EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: علی‫رغم همه تحریم‌ها اما افزایش حجم تولید در کشور نیاز به تامین نقدینگی را بیشتر کرده است که از نظام بانکی انتظار داریم تا با همت بیشتری در این حوزه پای کار بیاید.
به گزارش ایلنا، رضا رحمانی در‫خصوص شروع تحریم‌های صنعت نساجی از اول فروردین ماه و برنامه‌های وزارتخانه برای این صنعت، بیان کرد: این اولین‌بار نیست که تحریم می‌شویم و از اردیبهشت ماه سال گذشته بسیاری از صنایع ما از جمله فولاد، مس، آلومینیوم، خودرو و پتروشیمی و... تحریم هستند که علی‌رغم این تحریم‌ها شاهد افزایش تولید در این رشته‌ها نیز بوده‌ایم.
اعلام تحریم‌های جدید کار ما را متوقف نمی‌کند
وی با تاکید بر اینکه اعلام تحریم‌های جدید کار ما را متوقف نمی‌کند، تصریح کرد: صنعت نساجی برای ما جزو اولویت‌ها و امسال جزو برنامه‌های ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که دولت نیز آن را جزو اولویت و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی قرار داده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه گفت: تمام زنجیره نساجی و پوشاک (‫از نساجی تا محصول نهایی) برای ما در اولویت است.
رحمانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش در‫خصوص واردات نیز افزود: واردات با ثبت سفارش انجام می‌شود و اگر تولید در واحدی به اندازه نیاز کشور و با کیفیت باشد، جلوی واردات محصولات مشابه آن گرفته می‌شود و ثبت سفارش برای آن انجام نخواهد شد.
وی با اشاره به راهکاری برای حمایت از تولید داخل ادامه داد: اما اگر تولید کالایی به اندازه نیاز داخل کشور نباشد، برای حمایت از تولید داخل حمایت تعرفه‌ای را انجام خواهیم داد.
با تعصب جلوی واردات محصولات دارای امکان ساخت داخل را می‌گیریم
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه تآکید کرد: با تعصب جلوی واردات محصولات دارای امکان ساخت داخل را می گیریم و وظیفه خود می‌دانیم که از تولید داخل حمایت کنیم.
رحمانی در‫خصوص تمهیدات اندیشیده شده برای صنعت نساجی نیز گفت: دولت جلوی واردات محصولات خارجی دارای امکان ساخت داخل را گرفته است و واردات بیش از 1500 کد تعرفه را ممنوع اعلام کرده است.
وی با اشاره به محدودیت‌های درآمدی دولت بیان کرد: علی‌رغم همه محدودیت‌های درآمدی دولت، اما منابعی مانند تبصره 18 و صندوق توسعه و پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را با اولویت واحدهایی که در زنجیره ارزش قرار دارند، مانند نساجی و پوشاک و... ارائه می‌دهیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود افزود: مهم‌ترین مشکل و نیاز ما تامین نقدینگی است و نیاز به نقدینگی زیاد است که با بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی رایزنی‌ها را انجام داده‌ایم و شیوه‌های نوین تامین مالی از جمله بازار سرمایه، تشکیل صندوق‌های خاص و انتشار اوراق و ... را مدنظر داریم.
رحمانی در پایان از نیاز بیشتر تولید به نقدینگی گفت: افزایش حجم تولید در کشور نیاز به تآمین نقدینگی را بیشتر کرده است و نظام بانکی با همت بیشتری باید در این حوزه پای کار بیایند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام