EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

رمان طنز «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» نوشته جس اندروز با ترجمه بهاره قاسم‌پور منتشر شد. به گزارش ایسنا، این کتاب در ۲۴۸ صفحه و با قیمت ۳۵ هزار تومان توسط نشر خزه منتشر شده است.
در معرفی ناشر از «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» عنوان شده است: دو پسر، یکی قلدر و بی‌ادب، دیگری خجالتی و دست‌وپا چلفتی، اما هر دو بی‌استعداد در فیلمسازی تلاش می‌کنند درباره‌ دختری که مبتلا به سرطان است، فیلم بسازند تا بدین ترتیب به او روحیه بدهند. نتیجه‌ کار از پیش پیداست: فاجعه! اما تا این فیلم ساخته شود، جس‌ اندروز، نویسنده‌ رمان «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» همه چیز را با طنز وحشتناکش به باد شوخی می‌گیرد؛ از عمیق‌ترین مفاهیم انسانی مثل مرگ، عشق و رفاقت تا فیلمسازان بزرگی مثل ورنر هرتسوک، کوروساوا و استیون اسپیلبرگ. البته که طنز تند و تیز اندروز فقط خواننده را به خنده نمی‌اندازد؛ بلکه او را به تامل و تعمق درباره‌ همین مفاهیم انسانی وامی‌دارد.
منتقد روزنامه‌ گاردین درباره «مرگ خنده‌دار، عشق ناتمام» گفته است: «احتمالاً بامزه‌ترین کتابی بود که خوانده‌ام. همه باید این کتاب را بخوانند.» روزنامه‌ آبزرور نیز چنین نظری در مورد این رمان داشته است: «خنده‌دار و هیجان‌انگیز... تعریفی صادقانه از واکنش جامعه به بیماری و مرگ.»
بر اساس این رمان، در سال ۲۰۱۵ فیلمی کمدی-درام به کارگردانی آلفونسو گومز ریون و با بازی توماس مان و اولیویا کوک ساخته شد که علاوه بر استقبال مخاطبان، جایزه‌ بزرگ هیئت داوران و همچنین جایزه تماشاگران را در جشنواره‌ فیلم ساندنس از آن خود کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام