات و فرایندهای تولید فولاد را بررسی و مسیرهای مرتبط با این دانش و تکنولوژی را استخراج کرده است. ضمن این‌که برای رفع موانع پیش‏روی خود برنامه‌های مدونی پیش‌بینی کرده است تا بتواند کشور را صاحب دانش فرایند تولید فولاد کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام