EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

بازار بورس همچنان رکورد‌های بی‫سابقه خود را به سرعت می‌شکند، بازاری که حالا هجوم نقدینگی به سمت آن نوید یک اتفاق تازه در اقتصاد را می‌دهد. هرچند هنوز بیم آن وجود دارد که این حجم از نقدیندگی با یک اتفاق به سمت سایر بازار‌ها از جمله طلا و ارز و مسکن حرکت کند.
به گزارش اقتصاد۲۴، این روزها سیاستگذاران با تمهیداتی در تلاش هستند تا همچنان جذابیت در بازار سرمایه را حفظ کنند. یکی از این اقدامات طی روز‌های گذشته توسط رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی اعلام شد. وی از برنامه واگذاری ۲۰ درصد از سهام پنج پالایشگاه کشور خبر داد. در این واگذاری که به روش عرضه‌های اولیه سهام صورت می‌گیرد، همه مردم توان مشارکت دارند. به این ترتیب، هر فرد می‌تواند تا سقف ۲ میلیون تومان از سهام مزبور را خریداری کند و از تخفیف ۱۵ درصدی نسبت به قیمت بازار این شرکت‌ها بهره‌مند شود.
این به معنای آن است که حتی افرادی که در بازار فعال نیستند تنها با داشتن کد بورسی می‌توانند سهامدار شوند. اتفاقی بی سابقه که می‌تواند همچنان جذابیت بازار بورس در جذب نقدینگی را حفظ کند. البته باید در نظر داشت که اگرچه این اقدام برای بازار سرمایه و حفظ رشد آن مفید و مثبت است، اما نمی‌توان صراحتاً این اقدام را در راستای خصوصی سازی شرکت‌های دولتی دانست. عدم انتقال مدیریت دولتی و مداخله‌های ساختاری در صنعت پالایشی قطعا با اصول اقتصاد آزاد منافات دارد.
هرچند باید در نظر داشت صعود بی سابقه شاخص بورس، می‌تواند در ادامه ریسک‌هایی را نیز برای سهامداران درپی داشته باشد که کارشناسان بار‌ها نسبت به آن هشدار‌های لازم را داده‌اند.
امیرحسین بنی‌صدر، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید: در حال حاضر نگرانی‌هایی بابت حرکت نقدینگی به سمت بازار‌های مالی موازی مانند طلا و ارز وجود دارد، اما اقداماتی از این دست مانند عرضه اولیه سهام برخی پتروشیمی‌ها با کد ملی برای آن است تا کنترل نقدینگی در بازار سرمایه صورت بگیرد و جذابیت بورس همچنان پابرجا باشد. دولت در حال تسهیل شرایط برای سرمایه‌گذاری افراد در بازار سرمایه است و از ابزار‌های موجود برای جذب نقدینگی استفاده می‌کند.
به گفته بنی‌صدر، اگرچه جذب بالای نقدینگی در بازار سرمایه مخاطراتی را نیز دارد، اما بازار بورس فعالانی دارد که از طریق سازمان بورس کنترل می‌شوند و مخاطرات آن از سایر بازار‌ها بسیار کمتر است.
خطر خروج نقدیندگی از بازار بورس وجود دارد؟
بنی‌صدر می‌گوید: در کل دنیا هر بازاری که یک صعود بی‌رویه دارد شاهد یک اصلاح بی رویه نیز خواهد بود. این موضوع می‌تواند به خارج شدن نقدینگی و ترس از تمام شدن سوددهی بازار سرمایه منجر شود ولیکن تمهیدات و دستورالعمل‌هایی در نظر گرفته شده است که ریسک بازار سرمایه به حداقل برسد. اگر این نقدینگی از بازار بورس خارج شود به سمت سایر بازار‌ها خواهد رفت. باید در نظر داشت که هر رشد صعودی اصلاح را نیز در پی خواهد داشت، اما می‌توان با ضابطه‌مند کردن و سیاست‌های درست این اصلاح‌ها را کوتاه‌مدت کرده و ریزش‌ها را کمتر کرد و البته ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را نیز کاهش داد. اتفاقاتی مانند شهادت سردار سلیمانی ممکن است شوک‌های مقطعی در بازار ایجاد کند، اما برای بازار تهدید به حساب نمی‌آید. اگر اتفاق اقتصادی بزرگی برای کشور بیفتد قطعاً در بازار سرمایه اثرگذار خواهد بود. خوشبختانه مسئله تحریم‌ها اثرگذاری شدیدی بر اقتصاد ایران نداشته است. طی این سال‌ها راه‌های عبور از تحریم را پیدا کرده ایم و مانند سال‌های ۹۱ و ۹۲ نیست که با بسته شدن در‌ها هیچ استراتژی‌ای برای آن نداشته باشیم. شاید یکی از دلایل آن تا حدی به نتیجه رسیدن اقتصاد مقاومتی باشد که فشار‌های بین‌المللی اقتصاد ایران را از پا نینداخته است. بورس نمایانگر و چشم‌انداز اقتصادی کشور است و اگر اتفاق غیر قابل پیش‌بینی‌ نیفتد قطعا بازار سرمایه همچنان به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری مطرح است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام