EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

مدیر امور اعتبارات بانک توسعه صادرات ایران گفت: پتروشیمی بوشهر بزرگ‫ترین پروژه پتروشیمی کشور از لحاظ حجم تولید و سرمایه‫گذاری با حمایت این بانک آغاز به کار می‫کند.
این پروژه با هدف تولید انواع مختلف محصولات پتروشیمی کلید خورد. این طرح از طریق فاینانس خارجی ۲ میلیارد یورویی و مشارکت سندیکایی بانک توسعه صادرات به عنوان بانک عامل و بانک صنعت و معدن تامین مالی شده است.
به گفته رضا ساعدی‫فر، پتروشیمی بوشهر پس از راه‫اندازی، سالانه بیش از ۶ میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید خواهد کرد که بخش اعظم آنه با توجه به موقعیت جغزافیایی کارخانه و نزدیکی به آبهای آزاد صادر می‫شود.
وی یادآور شد: در این واحد از تکنولوژی روز دنیا با رعایت بالاترین استانداردهای زیست محیطی و بهداشت و ایمنی، بهره گرفته شده است.
ساعدی‫فر گفت: پتروشیمی بوشهر تنها واحد پتروشیمی در کشور بوده که زنجیره ارزش کامل محصولات پتروشیمی را در‫بر می‫گیرد و تنها واحد پتروشیمی در کشور است که عملیات شیرین‫سازی را انجام داده و گاز ترش را به عنوان خوراک مورد استفاده قرار می‫دهد.
وی ادامه داد: احداث این پروژه در عسلویه و تامین خوراک آن توسط پالایشگاه‫های پارس جنوبی با حداقل هزینه، باعث افزایش توجیه اقتصادی و قدرت رقابت پذیری محصولات تولیدی این طرح خواهد شد که این مزیت می‫تواند به تولید انبوه با حداقل هزینه و دستیابی به سودآوری بیشتر کمک کند. مدیر امور اعتبارات بانک توسعه صادرات اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد از تولید این پتروشیمی به صادرات تخصیص خواهد یافت و در فاز نهایی حدود ۱.۵ میلیارد دلار در سال برای کشور ارزآوری خواهد داشت. ساعدی‫فر به نقش مثبت این پروژه در توسعه پایدار استان های جنوبی اشاره کرد و گفت: این پروژه به واسطه توجیه اقتصادی مطلوب و اشتغال‫زایی قابل قبول، تاثیر بسزایی در محرومیت‫زدایی از منطقه خواهد داشت.
عملیات فاز ۱ این پتروشیمی به پایان رسیده و قبل از پایان سال آغاز به کار می‫کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام